ŞUTSO AB BİLGİ MERKEZİ “EU BEACH CLEAN” ETKİNLİKLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

26 Ekim 2022 | 461
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) AB Bilgi Merkezi, 20-24 Ekim tarihleri arasında Avrupa Birliği’nin “EU Beach Clean” çağrısı kapsamında, Birecik Baraj Gölü Temizliği, Halfeti’de Ağaç Dikimi ve ŞUTGEM’de Yeşil Mutabakat Toplantısı’ndan oluşan bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

ŞUTSO AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Erol Yüncü’nün organizasyonuyla düzenlenen etkinlik programının bütçesinin tamamı, Avrupa Birliği tarafından karşılandı. Programda üniversite öğrencileri ve gönüllüler; Halfeti’ye giderek göl ve göl çevresi temizliği ile ağaç dikimi faaliyetleri gerçekleştirdi. Halfeti Belediyesi tarafından belirlenen alanda ağaç dikiminin ardından tamamlanan program ile Toplumda çevre bilinci konusunda farkındalık oluşturmak ve denizlerin korunmasına dikkat çekmek amaçlanıyor.

24 Ekim tarihinde ise ihracatçı ve üreticilerin de katıldığı programda, Harran Üniversitesi Akademisyenlerinden Dr.Ögr. Üyesi İbrahim Yenigün tarafından Şanlıurfa OSB’de bulunan ŞUTGEM’de “Yeşil Mutabakat’ın Önemi ve Getireceği Yükümlülükler” konulu, bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Dr.Ögr. Üyesi İbrahim Yenigün “Temiz, döngüsel bir ekonomiye geçerek kaynakların verimli kullanımını artırmayı, biyolojik çeşitliliği eski haline getirmeyi ve kirliliği azaltmayı öngören Yeşil Mutabakat eylem planının ülkemizin ve ilimizin sanayicilerinin üretimini ve ihracatını yakından ilgilendirdiğini ifade ederek  “Avrupa Yeşil Mutabakatı içerisinde yer alan Sınırda Karbon Düzenlemesi, AB ile ihracat yapan her sektörü kapsamaktadır. Fakat, çimento ve yapı, tekstil, tarım ve gıda, sanayi, perakende ve enerji sektörü gibi karbon emisyonu yüksek olan sektörlerin çok daha fazla etkilenmesi öngörülmektedir.” Dedi.

Program kapsamındaki tüm etkinliler, bölgede 4 gün sürdü.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 39
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 46891
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES