ŞUTSO 2022 ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

09 Şubat 2022 | 693
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Şubat Ayı Meclis Toplantısı, Koronavirüs tedbirleri uygulanarak yüzyüze katılımla gerçekleştirildi.

Gerçekleşen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Üyeleri Ali Eyyüpoğlu, Cemal Yazar, Mehmet Aslan ve Mehmet Paydaş gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların sonrasında, olağan meclis toplantısına geçildi Şubat Ayı Meclis Toplantısı, 2022 Ocak ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2022 Ocak Ayı mizanının görüşülmesi, 2022 Ocak Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Meclis Başkanı Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2022 Şubat Ayı olağan Meclis Toplantısı'na, hoş geldiniz.  Hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Şubat ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri, Öncelikle geçtiğimiz ay içerisinde amcalarını kaybeden Yönetim Kurulu Üyemiz Sn.Mehmet Sait Aydın, Meclis Üyelerimiz Sn.Kureyşi Çelik ve Sn.İsmail Toru’ya, Yengesini kaybeden Meclis Üyemiz Sn.Adil Kılıç’a, Dayısını kaybeden Meclis Üyemiz Sn.Maruf Karadağ’a ve Annesini ve Kayınpederini kaybeden Meclis Üyemiz Sn.Eyyüp Önkol’a bir kez daha başsağlığı dileklerimi iletiyor, ebediyete irtihal etmiş tüm sevdiklerimize Yüce Allah'tan rahmet diliyorum.

Değerli Meclis Üyeleri, 2022 yılından herkes gibi bizler de ümitliydik. Pandeminin etkisinin azalması, büyüme rakamlarının pozitif yönlü olması ve ekonomik döngünün hızlanması, 2022 yılından beklentimizi arttırmıştı. Fakat maalesef öyle olmadı. Pandemi, enflasyon, zamlar, enerji kesintileri ve olumsuz hava koşulları, ekonomik hayatı akamete uğrattı. Artan enflasyon, hammadde ve girdi maliyetlerindeki artış, özellikle elektrik, doğal gaz ve akaryakıt zamları, birçok sektörümüz için altından kalkılamayacak bir soruna dönüştü.

Yapılan zamlar, işletmelerin maliyet baskısını artırarak ticari faaliyetlerin sürdürülebilirliğini tehdit etmekte. Halkın satın alma gücünün düştüğü, kayıt dışılığın ve haksız rekabetin arttığı bu dönemde, finansman yönetimi yapmakta zorlanan işletmelerimizin, iflasına yani çöküşüne şahit olmaktayız. Acilen enerji fiyatlarının, KDV ve ÖTV indirimleriyle temel girdi maliyetlerinin düşürülmesi yönünde çalışmalar yapılmalıdır.

Ayrıca ekonomi yönetimi, belirsizliği azaltacak ve güven verecek nitelikte enflasyonla mücadele planının açıklamalı, TL’ye güveni tesis ederek faiz, döviz kuru ve enflasyon problemlerini ortadan kaldıracak adımlar atmalı, ekonomide istikrarlı bir politika belirlemedir.

Değerli Meclis Üyeleri, Meslek Komitelerimiz aracılığıyla sektörlerimizden bizlere ulaşan sorunları ve çözüm önerilerimizi, aynı zamanda iş hayatını doğrudan ilgilendiren bazı kanun ve yönetmeliklerle ilişkin görüşlerimizi de çatı kuruluşumuz TOBB ve sorunun muhatabı ilgili kurumlara, aktarmaya devam ediyoruz. ŞUTSO olarak her zaman sektörel sorunların giderilmesi, olası olumsuz etkilerin asgari düzeyde tutulması amacı ile hassas davranmaya gayret gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Meclis Toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyor; hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına bir kez daha saygıyla selamlıyorum.”dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde, Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2022 Ocak Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Ocak ayı faaliyetlerimiz şöyle;

07.01.2022 - 07.02.2022 tarihleri arasında Odamıza;

198 yeni üye kaydedilmiş,

2121 Üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

34 üyenin kaydı silinmiştir.

07.02.2022 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız:10008

 ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

1 Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

  1. 2 Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

03.02.2022 tarihinde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek,  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve TOBB Başkanı M.Rıfat Hisarcıklıoğlu 'nun iştirakiyle yapılan Ulusal Eğitime Katkı Projesi Protokol Töreni'ne katıldı. Başkan Peltek törenin ardından, "Geleceğimiz olan gençler için görevimiz neyse yapmaya hazırız." dedi.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

13.01.2022 tarihinde ŞUTGEM AŞ. Yönetim Kurulu Toplantısı; ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çalışkan, Metin Baydar ve Kadir Kılıçoğlu'nun katılımıyla ŞUTSO'da gerçekleştirildi.

20.01.2022 tarihinde Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. Borsa Genel Sekreteri Mehmet Durmuş'un da yer aldığı ziyarette, ŞUTSO ve Şanlıurfa Ticaret Borsası'nın 2022 yılında planladığı ortak çalışmalarla ilgili istişarede bulunuldu.

20.01.2022 tarihinde Şanlıurfa Eğitimi Geliştirme Vakfı (ŞEGEV) Yönetim Kurulu Toplantısı, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan Başkanlığında, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, M.Korkut Polat, Cemal Yazar ve Şanlıurfa OSB Müdürü Osman Oktay'ın katılımıyla ŞUTSO'da gerçekleştirildi.

21.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Turizmi Geliştirme A.Ş’nin Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı.

26.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, İl Planlama ve Koordinasyon Kurulu Ocak Ayı toplantısına katıldı.

26.01.2022 tarihinde ŞUTGEM AŞ. Yönetim Kurulu Toplantısı; ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek başkanlığında Yönetim Kurulu Üyeleri Cevahir Asuman Yazmacı, Mehmet Çalışkan, M.Sait Aydın ve Kadir Kılıçoğlu'nun katılımıyla ŞUTSO'da gerçekleştirildi.

27.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 1.Olağan toplantısına katıldı.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

14.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan başkanlığında gerçekleştirilen, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Ocak ayı toplantısına katıldı.

21.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Meclis Başkanı Ahmet Altun BESİ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Çinpolat'ı ziyaret ederek yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Başkan Peltek, yaptığı değerlendirmede "Türkiye’nin en büyük Besi OSB’sine hep birlikte sahip çıkmalıyız." dedi. https://sutso.org.tr/haber/1897/baskan-peltek-turkiyenin-en-buyuk-besi-osbsine-hep-birlikte-sahip-cikmaliyiz

27.01.2022 tarihinde Şanlıurfa OSB Müteşebbis Heyeti Toplantısı, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan Başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa OSB Bölge Müdürü Osman Oktay ve Müteşebbis Heyeti Üyeleri'nin katılımıyla gerçekleştirildi.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

13.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Cevahir Asuman Yazmacı, SGK İl Müdürü İsmail Ünlü’yü makamında ziyaret etti.

13.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Cevahir Asuman Yazmacı, GAP İdaresi BaşkanV. Mehmet Açıkgöz’ü makamında ziyaret etti.

14.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Cevahir Asuman Yazmacı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nilgün Müjdeci’yi makamında ziyaret etti.

18.01.2022 tarihinde TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu organizasyonu ile ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Cevahir Asuman Yazmacı ve ilimizdeki Kadın Kooperatifleri temsilcilerinin katılımıyla Kooperatiflerin güçlenmesi için ortak akılla yapılabilecek çalışmalar, kooperatiflerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri hakkında istişare toplantısı düzenlendi.

19.01.2022 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Cevahir Asuman Yazmacı, ilimizdeki Kadın Kooperatiflerinin ürettikleri yöresel gıda ürünlerinin satışına yönelik semt pazarlarında stant açabilmesi için Haliliye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Erol’u ziyaret etti

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

12.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek,  3-5 Mart 2022 tarihlerinde Antalya'da düzenlenecek olan Uluslararası Sigorta Fuarı ve Kongresi (USFK) Ön Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı. Toplantıda; USFK Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Düzenli, Başkan Yrd. Sezer Özdemir ve ŞUTSO 28.Meslek Komitesi Üyeleri de yer aldı.

13.01.2022 tarihinde ŞUTSO 1-2-3-22 ve 25. Meslek Komiteleri Ocak Ayı olağan toplantısı, Meclis ve Meslek Komite üyelerinin katılım ile online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, E-ticaret satışı gerçekleştirilen ürün çeşitliliğinin firmalar üzerinde meydana getirdiği etkinin değerlendirilmesi ile ilgili sektörlere yönelik talep ve beklentiler görüşüldü.

17.01.2022 tarihinde ŞUTSO 8. Meslek Komitesi Ocak Ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Emin Göllü başkanlığında online olarak yapıldı. Toplantıda, sektördeki sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

18.01.2022 tarihinde 23.Meslek Komitesi Ocak Ayı Olağan toplantısını Komite Başkanı İlhan Eser Başkanlığında, meclis, komite üyeleri, Şanlıurfa Özel Eğitim Kurumları Dernek Bşk. Sezai Badıllı'yla sektör temsilcilerinin katılımıyla istişare toplantısı şeklinde gerçekleştirdi. https://sutso.org.tr/haber/1896/ozel-egitim-kurumu-temsilcileri-sutsoda-bir-araya-geldi

24.01.2022 tarihinde ŞUTSO 4.Meslek Komitesi, Ocak ayı olağan toplantısını Komite Başkanı Ömer Uçar başkanlığında, Meclis Üyeleri Abdurrezzak Yüksel, E.Sabri Akaltun ve Mustafa Sarı'nın katılımıyla online olarak gerçekleştirdi. Toplantının gündemi, artan maliyetler oldu. https://sutso.org.tr/haber/1901/akaryakit-satis-hizmeti-temsilcilerinin-gundeminde-artan-maliyetler-var

24.01.2022 tarihinde ŞUTSO 24. Meslek Komitesi 2022 Ocak ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Mustafa Yener başkanlığında Meclis ve Komite üyelerinin katılımı ile online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda sektörde ki sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

31.01.2022 tarihinde Harran Üniversitesi -ŞAPADER ortaklığı ve Karacadağ Kalkınma Ajansı desteğiyle, Şanlıurfa'daki öncelikli olarak, turizm işletmelerinde çalışan şef, aşçı ve aşçı yamaklarına, eğitimler verilecek. https://sutso.org.tr/duyuru/659/turizm-isletmelerinde-calisan-sef-asci-ve-asci-yamaklarina-egitim-verilecek

31.01.2022 tarihinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu üyelerimizin de aralarında bulunduğu girişimci ve yatırımcılara yönelik 29 Ocak 2022 tarihinde IPARD II Programı On İkinci Başvuru Çağrı İlanına çıktı. https://sutso.org.tr/haber/1900/tkdk-on-ikinci-basvuru-cagri-ilani

03.02.2022 tarihinde ŞUTSO 23.Meslek Komitesi Şubat ayı olağan toplantısı,  Meclis Üyesi Cemal Yazar öncülüğünde Komite Başkanı İlhan Eser başkanlığında, Meclis, Komite Üyeleri, Şanlıurfa Özel Eğitim Kurumları Dernek Başkanı Sezai Badıllı ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

03.02.2022 tarihinde ŞUTSO Hesapları İnceleme Komisyonu, 2022 Yılı Şubat Ayı olağan toplantısını, Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde, ŞUTSO Toplantı Salonu'nda gerçekleştirdi.

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

24.01.2022 tarihinde  Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, bir basın açıklaması yaparak “Özel sektörü, istihdamı ve ülkemizin geleceğini ilgilendiren Meslek Liselerine sahip çıkmak, memleket meselesidir.” dedi. https://sutso.org.tr/haber/1898/baskan-peltek-meslek-liselerine-sahip-cikmak-memleket-meselesidir

24.01.2022 tarihinde  Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Gelenekten Geleceğe Anadolu Yemekleri Yarışması’nda 3. olan Şanlıurfa Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Mehmet Emin Nitik ve beraberindeki heyeti ağırladı. https://sutso.org.tr/haber/1899/baskan-peltek-supader-uyelerini-agirladi

01-04.02.2022 tarihleri arasında  Genel Sekreter Yardımcısı R.Aytaç İzgördü koordinasyonuyla Şanlıurfa OSB’de bulunan King Karton Plastik Sanayi, Gamas Ayakkabı Sanayi, İdeal Ayakkabı Sanayi, Dora Ayakkabı Sanayi, Eft Ayakkabı Sanayi, 3Gen Ayakkabı Sanayi, Transfomax Sanayi, Mosh Dış Ticaret Sanayi, Akabe Trafo Sanayi, Pinaldi Tekstil Sanayi, Fırat Motor ve Pompa Sanayi, Maxisu Dalgıç Pompa ve Motor Sanayi, Raz Gıda ve Tarım Ürünleri  AŞ. Orjin İnşaat Gıda Reklamcılık LTD.ŞTİ. işletmeleri ziyaret edilerek, ihracat destekleri, arabuluculuk ve ŞUTGEM hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

07.02.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Üyesi Cevahir Asuman Yazmacı’nın koordinasyonunda, Turizm İşletmesi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Turizm İşletmeleri Enerji ve Girdi Maliyetlerindeki Artış” konulu toplantıya katıldı. https://sutso.org.tr/haber/1902/enerji-fiyatlarindaki-buyuk-artis-isletmelerimizi-kapatma-noktasina-getirdi

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

11.01.2022 tarihinde Şanlıurfa siyasetinin duayen ismi 23,24 ve 25.Dönem Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. İlimizin yerel gündeminin konuşulduğu ziyarette, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerimiz de yer aldı.

16.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Doğunun Incileri Ödül Töreni'ne katıldı. Başkan Peltek törende, Osman Ali Polat'a Arge ve İnovasyon Ödülü'nü verdi. Ayrıca, Başkan Peltek'e de Sanatçı Ferman Toprak tarafından organizasyona katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

18.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, İl Göç İdaresi tarafından düzenlenen 11. İl Göç Kurulu Toplantısı'na katıldı.

18.01.2022 tarihinde, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş, 2021 yılı Meslek Komitesi çalışmalarında başarılı olan 8.Meslek Komitesi ve Meclis Üyesi A.Furkan Yetim'e plaket vererek çalışmalarında başarılar diledi.

21.01.2022 tarihinde Ege Bölgesi Şanlıurfalılar Federasyonu Başkanı Koçali Al ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. Geçekleşen ziyarette, ilimizin güncel gelişmeleri ve yerel gündemi konuşuldu.

24.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Halkbank Gaziantep Bölge Koordinatörü olarak atanan Halkbank Şanlıurfa Bölge Koordinatörü Metin Yediyıldız'ı ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi ve ilimize verdiği hizmetlerden ötürü teşekkür etti.

02.02.2022 tarihinde Şanlıurfa 24.Dönem Milletvekili Abdülkerim Gök, MİSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ömer Ağ ve DSİ Personel Şube Müdürü İsmail Nurullah Alp, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi.

04.02.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Üyesi Metin Baydar ve Meclis Üyesi Cemal Yazar, Mesleki Eğitim ile ilgili istişarede bulunmak üzere; Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt'a bir ziyaret gerçekleştirdi.

2022 OCAK AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

OCAK

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

71

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

8

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

8

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

8

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

77

4639

1860

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

19

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

24700

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

-

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

28

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 33
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 294903
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES