ŞUTSO 2022 MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

11 Mayıs 2022 | 486
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Gerçekleşen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Üyeleri Mehmet Aslan ve Mehmet Paydaş gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından, olağan meclis toplantısına geçildi. Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, 2022 Nisan ayı Meclis Kararı, Hesapları İnceleme Komisyonu Kararı, 2022 Nisan Ayı mizanının görüşülmesi, 2022 Nisan Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Meclis Başkanı Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: “Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2022 Mayıs Ayı olağan Meclis Toplantısı'na, hoş geldiniz.  Hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Mayıs ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kuruluyla, Meclis Üyeleriyle, Komite Üyeleriyle, personeliyle ve kayıtlı tüm üyeleriyle büyük bir camia olarak ilimizin ekonomik kalkınmasına kılavuzluk etmektedir. Göreve geldiğimiz günden bu güne, kurum kültürünü ve üye memnuniyet odaklı çalışmaları benimsedik. Bu minvalde, Yönetim Kurulu, Meclis ve Meslek Komite Üyelerimizle birlik ve beraberlik içerisinde yoğun emek harcayarak sektörlerimizin sesi olduk, sorunlarına ve ihtiyaçlarına çözüm ürettik. Bundan sonra da aynı şiar ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Değerli Meclis Üyeleri, Son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmeler neticesinde, ulusal ve küresel yüksek enflasyon rakamlarıyla mücadele ediyoruz. Maalesef ki yüksek fiyat artışları vatandaşlar ile birlikte KOBİ’leri de etkilemektedir. Evet, enflasyon hepimizin ortak meselesidir; ülke olarak karşı karşıya kaldığımız her türlü krizden nasıl güçlenerek çıktıysak, bugün bu enflasyon probleminden de aynı iradeyle kurtulacağımızdan ve güçlenerek yolumuza devam edeceğimizden şüphemiz yoktur. Tüm sorunlarımızı birlik ve beraberlik çerçevesinde tek tek aşacağımıza inanıyoruz. Ancak, reel sektörün ve ekonomik döngünün hızlanması adına ekonomi yönetiminden iş dünyası temsilcileri olarak bazı beklentilerimiz var. Bu kapsamda, yüksek fiyat artışlarıyla mücadeleye devam etmeli, fiyatların ne zaman ve nasıl düşeceği konusunda güven sağlamalı, kur dengesi ve fiyat istikrarı için yürütülen politikaların serbest piyasa işleyişine destek olacak şekilde yeniden tesis edilmelidir.

Değerli Meclis Üyeleri, 2022 yılı turizm sezonuna girmiş bulunmaktayız. Turizm sektörü, kültür turizminin başkenti Şanlıurfa ekonomisi için en önemli sektörlerinden biridir. Maalesef, son iki yıldır yaşanan pandemi ve diğer problemlerden dolayı beklenilen düzeyde bir turizm sezonu yaşanamadı. Bu durum, turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelere ciddi zarar verdi. Umuyoruz ki bu sezon beklediğimizden iyi geçer ve sektör temsilcilerimizin yaşadıkları tüm olumsuzluklar sona erer.

Değerli Meclis Üyeleri, Bu duygu ve düşüncelerle, Meclis Toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyor; hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına bir kez daha saygıyla selamlıyorum." dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde, Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2022 Nisan Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Nisan Ayı Faaliyetlerimiz Şöyle;

11.04.2022 - 09.05.2022 tarihleri arasında Odamıza;

128 yeni üye kaydedilmiş,

304 Üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

28 üyenin kaydı silinmiştir.

09.05.2022 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 10.867

1) ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

1- Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

  1. 2 Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

20.04.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Vali Abdullah Erin başkanlığında gerçekleştirilen İI Koordinasyon Kurulu 2022 yılı Nisan ayı toplantısına katıldı. Toplantıda, yatırımların ve sosyo-ekonomik gelişmelerin izlenmesi ve koordinasyonu başlıkları ele alındı.

20.04.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Çevre Koruma Vakfı’nın Olağan Mütevelli Heyet toplantısına katıldı.

20.04.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu, Eyyübiye Kaymakamlığı İlçe Koordinasyon Kurulu toplantısına katıldı.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

22.04.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Sera-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Yanmaz, Av.Sinan Velioğlu, Alternatif Tıp Uzmanı Numan Aladağ ile bir araya geldi. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu'nun da yer aldığı ziyarette, ilimizin güncel gelişmeleri konuşuldu.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

14.04.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 14.Uluslararası MEB Robot Yarışması değerlendirme toplantısına katıldı.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

25.04.2022 tarihinde Elektrik Tesisatı MYK sınavları, ŞUTSO koordinasyonunda ŞUTGEM Sınav Merkezi’nde Covid19 önlemleri çerçevesinde TOBB MEYBEM tarafından gerçekleştirildi.

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

13.04.2022 tarihinde ŞUTSO 8.Meslek Komitesi Mart ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Emin Göllü başkanlığında meclis ve meslek komite üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda, sektördeki sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

19.04.2022 tarihinde 15.Meslek Komitesi, Nisan Ayı olağan toplantısı Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'in iştirakiyle gerçekleştirdi. Toplantıda, yağ ve küspenin fire oranlarının tespiti ile yağ fabrikalarındaki istihdam sorunu hakkındaki gündem maddeleri görüşüldü.

06.05.2022 tarihinde ŞUTSO Hesapları İnceleme Komisyonu, 2022 Yılı Mayıs Ayı olağan toplantısını, Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde, ŞUTSO Toplantı Salonu'nda gerçekleştirdi.

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

29.04.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, üye ziyaretleri kapsamında TOPRAKSAN ve TERMOSAN AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yılmaz’ı ziyaret ederek yaptıkları çalışmalar, sektörel problemleri ve çözüm önerileri hakkında istişarede bulundu. Başkan Peltek, Yılmaz’ı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

02.05.2022 tarihinde ŞUTSO Bayramlaşma Programı, Meclis Başkanı Ahmet Altun,  Meclis Başkan Yardımcısı Vedat Polat, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Yetim, Selçuk Karakuş, Meclis Üyeleri, STK temsilcileri ve personelin katılımıyla gerçekleşti.

05.05.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, yazılı bir açıklama yaparak KOBİ’lerin yüksek fiyat artışlarıyla mücadele ettiğini söyledi. https://sutso.org.tr/haber/1921/baskan-peltek-kobiler-fiyat-artislariyla-mucadele-ediyor

06.05.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, yazılı bir açıklama yaparak ekonomi politikalarının sağlıklı bir zemine oturtulabilmesi için en önemli unsurlarından birisinin fiyat istikrarı olduğunu vurguladı. https://sutso.org.tr/haber/1922/baskan-peltek-nisan-ayi-enflasyonunu-degerlendirdi

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

12.04.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek; DEİK Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mahmut Barut, Genç MÜSİAD Şanlıurfa Başkan Yardımcısı M.Yusuf Esen ve Sudanlı İş insanı Sn.Abdelhai Ahmed Mohammed Osman ile bir araya geldi. Toplantıda, ilimizin mevcut ekonomik potansiyeli konuşuldu.

14.04.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile Meclis Başkanı Ahmet Altun, Şanlıurfa Müteahhitler Birliği'nin düzenlediği iftar programında; Vali Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Z.Abidin Beyazgül İlçe Belediye Başkanları ve davetlilerle bir araya geldi.

20.04.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Vali Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Z.Abidin Beyazgül, MÜSIAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve MÜSIAD Şanlıurfa Başkanı Mahmut Saatçi ile birlikte MÜSİAD Şanlıurfa İftar Programı'na katıldı.

06.05.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Meclis Başkanı Ahmet Altun, Ortadoğu Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Kureyşi Çelik’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, Ortadoğu Ticaret Merkezi hakkında istişarede bulunuldu.

09.05.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Engelli Empati Haftası dolayısıyla ŞUTSO ve TED Şanlıurfa Koleji katkılarıyla gerçekleştirilen Engelli Empati Programı’na katıldı.

09.05.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Engelli Empati Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen Engelli Empati Programı’nın ardından, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Milli Yüzücü Beytullah Eroğlu ve davetlilerle araya geldi.

2022 NİSAN AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

NİSAN

BASILAN YAYIN SAYISI

1

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

51

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

2

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

2

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

2

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

62

4687

1977

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

12

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

23284

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

-

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

21

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 22
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 294903
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES