14. MESLEK KOMİTESİ KAMU KURUM VE KURULUŞ TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

07 Ocak 2020 | 195
| | | |

14. Meslek Komitesi 2020 Ocak ayı olağan toplantısı, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin de katılımıyla geniş kapsamlı olarak gerçekleştirildi.

14. Meslek Komitesi 2020 Ocak ayı olağan toplantısı Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Meclis Başkanı Ahmet Altun, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Burak Küçük, Zabıta Müdürü  Hasan Atmaca, Karaköprü Belediyesi Zabıta Müdürü Abdullah Baydilli, Haliliye Belediyesi Zabıta Müdürü İsmail Kaya, Eyyubiye Belediyesi Zabıta Müdürü Feyyaz Çelik, Zabıta Merkez Amiri Mahmut Altıngöz, Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Mehmet Kaçak ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Yem Şube Müdürü Sibel Karakuş’un katılımı ile ŞUTSO Göbeklitepe Toplantı Salonu'nda yapıldı.

Toplantıda, ilimizde başta Balıklıgöl ve çevresinde bulunan esnaf işletmelerin hem yerli hem de dışardan gelen turistlere yönelik fahiş fiyatlar, sağlıksız ve hijyen konusunda duyarsız olduklarını komite olarak kurum temsilcilere iletildi. Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, ilimizdeki fırın işletmelerin çok fazla olmasından rekabete neden olduğu bu sebeple kalifiyeli işçi sorunun meydana geldiği ve ekmekteki kalite ve hijyen problemlerin yaşandığı, özelikle son üç ayda kayıt dışı fırının %50 artığını, fırınlar arası mesafenin en az 200 - 250 M2 olması ve denetimlerin sıklaştırılması iletti.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Şube Müdürü Hasan Atmaca, özelikle Balıklıgöl çevresinde işletmelere fiyat tarife listesi oluşturduklarını, işletmelerin hepsinde fiyat tarifesi asıldığını bildirdi. Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Mehmet Kaçak, Fiyat tarife listelerinin çok yerde olmadığı ve çok yerin işletme ruhsatının olmadığı denetimlerin sıkıştırılmasının çok önemli olduğu iletti.

Karaköprü Belediyesi Zabıta Müdürü Abdullah Baydilli,  Tarım il müdürlüğünün unlu mamullerinin  üretim izin belgesinin vermemesi gerektiği bir komisyon kurularak (Belediye ve tarım il müdürlüğü bünyesinde) ortak karar verilmesini iletti. 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Yem Şube Müdürü Sibel Karakuş, "5996 sayılı kanunda ruhsat alma şartı yoktu. Son yönetmelikte sadece fırınlarda kaldırıldı. Diğer işletimlerde (unlu mamulleri) kanun kapsamında değildir işletmenin başvuru yapması durumunda izin belgesi alabildiğini" söyledi.

ŞUTSO Meclis Başkanı Ahmet Altun, 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ile gelen turistlere yönelik ilimizdeki özelikle balıklıgöl ve çevresinin fahiş fiyat uygulamaları, kalitesiz hizmet sunmaları, hijyensiz ürün servis etmelerinden ötürü dışardan gelen kişilerin gözünde ilimizin kötü alındığını vurguladılar. Bu sorunların en temel probleminin eğitimsizlikten kaynaklandığını, çözümü için hizmet sektöründeki (fırınlar, lokantalar, unlu mamulleri vs.) işletmelerin eğitilmesi, Fırıncılar  ve Lokantacılar odası öncülüğünde yapılmasını iletti. Toplantı görüş ve önerilerin alınmasının ardından sona erdi.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 44
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 220984
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES