DİJİTAL TAKOGRAF VERİ GÖNDERME UYGULAMASI UYARMA MÜEYYİDESİ ERTELENDİ

09 Ocak 2020 | 256
| | | |

Karayolu taşıma firmalarının Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ne (U-ETDS) veri girme zorunluluğu ve sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesi uygulaması kapsamındaki uyarma müeyyidesinin 30 Haziran 2020'ye kadar ertelendiği bildirildi.

Şanlıurfa'daki taşımacılık firmaları da sistem için gerekli alt yapının hazır olmadığını öne sürerek uygulamanın ertelenmesini istemişlerdi. 

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek şu bilgileri verdi: “01.01.2020 de yürürlüğe giren “DİJİTAL TAKOGRAF” uygulaması nedeniyle üyelerimizden ve ilgili taşımacılık firmalarımızdan tarafımıza gelen çok sayıda talebin ardından, konu TOBB'a ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerine iletildi. Bunun üzerine TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun önderliğinde ilgili bakanlıkla yürütülen yoğun çalışmalar neticesinde taşıma firmalarının Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ne veri girme zorunluluğu ile sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesi kapsamındaki uyarma müeyyidesi uygulanması 6 ay ertelendi. Uygulamanın ertelenmesini sağlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan ve TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür ediyoruz." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın konu ile ilgili açıklaması ise şöyle: "4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu (KTK) ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) çerçevesinde faaliyette bulunmak üzere adlarına C2, C3, Kİ, K3, Ll, L2, Mİ, M2, Nl, N2, Pl, P2, Rl, R2, Tl ve/veya T2 yetki belgesi düzenlenen firmaların KTY hükümleri gereğince U-ETDS sistemine veri gönderme zorunluluğu ile sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesine ilişkin uygulama 01.01.2020 tarihinde başlatılmıştır. Ancak bahse konu firmaların U-ETDS sistemine uyum sağlamak ve faaliyette bulundukları taşıtlara ilişkin sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesi için gerekli hazırlıkları ve altyapılarını henüz tamamlayamaması üzerine, mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve söz konusu altyapının tamamlanabilmesi amacıyla KTY çerçevesinde uyarma müeyyidesinin uygulanması 30 Haziran 2020 tarihine kadar ertelenmiştir." denildi.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 41
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 220967
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES