ŞUTSO 2021 AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

11 Ağustos 2021 | 864
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, Koronavirüs tedbirleri uygulanarak yüz yüze gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde, Mahir Eller Proje Koordinatörü Sema Karaca, yürütülen çalışmalarla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumun akabinde düzenlenen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Üyesi Metin Baydar, Meclis Üyeleri Ali Eyüpoğlu, Hasan Gülel ve Mehmet Paydaş ile gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların sonrasında, olağan meclis toplantısına geçildi. Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, 2021 Temmuz ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2021 Temmuz Ayı mizanının görüşülmesi, 2021 Temmuz Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda yüz yüze katılımla yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Meclis Başkanı Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2021 Ağustos Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.  Hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Ağustos ayı meclis toplantımızı açıyorum. Öncelikle; geçtiğimiz günlerde halamın vefatı dolayısıyla taziyemizde bulunan tüm meclis arkadaşlarıma teşekkür ediyor, abisini kaybeden Meclis Üyemiz Mehmet Aslan’a bir kez daha başsağlığı dileklerimi iletiyor, ebediyete irtihal etmiş tüm sevdiklerimize Yüce Allah'tan rahmet diliyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde önce Rize ve Artvin’de meydana gelen sel felaketi, sonrada cennet vatanımızın çeşitli bölgelerinde çıkan orman yangınlarıyla bir kez daha sarsıldık. Maalesef ki felakete uğrayan bölgelerimizde can kayıpları ve büyük maddi zayiat olduğunu büyük bir teessürle öğrendik. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah'tan rahmet diliyor, zarar gören tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bizler, Aziz Türk Milleti olarak, yaşadığımız her türlü felaketi el birliği ile aşan necip bir milletiz. Daha önce de yaşanan tüm musibetleri nasıl elbirliği ile aştıysak bu felaketin yaralarını da el birliği ile saracağız. Hükümetimiz, tüm imkânlarını seferber ederek, felaket bölgelerindeki süreci koordine ediyor, devlet imkânlarıyla halkın kayıplarının telafisini sağlıyor. Ancak, biz de elimizden gelen tüm imkânlarımızı felaketi yaşayan kardeşlerimizle paylaşmak zorundayız. Millet olma şuuru bunu gerektirmektedir. Bu kapsamda, TOBB Başkanımız Sn. M.Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB tarafından nakdi yardım kampanyası başlatıldığını, 365 Oda ve Borsamızın da bu çağrıya destek olduğunu duyurdu. Şanlıurfa iş dünyası temsilcileri olarak destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu yardımlar, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.

Değerli Meclis Üyeleri,

Koronavirüs salgınında ilimizdeki vaka sayıları yeniden artış göstermeye başladı. Salgın ile mücadelemiz de daha etkin mücadele sağlayacak olan aşılanma oranları maalesef ki istediğimiz düzeyde değil. Aşının gücüne inanarak, aşımızı yaptırarak ve ayrıca, maske, mesafe, hijyen tedbirlerine azami dikkat ederek, bu virüsün üstesinden geleceğimiz bir gerçek. Unutmamalıyız ki, Aşı, Koronavirüsle mücadelede elimizdeki en önemli güç. Randevulu ve randevusuz aşılama çalışmaları devam ediyor. Yakınlarımızı aşı olmaya teşvik etmeli, tüm vatandaşlarımızın aşılarını bir an önce olması için hassasiyet göstermesini sağlamalıyız. Normal yaşantımıza dönmek aşılanma ve alacağımız tedbirlerle mümkün olacaktır.

Değerli Meclis Üyeleri,

Salgın sonrasında ekonomik toparlanma beklerken sel ve yangın felaketlerini yaşadık. Ardından bir de ülkemizde düzensiz göçmenler problemi ortaya çıktı. Ülkemizin çeşitli illerinden tüm basın mecralarında yansıyan görüntülerde, farklı milletlerden mültecilerin ülkemize geldiklerini gördük. Suriyeli mültecilere yönelik bir politikamız ve çözüm planımız yokken şimdi de Afgan mülteciler gelmeye başladı. Mültecilerin ülkemizde kalıp kalmayacakları belirsizliğini korurken, bu mülteci sürecinin nasıl yönetileceğini de maalesef bilemiyoruz. Çeşitli Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden gelen mültecilerin olduğu ülkemizde beklentimiz, demografik yapımımızın, güvenliğimizin ve kültürel dokumuzun korunmasına yönelik hızlı adımların atılmasıdır. Ayrıca, Suriyeli mültecilerin geri dönüş sürecinin de başlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için güvenli bölgelerde barınma ve üretim merkezleri oluşturulmalı ve mülteciler o bölgelere yerleştirilmesi ilimiz ve bölgemiz için uygun olacağı kanaatindeyiz.

Değerli Meclis Üyeleri,

Uzun zamandır beklenen Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli’nin 6’ncı Değerlendirme Raporu, 9 Ağustos’ta çevrim içi olarak yayınlandı. 66 ülkeden 234 bilim insanı tarafından okyanuslar ve denizler, buzullar dâhil olmak üzere Dünya'nın tüm iklim sistemlerindeki değişiklikler gözlemlenerek hazırlanan raporda, iklimin insan faaliyetleri sonucu değiştiğinin ve bu faaliyetlerin küresel ısınmayı, en azından son 2 bin yıldır görülmemiş bir seviyeye çıkarttığını ortaya koydu. Dünyanın her bölgesinde aşırı hava ve iklim hareketine yol açan iklim değişikliğinin, ancak karbondioksit ve diğer sera etkisi yapan gazlarının salınımlarında güçlü ve sürekli azalma, hava kalitesini hızla iyileştirebilecek ve 20-30 yıl içinde küresel sıcaklıklar dengelenebilecektir.

Biz, tüm insanlık olarak bu küresel ısınma ve iklim değişikliğinin bertarafı için çaba göstermek zorundayız. Çünkü gelecek nesillerimizin emaneti olan dünyamızı dengede tutmak, doğal yaşamı korumak ve sürdürülebilir politikalar belirlemek bizim görevimizdir. Bu çerçevede, organik tarım üretimi yaygınlaştırabilir, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımıyla enerji verimliliği ve orman alanlarının arttırılması sağlanabilir.

Değerli Meclis Üyeleri,

Bu arada, felaket bölgesindeki vatandaşlarımıza bireysel anlamda destek olmak isteyen Meclis Üyelerimiz, yardım hesap numaralarına, TOBB’un resmi web sayfasından ulaşabileceklerdir. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra, Meclis Toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyor; hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına bir kez daha saygıyla selamlıyorum." dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde, Genel Sekreter Yardımcısı R.Aytaç İzgördü, 2021 Temmuz Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Temmuz ayı faaliyetlerimiz şöyle;

12.07.2021-09.08.2021 tarihleri arasında Odamıza;

96 yeni üye kaydedilmiş,

148 Üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

14 üyenin kaydı silinmiştir.

09.08.2021 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 10731

 ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

1 Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

  1. Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

13.07.2021 tarihinde  Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Vali Abdullah Erin başkanlığında gerçekleştirilen İŞKUR İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021/3.Olağan Toplantısı’na katıldı.

02.08.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, 02-03 Ağustos’ta TOBB’un Demokrasi ve Özgürlükler Adasında gerçekleştirdiği İstişare Toplantısı’na katıldı.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

14.07.2021 tarihinde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valiliği’nde düzenlenen İl Planlama ve Koordinasyon Kurulu Temmuz ayı toplantısına katıldı.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

06.08.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, OSB Müteşebbis Heyet toplantısına katıldı.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

30.07.2021 tarihinde  ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Urfa Agro Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı, Gıda Mühendisi Aslı Melik ve BM ITC - IOM Girişimcilik, Pazarlama ve İş Geliştirme Uzmanı Nurhan Keeler, Eyyubi’ye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Gerçekleşen ziyarette, Eyyübiye Belediyesi’nin de dâhil olacağı kalkınma ve yatırım alanları ile ilgili istişarede bulunuldu.

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

13.07.2021 tarihinde  4. Meslek Komitesi Temmuz Ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Ömer Uçar başkanlığında meclis ve meslek komitesi üyelerinin katılımıyla online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, sektördeki talepler, sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

14.07.2021 tarihinde  14. Meslek Komitesi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'in iştirakiyle Baklava İmalatçıları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

26.07.2021 tarihinde  28. Meslek Komitesi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'in iştiraki; Yönetim Kurulu, Meclis ve Meslek Komite Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda, sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

27.07.2021 tarihinde  1- 2-  3-  22 ve 25. Meslek Komiteleri Temmuz Ayı Olağan Toplantıları; birleştirilmiş ortak toplantısı olarak, SUOSB Yatırım Danışmanı Deniz Güner,  Yönetim Kurulu, Meclis ve Meslek Komite üyelerinin katılımıyla online şekilde gerçekleştirildi. Toplantıda, SUOSB deki yatırım imkânları ve sektörde yaşanan sorun çözüm önerileri görüşüldü.

28.07.2021 tarihinde  12.  Meslek Komitesi Temmuz Ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Nihat Fırathan başkanlığında, meclis ve meslek komite üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, sektördeki sorun ve çözüm önerileri görüşüldü.

29.07.2021 tarihinde  24.  Meslek Komitesi Temmuz Ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Mehmet Zonturlu başkanlığında, meclis ve meslek komite üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, sektördeki sorun ve çözüm önerileri görüşüldü.

05.08.2021 tarihinde  14.  Meslek Komitesi Temmuz Ayı olağan toplantısı, yönetim kurulu, meclis ve meslek komite üyeleri ile Ulak Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Derneği Yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, derneğin faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı.

05.08.2021 tarihinde ŞUTSO Hesapları İnceleme Komisyonu, 2021 Yılı Ağustos Ayı olağan toplantısını, Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde, Göbeklitepe Toplantı Salonu'nda gerçekleştirdi.

09.08.2021 tarihinde  8.  Meslek Komitesi Temmuz Ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Emin Göllü başkanlığında, meclis ve meslek komite üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, sektördeki sorun ve çözüm önerileri görüşüldü.

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

03.08.2021 tarihinde ETİ Gıda Satın Alma Yöneticileri Murat Çamkoru, Vural Sayın ve Çağdaş Güngör ŞUTSO Yönetimine bir ziyaret gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Selçuk Karakuş, Mehmet Yetim ve Meclis Üyesi Serhat Karadağ ile TİGEM’den Uzman Osman Aslan, Bereket Bey Gıda Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Bereket ve Gülhan Bey Gıda Genel Müdürü Fatih Gülhan’ın yer aldığı ziyarette; ilimizin fıstık üretim potansiyeli, mevcut ticaret hacmi ve ürünün tedarik süreci konuşuldu. Toplantının ardından, fıstık işleme tesisleri ile fıstık tarlaları gezildi.

 3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

13.07.2021 tarihinde ŞUTSO'da "15 Temmuz" konulu fotoğraf sergisi ziyarete açıldı. Sergiyi, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Başkan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş ve Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu ve Meclis Üyesi Mustafa Sonekinci birlikte gezdi. https://sutso.org.tr/haber/1835/15-temmuz-konulu-fotograf-sergisi-sutsoda-ziyarete-acildi

13.07.2021 tarihinde Halfeti Belediye Başkanı Şeref Albayrak ve beraberindeki yatırımcılardan oluşan heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. İlimizin sanayi ve ticari potansiyelinin konuşulduğu ziyarette, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş ve Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu da bulundu.

15.07.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, “15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma programına katıldı.

15.07.2021 tarihinde Şanlıurfa Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından sporu, dayanışmayı, empati kurmayı teşvik etmek amacıyla organize edilen “3.Avrupa Spor Festivali” 10-14 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. https://sutso.org.tr/haber/1840/sanliurfada-3avrupa-spor-festivali-gerceklestirildi

05.08.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Unverdi'ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, bölgemizin ekonomisi ve sanayisini daha üst noktalara taşımak adına yapılabilecek iş birlikleri çerçevesinde istişarede bulunuldu.

05.08.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret ederek, Bölgesel Kalkınma Yatırım İşbirliği Forum ve  Fuarıyla ilgili istişarede bulundu.

06.08.2021 tarihinde  KOSGEB Başkan Yardımcısı R.Ali Erdoğan, KOBİ Geliştirme Dairesi Başkanı Mehmet Öğüt ve Şanlıurfa İl Müdürü İdris Erkeksoy, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya’nın da yer aldığı ziyarette, ilimizin KOBİ potansiyeli konuşuldu.

06.08.2021 tarihinde  İyi Parti İl Başkanı Mehmet Fedai Çakmaklı, Haliliye İlçe Başkanı .M.Bülent Mermer ve Karaköprü İlçe Başkanı M.Yaşar Badıllı, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çalışkan’ın da bulunduğu ziyarette ilimizin yerel gündemi konuşuldu.

06.08.2021 tarihinde  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Z. Abidin Beyazgül, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. Başkan Beyazgül gerçekleşen ziyarette, Şanlıurfa Organize Bölgesi’nin en önemli problemlerinden olan su sorununun,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda Vali Abdullah Erin'in destekleriyle yürütülen çalışmalarla bertaraf edilerek su sorunun çözüldüğünün müjdesini verdi.

09.08.2021 tarihinde AK PARTİ MKYK Üyesi Vildan Polat, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. İlimizin güncel gelişmeleri ve Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'nin alt yapı durumunun konuşulduğu ziyarette, Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu ile Meclis Üyesi Mustafa Sonekinci de yer aldı.

2021 TEMMUZ AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

TEMMUZ

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

43

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

2

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

2

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

2

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

51

4608

1675

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

11

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

26743

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

-

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

17

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 50
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 364632
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES