ŞUTSO 2021HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

09 Haziran 2021 | 129
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Haziran Ayı Meclis Toplantısı, Koronavirüs tedbirleri kapsamında zoom programı üzerinden online olarak yapıldı. Toplantı öncesinde, TOBB Şanlıurfa Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İbrahim Halil  Yılmaz, Genç Girişimciler Kurulu'nun yürüttüğü çalışmalar ve faaaliyetleri konusunda bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

İbrahim Halil  Yılmaz'ın sunumunun ardından, Meclis Toplantısına geçildi. Düzenlenen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Üyeleri Enver Şimşek, M.Cemil Bayuk ve Mustafa Oruç gündem dışı birer konuşma yaptı. Konuşmaların sonrasında olağan meclis toplantısına geçildi. Haziran Ayı Meclis Toplantısı, 2021 Mayıs ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2021 Mayıs Ayı mizanının görüşülmesi, 2021 Mayıs Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda online katılımla yapıldı. Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2021 Haziran Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.  Hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Haziran ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

17 günlük tam kapanmanın ardından 1 Haziran’dan itibaren kademeli normalleşmeye geçtik. Arzumuz, en kısa zamanda tüm işletmelerimizin normal çalışma düzenine geçmesi yönünde. İnşallah, tüm vatandaşlar olarak sorumluluğumuzu yenine getirip bu Koronavirüs illetinden kurtulmuş olacağız.

Hükümetimiz, tam kapanmanın ardından yeni bir ekonomik destek paketini ve nefes kredisini açıkladı. Açıklanan bu destekleri, memnuniyetle karşıladığımız bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ancak, oldukça zor günler geçiren tüm işletmeler için yeterli olmadığı kanaatindeyim. Üstelik kapsamı, esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler olduğu için üyelerimizin büyük bir kısmı maalesef yararlanamıyor. Reel sektörün hibe ve teşviklerin yanında, farklı finans kaynaklarıyla da desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri,

Üyelerimizden bizlere, çeşitli sektörel problemlerin yanı sıra bürokratik sorunlar da ulaşıyor. Ülkemizin her kentinde bakanlıkların ve kamu kurumlarının müdürlük veya temsilcilikleri bulunmasına rağmen, birçok konuda yetki ve onay işleminin merkezde, yani bakanlıklarda toplanması, pandemi sürecini yaşadığımız bu dönemde, ciddi zaman kayıplarını ve değişik bürokratik sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle, sanayi ve ticaret ile ilgili işlemlerin, onayların, önceden belirlenmiş olan mevzuat ve standartların uygulanmasının merkezden değil, mülki amir veya yerel idareler tarafından yapılması, süreci hızlandıracak, zaman kaybı ve maddi kayıpların önüne geçecektir. Bölgemizin ve ilimizin kalkınması için, işlemlerin hızlandırılması adına yerel yönetimlerin yetkileri arttırılmalı, merkezi idarenin sadece kontrol ve rehberlik görevini üstlenmesi, sağlanmalıdır.

Değerli Meclis Üyeleri,

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi ve bugünkü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Vergi cezaları, SGK Prim Borçları, Gümrük Cezaları, Belediye Su Alacakları, Motorlu Taşıt Vergileri, Emlak ve Çevre Vergisi, Otoyol ve Köprü Cezaları, Kredi Yurtlar Kurumu Borçları, İhtilaflı Para Cezaları ve Türk Hekimler Birliği’ne olan borçlar Yasa kapsamında yeniden yapılandırılabilecek.  Bu yapılandırmadan faydalanmak isteyenler ,31 Ağustos'a kadar ilgili kamu kurumlarına başvurarak borçlarını peşin veya altı, dokuz, on iki ve on sekiz aylık taksitler halinde ödeyebilecekler. Ödemeler de 30 Eylül 2021 'de başlayacak.

Değerli Meclis Üyeleri,

Bu hatırlatmaları yaptıktan sonra, meclis toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum." dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2021 Mayıs Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Mayıs Ayı faaliyetlerimiz şöyle;

07.05.2021-07.06.2021 tarihleri arasında Odamıza;

107 yeni üye kaydedilmiş,

161 Üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

9 üyenin kaydı silinmiştir.

07.06.2021 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 10375

ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

1 Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

  1. Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

24.05.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Taşınmaz Ticareti ve 2.El motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal edenlere yönelik, TOBB koordinasyonunda, TOOB ETÜ ve sahibinden.com işbirliğiyle yapılacak eğitimlerin, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nun iştirakiyle düzenlenen lansman programına katıldı.

28.05.2021 tarihinde  TOBB 76 ve 77. Mali Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tarihinde ilk defa pandemi tedbirleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilen TOBB Mali Genel Kurulu'na, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile TOBB Delegeleri de iştirak etti. https://sutso.org.tr/haber/1816/sutso-genel-kurul-delegeleri-tobb-76-ve-77nci-mali-genel-kuruluna-online-olarak-katildi

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

21.05.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Turizm Geliştirme A.Ş’nin Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı.

28.05.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Üyesi Cuma Korak, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, İŞKUR Servis Noktaları ve Tarımsal Geliştirme Programı Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

01.06.2021 tarihinde  Şanlıurfa İş Hijyeni (Ortam Sağlığı) Laboratuvarı Fizibilitesi Proje Lansman Töreni, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa OSB Bölge Müdürü Osman Oktay, Prof.Dr. Esra Siverekli, Prof.Dr. Ali Volkan Bilgili ve davetlilerin katılımıyla ŞUTSO'da gerçekleştirildi.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

26.05.2021 tarihinde Üniversitelerde Girişimcilik Simülasyonu ile Girişimci Yarınlar konulu toplantı, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Harran Üniversitesi Rektörü Mehmet Sabri Çelik ile Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı'nın katılımıyla ŞUTSO ev sahipliğinde gerçekleştirildi. https://sutso.org.tr/haber/1813/universitelerde-girisimcilik-simulasyonu-sutsoda-konusuldu

26.05.2021 tarihinde  Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı Harran Üniversitesi’nden Dr. Aziz İlgazi’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen, Gastronomik Turizm ve Marka Kentler Konulu online olarak düzenlenen söyleşi programına katıldı.

28.05.2021 tarihinde  TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu Mayıs Ayı Olağan İcra Kurulu Toplantısını, ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıda, Kurul tarafından hazırlanan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda yer alan eğitim ve istihdam başlıklarının “Geleceğin Girişimci Anneleri” başlığı altında bir programa dönüştürülmesi ve program hazırlıklarının yapılması kararı alındı.

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

11.05.2021 tarihinde  13. Meslek Komitesi Mayıs Ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Ahmet Biter başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, KOSGEB' in İşletmelere hızlı destek programı, Kısa çalışma ödenekleri ve Tam kapanma tedbirleri görüşüldü.

11.05.2021 tarihinde  16. 26. ve 27. Meslek Komiteleri Mayıs Ayı olağan toplantısı ortak toplantı olarak Meclis Başkanı Ahmet Altun, Yönetim Kurulu, Meclis ve Meslek Komite üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda, KOSGEB' in İşletmelere hızlı destek programı, Kısa çalışma ödenekleri ve Tam kapanma tedbirleri görüşüldü.

20.05.2021 tarihinde  28.Meslek Komitesi Mayıs Ayı olağan toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'in katılımıyla gerçekleştirildi. Gerçekleşen toplantıda, sektördeki sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

04.06.2021 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Hesapları İnceleme Komisyonu, 2021 Yılı Haziran Ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon tarafından yapılan incelemede, herhangi bir usulsüzlük ve eksikliğe rastlanmadı.

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

18.05.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, yaptığı Basın Açıklamasında "Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni destek programı, esnaf ve üreticilere nefes aldıracaktır." dedi. https://sutso.org.tr/haber/1810/baskan-peltek-yeni-destek-programi-esnaf-ve-ureticilere-nefes-aldiracaktir

26.05.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, yaptığı Basın Açıklamasında “Hükümetimizin iş dünyamıza yönelik Nefes Kredisiyle, 1 milyon 384 bin işletmeye toplam 4 milyar 622 milyon lira hibe desteği uygulaması memnuniyet verici.” dedi. https://sutso.org.tr/haber/1815/baskan-peltek-nefes-kredisi-uygulamasi-memnuniyet-verici

27.05.2021 tarihinde Mahir Eller Projesi kapsamında ŞUTSO koordinasyonunda "Elektrik Tesisatçısı" MYK sınavları ŞUTGEM sınav merkezinde Covid19 önlemleri çerçevesinde TOBB MEYBEM tarafından gerçekleştirildi.

31.05.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, yaptığı Basın Açıklamasında, 2021'in ilk çeyreğinde ekonominin yüzde 7'lik büyümesinin, iş insanları için son derece umut verici, rakamların beklentilerin üzerinde olmasının da sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. https://sutso.org.tr/haber/1817/baskan-peltek-umut-verici-gelisme

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

17.05.2021 tarihinde Şanlıurfa Vali Yardımcısı Metin Esen, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. Gerçekleşen ziyarette, ilimizin ekonomik durumu ve yerel gündemi konuşuldu.

18.05.2021 tarihinde SGK Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü ve Müdür Yardımcısı Kerim Ejder, Sosyal Güvenlik Haftası münasebetiyle Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. Ziyarette, Meclis Üyesi Mustafa Sonekinci de yer aldı.

24.05.2021 tarihinde Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş ile Başkan Yardımcısı M.İlhami Günbeği, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette, ilimizin yerel gündemi ve güncel gelişmeleri konuşuldu.

26.05.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek Ak Parti Karaköprü İlçe Başkanı Sait Ağan ve Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan heyeti ağırladı. Gerçekleşen ziyarette, Yönetim Kurulu Üyeleri Cuma Korak ve Kadir Kılıçoğlu da hazır bulundu.

27.05.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, GAP TV'de Gazeteci Fuat Erbül'ün hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programına konuk oldu. Canlı yayınlanan programda, Şanlıurfa ekonomisi ve iş dünyası konuşuldu.

27.05.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, MİSİAD İl Başkanı Ömer Ağ’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, iş dünyası ile ilgili güncel gelişmeler konuşuldu.

01.06.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, 8.Yapı İnşaat ve Dekorasyon Fuarı resmi açılışına katıldı.  Başkan Peltek, fuarın hayırlı olmasını temenni ettiği açış konuşmasının ardından, stant ziyaretlerinde bulundu.

02.06.2021 tarihinde  ASKON Şanlıurfa Şube Başkanı Abdurrezzak Demir, ASKON Asya Pasifik Temsilcisi Mürşit Çakır ile beraberlerindeki heyet, Endonezya’daki Türk İhracat Üssü çalışmalarına, SUTSO Üyelerini davet etmek için Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş ile Meclis Üyesi Mehmet Cemil Bayuk da yer aldı.

03.06.2021 tarihinde  ŞUTSO çatısı altında faaliyetine devam eden Şanlıurfa Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla çeşitli okul öncesi eğitim kurumlarında etkinlik programı, düzenlendi. https://sutso.org.tr/haber/1818/sanliurfa-ab-bilgi-merkezinden-dunya-cevre-gunu-etkinligi

04.06.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş, Suruç Belediyesi Konferans Salonunda Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Kenan Aktaş'ın iştirakiyle gerçekleştirilen "Suruç Girişimcilik ve Tasarım Merkezi Projesi" açılış toplantısına katıldı.

04.06.2021 tarihinde  Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Halkbank Genel Müdürü Osman Aslan’ın da iştirakiyle gerçekleştirilen, Halkbank YouTube kanalından canlı yayınlanan, Üreten Kadınlar Toplantısı “İlham Veren Kadınlar” Paneline katıldı.

04.06.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve beraberindeki heyet, TKDK Başkanı Muhammed Adak'ı ziyaret ederek, Bölgesel Kalkınma Yatırım ve İşbirliği Fuarı, Besi OSB ve Gıda OSB ile ilgili istişarede bulundu.

04.06.2021 tarihinde  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Selçuk Karakuş, Mehmet Yetim, Meclis Üyeleri Mehmet Cemil Bayuk ve Serhat Karadağ 8.Yapı İnşaat ve Dekorasyon Fuarı'nda stant ziyaretlerinde bulundu.

04.06.2021 tarihinde  Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’ı ziyaret etti. Ziyarette, ilimizdeki esnaf ve sanatkârların mevcut durumuyla kooperatifçilik bilincinin yaygınlaştırılması hususunda istişarede bulunuldu.

04.06.2021 tarihinde  Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ederek Şanlıurfa iş dünyası temsilcilerinin mevcut sorunları ve çözüm önerilerini iletti, Bölgesel Kalkınma Yatırım İşbirliği Fuar ve Formu hakkında bilgi verdi.

2021 MAYIS AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

MAYIS

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

50

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

6

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

71

4615

1643

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

16

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

32767

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

3

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

24

 

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 26
2021 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 183623
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2021 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES