ŞUTSO 2022 OCAK AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12 Ocak 2022 | 769
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Ocak Ayı Meclis Toplantısı, Koronavirüs tedbirleri uygulanarak yüz yüze katılımla gerçekleştirildi.

Gerçekleşen Meclis Toplantısı’nda, Av.Cüneyd Altıparmak Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi ile ilgili, Prof. Dr Esra Siverekli 2021 yılı Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Faaliyet Raporu ile ilgili birer sunum, sunumların akabinde Meclis Üyesi Hamza Tavas da gündem dışı bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların sonrasında, olağan meclis toplantısına geçildi Ocak Ayı Meclis Toplantısı, 2021 Aralık ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2021 Aralık Ayı mizanının görüşülmesi, 2021 Aralık Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkan Yardımcısı Kemal Süt başkanlığında, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkan Yardımcısı Kemal Süt’ün açılış konuşmasıyla başladı. Kemal Süt açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2022 Ocak Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.  Hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Ocak ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri, Her yeni yıl beraberinde yeni umutlar ve beklentiler getirmektedir. Bizler, 2022 yılına tüm sektörlerde ekonomik döngünün yeniden sağlanacağı bir yıl ümidiyle başladık. Umuyoruz ki, 2022 yılı bizleri, geleceğe daha güçlü şekilde taşıyacak başarılı hamlelerle ilerlediğimiz, bir yıl olacaktır.

Değerli Meclis Üyeleri, 2021 yılında Covid-19 pandemisinin en ağır ekonomik hasar verdiği illerden biri de Şanlıurfa olmuştur. Kapanmaların getirdiği daralma, ham madde tedariki nedeniyle ekonomik döngünün duracak seviyeye gelmesi ve küresel ekonomik krizin etkileri, maalesef ki ilimizde de ciddi bir şekilde hissedildi. Yaşanan bu ekonomik hasarın bertarafı için ŞUTSO olarak bu süreçte yönetim, meclis ve komite üyelerimizle, üyelerimizi ziyaret ederek sorunları dinlendik. Bunları raporlar haline getirip ilgili kurum ve kuruluşlara ilettik, bunların takipçisi olduk. Üyelerimize, personelimize, ailelerimize, yaşadığımız kente ve ülkemize karşı sorumluluğumuzun farkındayız ve bu bilinçle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri, KOSGEB tarafından başlatılan “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek” programı açıklandı. Covid-19 salgınından etkilenen işletmelere yönelik olarak gerçekleştirilen “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek” programında şartları sağlayan işletmeler, istihdam edecekleri her bir personel için 100 bin lira geri ödemeli destek alabilecek, mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu destekten yararlanabilecek. Hizmet ve ticaret sektöründeki işletmelere nefes aldıracak, binlerce gence iş kapısı açacak olan bu KOSGEB destekli istihdam programına başvurular, 31 Mart 2022'ye kadar yapılabilecek. Şartları uyan tüm işletmelerimizi bu programdan faydalanmaya davet ediyorum. Değerli Meclis Üyeleri, 2022 yılının bir kez daha sağlık, huzur ve bereket getirmesini diliyor, bu duygu ve düşüncelerle, Meclis Toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyor; hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına bir kez daha saygıyla selamlıyorum. ”dedi.

Meclis Başkan Yardımcısı Kemal Süt’ün açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde, Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2021 Aralık Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Aralık Ayı Faaliyetlerimiz şöyle;

06.12.2021 - 07.01.2022 tarihleri arasında Odamıza;

199 yeni üye kaydedilmiş,

314 Üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

59 üyenin kaydı silinmiştir.

07.01.2022 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız:11567

 ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

1 Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

  1. 2 Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

28.12.2021 tarihinde ŞUTSO 2021 yılı son Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Altun, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Yetim, Selçuk Karakuş ve Meslek Komitesi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. https://sutso.org.tr/haber/1888/sutso-2021-yili-son-musterek-meslek-komitesi-toplantisi-gerceklestirildi

28.12.2021 tarihinde Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Toplantısı, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri Başkanlığında; Meclis Başkanı Ahmet Altun, Denetimli Serbestlik İl Müdürü Can Özdemir ve kurul üyelerinin iştirakiyle ŞUTSO'da gerçekleştirildi.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

14.12.2021 tarihinde Şanlıurfa Eğitimi Geliştirme Vakfı (ŞEGEV) Yönetim Kurulu Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanımız ve ŞEGEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İ.Halil Peltek başkanlığında, Üyeler Mustafa Arslan ve Cemal Yazar'ın katılımıyla ŞUTSO’da gerçekleştirildi.

15.12.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Z.Abidin Beyazgül başkanlığında gerçekleştirilen, Sarayönü (Kızılay) Meydanı için Kentsel Tasarım Fikir Yarışması ilk değerlendirme periyodu toplantısına katıldı.

30.12.2021 tarihinde ŞEGEV Mütevelli Heyeti Toplantısı, ŞEGEV Mütevelli Heyeti BaşkanV. Ahmet Altun Başkanlığında Üyeler Bakır Kama, Bedir Süzer, Cemal Yazar İbrahim Şen, İsa Gökmen, Mustafa Oruç, Mustafa Arslan ve M. Korkut Polat'ın katılımıyla ŞUTSO'da gerçekleştirildi.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

10.12.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Başkanlığında gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Aralık ayı toplantısına katıldı.

14.12.2021 tarihinde ŞUTSO ve ŞUTGEM Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile Şanlıurfa TEKNOKENT Genel Müdürü Prof.Dr. Mehmet Hançer arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol töreninde, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim, Yönetim Kurulu Üyesi Metin Baydar ve Meclis Üyesi Serhat Karadağ da yer aldı.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

28.12.2021 tarihinde Şanlıurfa Genç Girişimciler Kurulu organizasyonuyla Harran Üniversitesi’nde Emrah Kozan’ın katılımıyla Design Thinking Workshop Etkinliği düzenlendi.

03.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Yönetim Kurulu Üyesi Metin Baydar; THY Şanlıurfa Satış Müdürü Hasan Malik Aydıner, THY Antalya Kargo Müdürü, M.Hasan Uncular ve DSV Hava&Deniz TAŞ. Antalya Şube Müdürü Osman Ersoy ile bir araya gelerek ilimizde, kargo taşımacılığının geliştirilmesi hususunda istişarelerde bulundu.

03.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi. Yönetim Kurulu Üyesi Metin Baydar'ın da yer aldığı toplantıda, "Mesleki Eğitim Merkezi Programı” konusunda istişarede bulunuldu.

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

09.12.2021 tarihinde Meclis Üyesi Mehmet Karademir Mersin Ticaret Borsası’nın düzenlediği Ulusal Baklagil Konseyi toplantısına katıldı.

15.12.2021 tarihinde  Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Sarraf, Meclis Üyesi Süleyman Çiçek 7.Meslek Komitesi Üyeleri Mehmet Ali Akbaş, Yusuf Dağ, Suat Başbuğ ve Halil Ocakoğlu; Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yakut ziyaret ederek Kuyum Ticareti Yönetmeliği hakkında görüş alış verişinde bulundu.

16.12.2021 tarihinde  12.Meslek Komitesi Aralık Ayı Olağan Toplantısı, Komite Başkanı Nihat Fırathan başkanlığında, Meclis ve Meslek Komite Üyeleri’nin katılımı ile online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, sektördeki sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

16.12.2021 tarihinde  28.Meslek Komitesi Aralık Ayı Olağan Toplantısı, Komite Başkanı Adem Köroğlu başkanlığında, Yönetim Kurulu, Meclis ve Meslek Komite Üyeleri’nin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda, sektördeki sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

23.12.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Üyesi Cuma Korak, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü “Yem Bitkisi Üretici Birliği Kurulması” hakkındaki toplantıya katıldı.

23.12.2021 tarihinde Meclis Başkanı Ahmet Altun, İl Sanayi Teknoloji Müdürlüğü’nün, SANTEK toplantısına katıldı.

30.12.2021 tarihinde Meclis Üyesi C.Atilla Meral, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün Mahalli Çevre Kurulu toplantısına katıldı.

04.01.2022 tarihinde  22.Meslek Komitesi Ocak Ayı Olağan Toplantısı, Komite Başkanı M.Emin Akçadaşoğlu başkanlığında, Meclis ve Meslek Komite Üyeleri ile Araştırma Birim Müdürü Şahner Alataş 'ın katılımı ile online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, sektördeki sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

07.01.2022 tarihinde ŞUTSO Hesapları İnceleme Komisyonu, 2022 Yılı Ocak Ayı olağan toplantısını, Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde, ŞUTSO Toplantı Salonu'nda gerçekleştirdi.

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

07.12.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, ilimiz istihdamına katkı sağlamak üzere kurulan "Devecioğlu Baklava" işletmesinin açılış törenine katıldı. Başkan Peltek yaptığı konuşmada, yeni kurulan bu işletmenin hayırlı olması ve bereketli kazançlar getirmesi temennisinde bulundu.

16.12.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Üyeleri Cevahir Asuman Yazmacı, Kadir Kılıçoğlu, Metin Baydar, Mustafa Direkçi ve TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Dr.Sadık Yetim'in iştirakiyle Şanlıurfa AB Bilgi Merkezinin organizesiyle düzenlenen Basın Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı. https://www.sutso.org.tr/haber/1886/baskan-peltek-ab-projeleri-basin-bilgilendirme-toplantisina-katildi

23.12.2021 tarihinde Şanlıurfalı girişimciler, ŞUTSO organizasyonu Şanlıurfa Ticaret Borsası destekleriyle gerçekleşen programla Gaziantep Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Geleceğin Gücü Girişimciler Forumu’na katıldı. https://sutso.org.tr/haber/1887/sanliurfali-girisimciler-sutso-organizasyonuyla-g3-forumuna-katildi

25.12.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, ilimiz istihdamına katkı sağlamak üzere kurulan "Pizzatolian" işletmesinin açılış törenine katıldı. Başkan Peltek burada yaptığı konuşmada, yeni kurulan bu işletmenin hayırlı olması ve bereketli kazançlar getirmesi temennisinde bulundu.

27.12.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Milletvekilleri Gülender Açanal,M. Ali Cevheri, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Z.Abidin Beyazgül  ve protokol üyelerinin iştirakiyle düzenlenen Sarayönü (Kızılay) Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Yarışması ödül törenine katıldı.

06.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Liv Hospital Gaziantep Genel Müdür Yardımcısı Turgay Yıldız arasında imzalanan protokol ile kurum kimlik kartı ibraz eden personelimize, üyelerimize ve 1.derece yakınlarına özel %10-20 arasında indirim sağlanacak.

06.01.2022 tarihinde KOSGEB tarafından başlatılan “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek” programı “Bilgilendirme Toplantısı” Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu, Meclis Üyeleri ve ilgililerin yoğun katılımıyla ŞUTSO'da gerçekleştirildi. https://sutso.org.tr/haber/1892/sutsoda-kosgeb-mikro-ve-kucuk-isletmelere-hizli-destek-programi-anlatildi

07.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek; Meclis Üyesi Yaşar Hamidanoğlu ve BESİ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Çinpolat ile bir araya geldi. Toplantıda konuşan Başkan Peltek, yatırımcıları Türkiye’nin en büyük Besi OSB’sinde yatırım yapmaya davet etti. https://sutso.org.tr/haber/1893/baskan-peltek-yatirimcilari-turkiyenin-en-buyuk-besi-osbsinde-yatirima-davet-etti

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

13.12.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Z.Abidin Beyazgül, Milletvekilleri M.Kasım Gülpınar, M. Ali Cevheri, Halil Özşavlı ve davetlilerin iştirakiyle Ceylanpınar'da düzenlenen Soylu ve Aksak Ailelerinin barış yemeğine katıldı.

16.12.2021 tarihinde TOBB Odalar ve Borsalar Daire Başkanı Hasan Erbay, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Kadir Kılıçoğlu, Metin Baydar, Mustafa Direkçi, ŞUTSO Akademik Danışmanı Esra Siverekli de yer aldı.

23.12.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve davetlilerin iştirakiyle Gaziantep'te gerçekleştirilen Geleceğin Gücü Girişimciler Forumu'na katıldı.

24.12.2021 tarihinde, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş "2022 Yılı Etkinlikleri Planlama Toplantısı" Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, turizm paydaşları ve ilgili kurum temsilcilerinin iştirakiyle Göbeklitepe Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

28.12.2021 tarihinde Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri, Koruma Kurulu Toplantısı'nın akabinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Başkanı Ahmet Altun, Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu ve Kızılay Şube Başkanı Ahmet İnan ile bir araya geldi.

29.12.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek,  Milletvekilleri M.Ali Cevheri, Ahmet Akay, Büyükşehir Belediye Başkanı Z.Abidin Beyazgül ve İl protokolünün iştirakiyle düzenlenen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 Yıl Sonu Değerlendirme Lansman Toplantısı'na katıldı.

03.01.2022 tarihinde Liberya Türkiye Başkonsolos Özel Kalem Müdürü Mustafa Geylani ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. Meclis Üyesi Mehmet Aslan'ın da yer aldığı ziyarette, Liberya ve Afrika pazarı konusunda istişarede bulunuldu.

04.01.2022 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, EKOTÜRK TV'de Ahu Orakçıoğlu'nun sunumuyla canlı olarak yayınlanan "Sanayi ve Ticaret" programında, ilimizin 2021 yılı ekonomik gelişmeleriyle sanayi, tarım ve turizm potansiyelini değerlendirdi.

04.01.2022 tarihinde Eyyubiye Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Dağ ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İsmail Kaya, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret ederek “Ruha’dan Urfa’ya Eyyübiye’nin Ezeli Ezgileri” Albümünü hediye etti.

05.01.2022 tarihinde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek,  Yönetim Kurulu Üyesi Metin Baydar'ın katılımıyla TÜBİTAK Projesi Lansman Toplantısı ŞUTSO’da gerçekleştirildi. https://sutso.org.tr/haber/1891/sutsoda-trc2-bolgesi-rekabet-kosullarinin-iyilestirilmesi-analizi-tanitildi

07.01.2022 tarihinde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu AK PARTİ Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleştirilen, Sivil Toplum Kuruluşları buluşmasına katıldı.

08.01.2022 tarihinde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek; Yozgat Eski Valisi Abdülkadir Yazıcı, Milletvekilleri Halil Özcan, İ.Halil Yıldız ve Büyükşehir Belediye Başkanı Z.Abidin Beyazgül'ün iştirakiyle düzenlenen, Mutlu Yuva Derneği Genel Kurul Toplantısı'na katıldı.

10.01.2022 tarihinde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen Şanlıurfa Teknoloji Geliştirme ve Eğitim Merkezi'nin (ŞUTGEM) de aralarında bulunduğu Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Açılış Programı'na katıldı.

10.01.2022 tarihinde, Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu, ülkemizdeki Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 176. yıl dönümü dolayısıyla Harran Üniversitesi'nde, akademisyen, öğrenci ve davetlilerin katılımıyla düzenlenen programa katıldı.

 

2021 ARALIK AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

ARALIK

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

67

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

1

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

6

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

73

4628

1826

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

16

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

29577

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

1

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

28

 

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 20
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 294903
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES