ŞUTSO 2020 AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI, DİJİTAL ORTAMDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12 Ağustos 2020 | 249
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, video konferans yöntemiyle dijital ortamda gerçekleştirildi.

Düzenlenen Meclis Toplantısı’nda, Turizm A.Ş Genel Müdürü Mehmet Uncu, Turizm A.Ş’nin mevcut çalışmaları ve planlanan projeleri ile ilgili Meclis Üyelerine detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Mehmet Uncu’nun sunumu sonrasında olağan meclis toplantısına geçildi. Ağutos Ayı Meclis Toplantısı, 2020 Temmuz ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2020 Temmuz Ayı mizanının görüşülmesi, 2020 Temmuz Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Göbeklitepe Toplantı Salonu’nda dijital ortamda yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: “Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2020 Ağustos Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.  Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Ağustos ayı meclis toplantımızı açıyorum. Öncelikle; geçtiğimiz ay içerisinde halasını kaybeden Meclis Üyemiz Mehmet Günak'a bir kez daha başsağlığı dileklerimi iletiyor, ebediyete irtihal etmiş tüm sevdiklerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Pandemi nedeniyle iş dünyası temsilcileri olarak çok zorlu bir süreçten geçtiğimizi yinelemek istiyorum. Maalesef ki ilimizde vaka sayılarının artması yeni tedbirleri de beraberinde getirdi. Maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarını evimizde ve işyerlerimizde asla ihmal etmememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Pandeminin ticaret ve sanayi sektörleri üzerindeki etkilerini önümüzdeki günlerde daha net görebileceğiz. Yaşadığımız bu süreci doğru okuyarak gelecekteki yatırımlar ve planlamaları bugünden kurgulamak tüm işletme sahiplerinin en önemli konusu olmalıdır. Yaşanan bu süreç, sanayi ve ticarette yeni olanaklar sağladı. Özellikle e-ticaret, dijitalleşme ile birlikte teknolojiye dayalı verimlilik artışı, önümüzdeki yeni normalleşme döneminin alt yapısını oluşturacağını düşünüyoruz.

Ulusal ekonomimizin büyümesi, sanayi ve ticaret döngüsünün sağlanmasıyla mümkün olacağı aşikar. Bu bağlamda, sektörel katma değer yapısının iyileştirilmesi, küresel talep dinamiklerine uyumun artırılması, sektörlerin yatırım cazibesinin güçlendirilmesi, geleceğin mesleklerine, teknolojilerine ve iş yapış şekillerine entegrasyonun sağlanması ve uygulama zemininin oluşturulması gerekiyor. Bu gelişmelerin hayata geçirilmesi için finansmana ulaşma önümüzdeki günlerde de İş dünyası temsilcilerinin başlıca başlıklarından biri olmaya devam edecek. Yeni normalleşme sürecine yönelik dönüşümü sağlamak için uzun vadeli nitelikli finansmana ihtiyaç daha da artacak. Umuyoruz ki, iş dünyası temsilcileriyle finans ve sermaye odakları arasındaki ilişki pragmatik ilişkiden sıyrılır, ulusal kalkınma adına topyekûn işbirliğine dönüşür.

Değerli Meclis Üyeleri,

Gelişmiş ülkeler, pandemiyi bahane ederek kendine yeni bir denge kurguluyor. Bu ülkeler stratejilerini değiştirmeye başladı. Özellikle üretim merkezleri değişiyor. Ölçek ekonomisi yerine sektörel uzmanlaşma öne çıkıyor. Bir ülke hangi sektörde iyiyse, o sektörde derinleşiyor ve yeni teknolojiler geliştiriyor. Biz de, ulusal çerçevede bu yönlü bir kapsam geliştirmek zorundayız. İşbirliği ve güç birliğiyle bu kapsamı geliştirmenin en temel görevlerimizden biri olduğunu düşünüyorum.

Değerli Meclis Üyeleri, normalleşme sürecimizin daha da hızlanmasını temenni ediyor, bu güçlüklerin üstesinden el birliği ile geleceğimizi bir kez daha yineliyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun'un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Yardımcısı R.Aytaç İzgördü, 2020 Temmuz Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Temmuz Ayı faaliyetlerimiz şöyle,

06.07.2020 - 10.08.2020 tarihleri arasında Odamıza;

161 yeni üye kaydedilmiş,

306 yenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

11 üyenin kaydı silinmiştir.

06.07.2020 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 9313

 

ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

1 Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

1.1 Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

17.07.2020 tarihinde ŞEGEV Mütevelli Heyet Toplantısı, Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya başkanlığında, ŞUTSO Meclis Başkanı ve Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Ahmet Altun, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve ŞEGEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İ.Halil Peltek ile ŞEGEV Mütevelli Heyeti Üyelerinin katılımıyla yapıldı.

23.07.2020 tarihinde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, OSB Müteşebbis heyet toplantısına katıldı.

24.07.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü organizasyonuyla video konferans yöntemiyle düzenlenen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 3.Olağan Toplantısı'na katıldı.

05.08.2020 tarihinde, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş, Vali Yardımcısı Metin Esen Başkanlığında yapılan Enerji Verimliliği toplantısına katıldı.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

20.07.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Selçuk Karakuş, Harran Üniversitesi tarafından, online olarak düzenlenen "Harran Üniversitesi Dış Paydaş Değerlendirme Toplantısı'na" katıldı.

21.07.2020 tarihinde  Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’in de aralarında bulunduğu Şanlıurfa İl Protokol Yürütme Kurulu Üyeleri, Mesleki Eğitim İşbirliği protokolü kapsamında 6. olağan toplantısını gerçekleştirdi. https://sutso.org.tr/haber/1712/mesleki-egitim-isbirligi-olagan-toplantisi-gerceklestirildi

21.07.2020 tarihinde TOBB organizasyonu, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’in katılımı ile online olarak “KOBİ'ler İçin Hijyen ve COVID-19 Belgeleri Bilgilendirme Semineri” gerçekleştirildi.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

23.07.2020 tarihinde Korona virüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak için bir adım da, Mahireller Projesi kapsamında atıldı. Projenin uygulandığı Şanlıurfa ili başta olmak üzere 12 ilde istihdamı artırmak için işverene verilecek mali desteklerin kapsamı genişletildi. https://sutso.org.tr/haber/1714/mahir-eller-projesi-ile-sanliurfada-istihdama-destek

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

20.07.2020 tarihinde ŞUTSO ev sahipliğinde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile Şanlıurfa'daki Sivil Toplum Kuruluşu Başkanlarının iştiraki ile “Yerli ve Yabancı Yatırımcılara Destek” konusunda basın açıklaması düzenledi. https://sutso.org.tr/haber/1710/sutsoda-yerli-ve-yabanci-yatirimcilara-destek-konulu-basin-toplantisi-duzenlendi

21.07.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, bir açıklama yaparak, “Otomotiv sektörü yan sanayi ve ara mamul ürün yatırımcılarını, 6. Teşvik Bölgesi’nin cazibe merkezi Şanlıurfa’da yatırım yapmaya davet ediyoruz.” dedi. https://sutso.org.tr/haber/1711/baskan-peltek-yerli-otomobil-yan-sanayi-yatirimcilarini-sanliurfaya-bekliyoruz

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

07.07.2020 tarihinde 1.Meslek Komitesi Temmuz ayı olağan toplantısı, online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, COVİD-19 sektördeki etkileri görüşüldü.

14.07.2020 tarihinde 8. Meslek Komitesi Temmuz ayı olağan toplantısı Komite Başkan Yardımcısı Mehmet Paydaş başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, sektördeki sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

14.07.2020 tarihinde 27. Meslek Komitesi Temmuz Ayı olağan aylık toplantısı online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, COVİD-19 sektördeki etkileri ve çözüm önerileri görüşüldü.

16.07.2020 tarihinde 28. Meslek Komitesi Temmuz Ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Adem Köroğlu başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

21.07.2020 tarihinde 20. Meslek Komitesi Temmuz Ayı olağan toplantısı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim öncülüğünde, Kadir Şeker başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda sektördeki gündem maddeleri ve çözüm önerileri görüşüldü.

23.07.2020 tarihinde 24. Meslek Komitesi Temmuz Ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Mustafa Yener başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda COVİD-19 sektördeki etkileri ve çözüm önerileri görüşüldü.

10.08.2020 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Hesapları İnceleme Komisyonu, 2020 Yılı Ağustos Ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon tarafından yapılan incelemede, herhangi bir usulsüzlük ve eksikliğe rastlanmadı.

 

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

29.07.2020 tarihinde  ŞUTSO’nun başvurusunu yaptığı Şanlıurfa (Urfa) Sac Kavurması, Tescil Belgesini aldı. Böylelikle Şanlurfa’da tescilli ürün sayısı 30’a yükseldi. https://sutso.org.tr/haber/1715/sanliurfa-urfa-sac-kavurmasi-da-tescillendi

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

07.07.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Bloomberg HT TV'de İrfan Donat’ın sunduğu Akıllı Tarım Programına katıldı. Başkan Peltek, programda ilimizin tarım potansiyeli ve tarımsal sanayi sürecine yönelik detay bilgiler paylaştı.

07.07.2020 tarihinde  Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Mehmet Yetim, Valilik Çevre Koruma Vakfı Başkanlığı’nın organize ettiği (ŞURÇEV) toplantısına katıldı.

09.07.2020 tarihinde Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Hançer, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

10.07.2020 tarihinde  Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Analiz Gazetesi'ne bir Röportaj gerçekleştirerek ilimizin, Covid-19 Pandemi süreci ve ekonomik durumu hakkında detay bilgiler paylaştı. www.analizgazetesi.com.tr/haber/dijitallesmenin-onemini-anladik-5838

10.07.2020 tarihinde Meclis Üyesi Serhat Karadağ, Şanlıurfa Teknokent A.Ş’nin online olarak düzenlenen Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı.

15.07.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Yetim, Vali Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Z. Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya ve il erkânıyla birlikte, 15 Temmuz Şehitlerinin kabirlerini ziyaret etti.

22.07.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, son günlerde bölgedeki çiftçiler ve DEDAŞ arasındaki sorunların çözümü için bir Uzlaştırma Komisyonu kurulmasını önerdi. https://sutso.org.tr/haber/1713/baskan-peltek-uzlastirma-komisyonu-kurulsun

29.07.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Başkanlığında, yerel yönetimler ve meslek kuruluşları başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantıya katıldı. Kurban Bayramı öncesi yapılan toplantıda, pandemi kapsamında bayram süresince alınacak tedbirler değerlendirildi.

29.07.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında düzenlenen ve Şehrimizdeki yatırım ve istihdam ortamını geliştirmek amacıyla, Katar’dan ilimize davet edilen yatırımcılara, emek yoğun üretim alanındaki projelerin sunulduğu toplantıya katıldı.

 

2020 TEMMUZ AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

Temmuz

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

7

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

7

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

1

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

7

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

71

4.491

1313

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

41

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

25316

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

1

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

34

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 34
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 224976
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES