ŞUTSO 2020 NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI, DİJİTAL ORTAMDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

08 Nisan 2020 | 359
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Nisan Ayı Meclis Toplantısı video konferans yöntemiyle dijital ortamda gerçekleştirildi. ŞUTSO'nun 126 yıllık tarihinde ilk kez bir Meclis Toplantısı, bu yöntemle düzenlenmiş oldu.

Düzenlenen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Üyeleri A.Furkan Yetim, Hamza Tavas ve Mustaf  Zahit gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların sonrasında olağan meclis toplantısına geçildi. Nisan Ayı Meclis Toplantısı, 2020 Mart ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2020 Mart  Ayı mizanının görüşülmesi, 2020 Mart Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Göbeklitepe Toplantı Salonu’nda dijital ortamda yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2020 Nisan Ayı olağan Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.  Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Nisan ayı meclis toplantımızı açıyorum. Öncelikle; geçtiğimiz ay içerisinde Annesini kaybeden Meclis Üyemiz Abdurrahman Acı ve Nenesini Kaybeden E.Sabri Akaltun'a bir kez daha başsağlığı, merhumelere de Allah’tan rahmet diliyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Malumunuz olduğu üzere Koronavirüs salgını her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzun tavsiyeleri ve alınan önlemler, inşallah bu salgının yayılımını azaltacaktır. Koronavirüs salgınının önlenmesi amacıyla alınan tedbirler kapsamında, biz de bu ayki olağan meclis toplantımızı, video konferans yöntemiyle dijital ortamda gerçekleştireceğiz. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 126 yıllık tarihinde ilk kez bir meclis toplantısı, bu yöntemle düzenlenmiş olacak. İnşallah bu zor süreci el birliğiyle en kısa sürede atlatıp yeniden meclis salonumuzda sizlerle aynı ortamda bir araya geleceğiz. Kurallara uyarak, tahammül ve özveriyle bunu başaracağımıza yürekten inanıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri

Hâsıl olan sağlık sorunları ve yaşadığımız endişelerin dışında ekonomik ve toplumsal sıkıntılarla da mücadele etmemiz gereken çetin bir süreç yaşıyoruz. Bu süreci en az zararla atlatabilmemiz, fedakârlık ve dayanışmayla mümkündür. Bu minvalde dayanışma ruhunu en güçlü şekilde hissettiren şehirlerden biri olan Şanlıurfa’nın, yine büyük bir vefa örneği göstereceğine eminiz.

Değerli Meclis Üyeleri

Hükümetimiz, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Kapsamında, Temel İhtiyaç Desteği, Kısa Çalışma Ödeneği, Kredi Garanti Fonu Kefaletli İş'e Devam Kredi Desteği, Türkiye Bankalar Birliği’nin Çek Ödeme Destek Kredisi ve Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Kredisi, Esnaf Destek Paketi gibi desteklerle iş dünyasının içinde bulunduğu mevcut durumu en az kayıpla atlatması için yoğun bir çaba gösteriyor. Biz de ŞUTSO olarak, üyelerimizin 2020 yılı aidat borçlarını faiz ve gecikme zammı olmaksızın Ekim ayına kadar erteledik. Biz bu sıkıntılı zamanda Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin yanında olmaya ve Şanlıurfa ekonomisinin bu süreci en az kayıpla tamamlama noktasında elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Değerli Meclis Üyeleri, Koronavirüs salgınının en kısa zamanda sona ermesini temenni ediyor, bu güçlüklerin üstesinden el birliği ile geleceğimizi bir kez daha yineliyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum." dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun'un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2020 Mart Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi. 

 

Mart Ayı Faaliyetlerimiz şöyle;

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

09.03.2020 – 06.04.2020 - tarihleri arasında Odamıza;

96 yeni üye kaydedilmiş,

189 üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

1 üyenin kaydı silinmiştir.

06.04.2020 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 8646 

  1. ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ
  1. Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

  1. Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

26.03.2020 tarihinde ŞUTSO'da, Karacadağ Kalkınma Ajansı 2017 Yılı Güdümlü Proje Desteği Programı kapsamında sağlanan mali destek ile yürütülen, ŞUTGEM Projesi için Makine Teçhizat Alım İhalesi, İhale Komisyon Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Metin Baydar başkanlığında gerçekleştirildi.

28.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek,  TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Toplantıda, Koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerinin azaltması ve özel sektörün talepleri çerçevesinde istişarede bulunuldu.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

19.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, 24 ve 26. Dönem Milletvekili Mahmut Kaçar’a Türkiye’de ilk kez Şanlıurfa'da düzenlemesi planlanan “Bölgesel Kalkınma İşbirliği ve Yatırım İmkânları Konulu Forum ile ilgili istişarede ziyaretinde bulundu.  Başkan Peltek, Mahmut Kaçar’a olumlu destekleri ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

19.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, TKDK BaşkanV. Dr. Muhammed Adak'a Türkiye’de ilk kez Şanlıurfa'da düzenlemesi planlanan “Bölgesel Kalkınma İşbirliği ve Yatırım İmkânları Konulu Forum ile ilgili istişarede ziyaretinde bulundu.  Başkan Peltek, Muhammed Adak'a olumlu destekleri ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

19.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’ye Türkiye’de ilk kez Şanlıurfa'da düzenlemesi planlanan “Bölgesel Kalkınma İşbirliği ve Yatırım İmkânları Konulu Forum ile ilgili istişarede ziyaretinde bulundu.  Başkan Peltek, Nureddin Nebati’ye olumlu destekleri ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

19.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’a Türkiye’de ilk kez Şanlıurfa'da düzenlemesi planlanan “Bölgesel Kalkınma İşbirliği ve Yatırım İmkânları Konulu Forum ile ilgili istişarede ziyaretinde bulundu.  Başkan Peltek, Rıza Tuna Turagay'a olumlu destekleri ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

19.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun'a Türkiye’de ilk kez Şanlıurfa'da düzenlemesi planlanan “Bölgesel Kalkınma İşbirliği ve Yatırım İmkânları Konulu Forum ile ilgili istişarede ziyaretinde bulundu.  Başkan Peltek, Selim Dursun'a olumlu destekleri ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

12.03.2020 tarihinde ŞUTSO 8. Meslek Komitesi organizasyonuyla Karaköprü Belediyesi Birim Uzmanlarının katıldığı; İmar Planları, Ruhsat Uygulamaları ve Proje incelemeleriyle ilgili ŞUTSO'da bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Meclis Başkanı Ahmet Altun ve Meclis Üyeleri de katıldı.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

12.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, EUROCHAMBRES–TOBB işbirliğinde yürütülen Türkiye-AB İş Diyaloğu (TEBD) Projesi kapsamında Odamız tarafından Nevali Otel'de düzenlenen “AB-Türkiye Ekonomik İlişkilerinin ve Projelerinin Geliştirilmesi Çalıştayı'na katıldı.

12.03.2020 tarihinde ŞUTSO’da “Karşılıksız Çekten Kaynaklanan Hukuki ve Cezai Sorumluluk” konulu sempozyum düzenlendi. Oturum Başkanlığını Yargıtay Üyesi İbrahim İlhan’ın yaptığı sempozyuma, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Başkanı Ahmet Altun ve Meclis Üyeleri de katıldı.

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

10.03.2020 tarihinde 5.Meslek Komitesi, Mart ayı olağan toplantısı Komite Başkanı M.Kamil Türkmen başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Ticari faaliyet gösteren otel ve konuk evlerinin 2020 yılı azami fiyat tarifesi belirlendi.

11.03.2020 tarihinde 6. Meslek Komitesi, Mart ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Mehmet Akın başkanlığında yapıldı. Toplantıda komiteye, K Birimi Sorumlusu Aydın Korkmaz tarafından Sayısal Takograf ve Ulaştırma Elektronik Takip Denetim Sistemi (U-ETDS) yönetmeliği hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı.

11.03.2020 tarihinde 18.Meslek Komitesi, Mart ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Zekeriya Ekmekçi başkanlığında yapıldı. Toplantıda, 25-28 Haziran 2020 tarihleri arasında TÜYAP fuarında gerçekleşecek olan Uluslararası Otomotiv Endüstri Fuarına katılım sağlanması kararı alındı

11.03.2020 tarihinde 25.Meslek Komitesi Mart ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Mahmut Yesirci başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Ring ve Open-end iplik üretimindeki fire oranları görüşüldü.

11.03.2020 tarihinde 23. Meslek Komitesi, Mart ayı olağan toplantısı Komite Başkanı İlhan Eser başkanlığında yapıldı. Toplantıda,  Koronavirüsü tedbirleri kapsamında, pasif tıp merkezleri ve özel hastanelerin açılması ve üye ziyaretlerine devam edilmesi kararı alındı.

11.03.2020 tarihinde 8.Meslek Komitesi, Mart ayı olağan toplantısı Komite Başkan Yardımcısı Mehmet Paydaş başkanlığında yapıldı. Toplantıda, TMMOB ye bağlı sektör temsilcileri yapılan toplantıda alınan kararlar görüşüldü ve ilgili kurumlara bildirilmesi karar verildi.

12.03.2020 tarihinde 21. Meslek Komitesi Mart ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Aziz Fırat başkanlığında yapıldı. Toplantıda, sektörel sorunlar ile WIN EURASIA 2020 Fuarı’na katılım sağlanması kararı alındı.

03.04.2020 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Hesapları İnceleme Komisyonu, 2020 Yılı Mart Ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon tarafından yapılan incelemede, herhangi bir usulsüzlük ve eksikliğe rastlanmadı.

  1. ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

13.03.2020 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nın, Özel TED Şanlıurfa Koleji’yle yaptığı protokol ile üyelerimizin birinci derece yakınlarına, 2020-2021 yılı Eğitim ve Öğretim yılı kayıt ücretinde %5, peşin ödemede %10 Mart ayı boyunca erken kayıtta %8 indirim uygulanacak. https://www.sutso.org.tr/haber/1673/sutso-uyelerine-sanliurfa-ted-kolejinden-kayit-indirimi

13.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, bir basın açıklaması yaparak Koronavirüs (Covid-19) isimli hastalık sonrasında, söz konusu durumdan istifade ederek ticari ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı, disiplin mekanizmalarının çalıştırılacağını söyledi. https://www.sutso.org.tr/haber/1674/baskan-peltekten-haksiz-fiyat-artisi-yapan-firmalar-icin-disiplin-uyarisi

13.03.2020 tarihinde TOBB MEYBEM ve ŞUTSO iş birliğinde Meslek Komitelerimizin talepleri ile 2. El Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik Sınavı Yapıldı.

16.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Kılıçoğlu, Korona Virüsün yaşattığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiren iş dünyası temsilcileri için de hükümetten bir ekonomik destek çalışması beklediklerini söyledi. https://www.sutso.org.tr/haber/1675/kilicoglu-hukumetimizden-ekonomik-destek-calismasi-bekliyoruz

17.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim bir basın açıklaması yaparak  “Koronavirüs hastalığına karşı, başta Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan işletmeler olmak üzere ilimizdeki tüm işletmeler, tedbirlerini almak zorunda.” dedi. https://sutso.org.tr/haber/1677/yetim-ilimizdeki-tum-isletmeler-viruse-karsi-butun-tedbirleri-almak-zorunda

19.03.2020 tarihinde ŞUTSO'da Yeni Tip Koronavirüs önlemleri kapsamında, dezenfeksiyon çalışmaları aralıksız devam ediyor. Koronavirüs salgınının yayılımını sınırlandırmak amacıyla ŞUTSO’da önlemler artırıldı. https://sutso.org.tr/haber/1678/sutsoda-dezenfeksiyon-calismalari-araliksiz-devam-ediyor

25.03.2020 tarihinde Koronavirüs tedbirleri kapsamında, ŞUTSO’da mesai saatleri, 09:00- 17:00 olarak değiştirildi.

25.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, bir basın açıklaması yaparak Koronavirüs hastalığının üyeler üzerindeki olumsuz ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla, tüm üyelerin ŞUTSO'ya olan 2020 yılı aidat borçlarını, faiz ve gecikme zammı olmaksızın Ekim ayına ertelendiğini duyurdu. https://sutso.org.tr/haber/1681/sutsoda-uye-aidatlari-ertelendi

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

08.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Meclis Başkanı Ahmet Altun, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ile birlikte Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Z.Abidin Beyazgül’ü ziyaret etti.

08.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ile birlikte Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’i ziyaret etti.

08.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ile birlikte Şehit Mustafa Türk’ün ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

11.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ile beraber Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Şanlıurfa Pamuk Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş'yi  ziyaret ederek tesis hakkında bilgi aldı.

11.03.2020 tarihinde Siverek Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Serdal Bucak ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. İlimizin ve Siverek'in mevcut ekonomik gelişmelerinin konuşulduğu ziyarette, Meclis Üyemiz Mustafa Sonekinci de yer aldı.

12.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan İ.Halil Peltek, Şanlıurfa 3.Mobilya ve Evlilik Fuarı resmi açılışına katıldı. Stant ziyaretlerinde de bulunan Başkan Peltek'e, Start Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Musa Öztürk tarafından fuara katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

13.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Rasulayn bölgesinde hain terör örgütü mensuplarının gerçekleştirdiği saldırı sonucu Şehit olan askerimiz, J.Uzm. Onb. Beyazıt Bestami Buluş için düzenlenen törene katıldı.

23.03.2020 tarihinde Sanat fotoğrafçısı, Araştırmacı Gazeteci, Gastronomi Yazarı ve Bestekar Sn.Halil Çuhadaroğlu, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Peltek, Şanlıurfa'ya hizmetleri anısına Halil Çuhadaroğlu'na plaket takdim etti.

2020 MART AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

Mart

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

2

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

8

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

8

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

8

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

84

4.467

1215

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

45

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

24582

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

2

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

13

 

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 37
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 221030
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES