ŞUTSO 2020 EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI, DİJİTAL ORTAMDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

09 Eylül 2020 | 147
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Eylül Ayı Meclis Toplantısı, video konferans yöntemiyle dijital ortamda gerçekleştirildi.

Düzenlenen Meclis Toplantısı’nda, Meclis Başkan Yardımcısı Vedat Polat, Meclis Üyeleri Ali Eyyüpoğlu, Bekir Sıtkı Baysoy, Maruf Karadağ, Mehmet Paydaş, Mustafa Oruç, Mustafa Zahit  gündem dışı bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların sonrasında olağan meclis toplantısına geçildi. Eylül Ayı Meclis Toplantısı, 2020 Ağustos ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2020 Ağustos Ayı mizanının görüşülmesi, 2020 Ağustos Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Göbeklitepe Toplantı Salonu’nda dijital ortamda yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2020 Eylül Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.  Hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Eylül ayı meclis toplantımızı açıyorum. Öncelikle; geçtiğimiz ay içerisinde Abisini kaybeden Meclis Üyemiz Ömer Yiğit, Annesini ve Babasını kaybeden Meclis Üyemiz Şehmus Demirel, Kayınvalidesini kaybeden Meclis Başkan Yardımcımız Kemal Süt, Amcasını kaybeden Meclis Üyemiz Ali Eyyüpoğlu, Dedesini kaybeden Meclis Üyemiz E.Sabri Akaltun ile Amcasını kaybeden Meclis Üyemiz A.Furkan Yetim’e bir kez daha başsağlığı dileklerimi iletiyor, ebediyete irtihal etmiş tüm sevdiklerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Son haftalarda birçok ilde Koronavirüs grafiğinin yeniden yönünü yukarıya çevirdi. Ülkemizde ve ilimizde daha sıkı koruma tedbirlerinin gündeme geleceği açıktır. Maalesef, hala salgının etkilerini tam olarak okuyamadık. Bir otokontrol mekanizması oluşturmamız gerekiyor. Lütfen, maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarını evimizde ve işyerlerimizde ihmal etmeyelim.

Değerli Meclis Üyeleri,

Ülkemizde, son haftalarda yaşanan gelişmelerin ekonomiyi daha da canlandıracağını umut ediyoruz. Ülkemizin sanayide yerli üretim hamleleri, doğalgaz keşfi ve hükümetin reel sektöre sağladığı destekler sayesinde, salgının olumsuz etkileri diğer ülkelere göre daha kolay geçiştirilecektir. Ayrıca, sürdürülebilir büyüme ve finansal istikrar konusunda, hükümetimizin ekonomik kurmayları tarafından daha radikal adımların hassasiyetle atılacağından şüphemiz yoktur.

Ancak, iş dünyası temsilcileri olarak, hükümetimizden Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen ve Ekim ayından itibaren ödenmesi gereken SGK, KDV, Stopaj, Gelir ve Kurumlar Vergisi için her sektör tarafından kabul görecek bir ödeme programı uygulamasını talep ediyoruz. Yapılacak olan bu ödemelerin belirli bir programa göre yapılması, tüm işletmecileri biraz daha rahatlatacağını düşünüyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri,

Yeni ticaret kurallarının yaşandığı ciddi bir rekabet dönemine giriyoruz. Çalışma tarzlarının ve insan gücüne yönelik yatırımların farklılaştığını görmeli ve buna uygun planlamalar gerçekleştirmeliyiz. Meslek Komitesi Toplantılarımızda sektörümüz adına bu yönlü bir vizyon ortaya koymalıyız. Kısıtlı kaynaklarımız olsa da ciddi bir yatırım ve istihdam potansiyelimiz var.  Paydaş yatırımlarla, işletmelerimizi büyütebiliriz.

Değerli Meclis Üyeleri, normalleşme sürecimizin daha da hızlanmasını temenni ediyor, bu güçlüklerin üstesinden el birliği ile geleceğimizi bir kez daha yineliyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum." dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun'un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2020 Ağustos Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

10.08.2020 -07.09.2020 tarihleri arasında Odamıza;

162 yeni üye kaydedilmiş,

219 yenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

19 üyenin kaydı silinmiştir.

07.09.2020 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 9472

ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

1 Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

1.1 Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

04.09.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, dijital ortamda gerçekleşen,  M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları toplantısına katıldı.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

13.08.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Sağlık Çalışanları Dernek Başkanı Salih Çoban’ı ağırladı.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

18.08.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu ile Başkan Yardımcısı Ahmet Metin Günay'ı ağırladı. Sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette, Mesleki Eğitim Merkezleri ile ilgili istişarede bulunuldu.

07.09.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, OSB Müteşebbis Heyeti toplantısına katıldı.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

03.09.2020 tarihinde Medikal Sektör temsilcileri, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek 'i makamında ziyaret ederek sektör sorunlarını iletti. Kamudan ödeme beklediklerini de dile getiren Medikalciler, çözüm konusunda Başkan Peltek’ten destek talep etti. https://sutso.org.tr/haber/1722/medikalciler-taleplerini-baskan-pelteke-iletti  

07.09.2020 tarihinde Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Eylül ayı olağan toplantısı, Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Koordinatörü Yunus Çolak'ın katılımıyla İcra Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, "Kadın Destek Girişimcilik Merkezi" Kurulması için çalışmalarda bulunulması kararı alındı.

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

26.08.2020 tarihinde 24. Meslek Komitesi Ağustos ayı olağan toplantısı, Abdulkadir Güllü başkanlığında online olarak yapıldı. Toplantıda, sektörel sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

26.08.2020 tarihinde 11. Meslek Komitesi Ağustos ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Ali Korkmaz başkanlığında online olarak yapıldı. Toplantıda, sektörel sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

02.09.2020 tarihinde 12. Meslek Komitesi Ağustos ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Nihat Firathan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

02.09.2020 tarihinde 8. Meslek Komitesi, Ağustos ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Emin Göllü başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

03.09.2020 tarihinde 7. Meslek Komitesi, Ağustos ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Süleyman Çiçek başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, sektörel sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

03.09.2020 tarihinde 14. Meslek Komitesi, Ağustos ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Mustafa Günesler başkanlığında yapıldı. Toplantıda sektörel sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

07.09.2020 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Hesapları İnceleme Komisyonu, 2020 Yılı Eylül Ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon tarafından yapılan incelemede, herhangi bir usulsüzlük ve eksikliğe rastlanmadı.

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

11.08.2020 tarihinde ŞUTSO, Özel Yedirenk Kids Kreş ve Gündüz Bakımevi'yle Şanlı Nesil Ortaokulu arasında yapılan protokolle, ŞUTSO üyelerinin birinci derece yakınlarına, 2020-2021 yılı Eğitim ve Öğretim yılı kayıt ücretinde %20 indirim uygulanacak. https://sutso.org.tr/haber/1718/sutso-uyelerine-ozel-sanli-nesil-ortaokulundan-20-indirim

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

18.08.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, bir basın açıklaması yaparak turizmin yükselen yıldızı Şanlıurfa’nın, 10 farklı turizm seçeneğiyle önemli potansiyel barındırdığını, yerli ve yabancı tüm turistler için alternatif turizm seçenekleri sunduğunu ve bu yıl hedefin 3 milyon turist olduğunu söyledi. https://sutso.org.tr/haber/1720/baskan-peltek-turizmin-yukselen-yildizi-sanliurfa-10-farkli-turizm-secenegi-sunuyor

20.08.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, bir basın açıklaması yaparak “Vatandaş devlet işbirliği içerisinde, topyekûn bir mücadeleyle ancak bu virüsten kurtulabiliriz.” dedi. https://sutso.org.tr/haber/1721/baskan-peltek-topyekn-bir-mucadeleyle-ancak-bu-virusten-kurtulabiliriz

21.08.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Odası. Başkanı Mustafa Karadağ  ile Prof. Dr. Sedat Benek'i ağırladı. Sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette, Prof. Dr. Sedat Benek, Başkan Peltek'e "GAP" İsimli kitabını hediye etti.

26.08.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek Ekotürk Tv'de Şevin Ekinci 'nin sunduğu Gün Sonu Programına katıldı. Başkan Peltek programda, Ağustos Ayı Reel Kesim Güven Endeksi rakamları ile ilgili yorumlarını paylaştı.

26.08.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Turizm Geliştirme A.Ş’nin Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı.

30.08.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Selçuk Karakuş, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen törene katıldı.

03.09.2020 tarihinde ŞUTSO AB Bilgi Merkezi "AB ve Siz" adlı programı, TKDK Şanlıurfa İletişim Uzmanı Mehmet Uçman ile Harran Üniversitesi AB Uzmanı Ahmet Göçen'in katılımıyla düzenlendi. https://sutso.org.tr/haber/1723/sutso-ab-bilgi-merkezi-ab-ve-siz-programi-gerceklestirildi

2020 AĞUSTOS AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

Ağustos

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

5

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

5

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

5

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

51

4.494

1326

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

32

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

23125

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

1

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

21

 

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 31
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 224978
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES