İSTANBUL SANAYİ ODASI VE İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİ, ŞUTSO’DA BİR ARAYA GELDİ

21 Ekim 2019 | 413
| | | |

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay ile Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri’nden oluşan heyet, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ŞUTSO) iş dünyası temsicileriyle toplantıda bir araya geldi.

Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un da bulunduğu toplantıya, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Başkanı Ahmet Altun, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Meclis Başkanı İsa Kızıldemir, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Yunus Emre Aksu da katıldı. ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Başkanı Ahmet Altun, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay ile Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun birer selamlama konuşması gerçekleştirdi. Konuşmaların akabinde, Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Yunus Çolak ilimizin ekonomisi, iş ve yatırım olanakları, Şanlıurfa’da Uygulanan Yatırım Teşvikleri ile ilgili, Turizm A.Ş Genel Müdürü Mehmet Uncu İlimizin turizm potansiyeli ve yatırım olanakları ile ilgili, Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürü Lezgin Özmen ilimizin insan kaynakları ve istihdam potansiyeli ile ilgili, Şanlıurfa SGK İl Müdürü İsmail Ünlü de Şanlıurfa’da yatırım yapmak isteyen yatırımcılara uygulanan SGK teşvik ve destek uygulamalarıyla ilgili birer sunum yaptı. Toplantıda ayrıca, Türkiye’nin en önemli sanayi odası olan ve bünyesinde Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturan sanayi kuruluşlarının bulunduğu İstanbul Sanayi Odası ve ŞUTSO arasında karşılıklı işbirliğini geliştirmeye yönelik faaliyetler üzerine bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Şanlıurfa'nın pamuğunun imajı bozuk'
Toplantıda Şanlıurfa'da yetiştirilen pamuk ile ilgili açıklamalarda bulunan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Şanlıurfa'nın bereketli tarlalarında pamuk en iyi bir şekilde üretiliyor. Fakat ambalajından dolayı etiketi ve imajı bozuk. Bu kabul edilecek bir durum değildir. Dünyanın en kıymetli arazisinde, bin bir zorlukla kıymetli bir hale getiriyorsunuz. Fakat paketlerin içerisindeki sorundan dolayı o pamuğun marka değeri düşüyor. Bu kaliteyi düşüren durum da pamuğun ambalaj edildiği jütün pamuğa karışmasıdır. Bu nedenle pamuğa verdiğiniz o kadar emek boşa gidiyor." dedi.  
 
'Bunun çözümünü bürokratlardan beklemenin zamanı yok'
Şanlıurfa pamuğunun üzerindeki kötü imajının kaldırılması için bir an önce çalışmaların yapılması gerektiğini vurgulayan Bahçıvan, "Pamuğa karışan jütten dolayı Şanlıurfa pamuğunun kalitesi düşüyor. Bu durum bu şekilde kabul edilemez. Bununla ilgili somut bir karar aldık. Bu konuda sadece sızlanmakla, sorunları sıralamakla bir şey çözülmüyor. Bu konuda üzerimize düşen görevler vardır. Bizim artık bu konunun çözümüne ulaşmamız lazım. Artık bunun çözümünü bürokratlardan bekleme noktasında zamanımız yok. Çünkü bürokratlar bunu bir türlü çözemedi. Bu sorunu artık biz kendimiz çözmek zorundayız. Bugüne kadar neler yapıldığını pek bilmiyorum ama bugün bu sorun hala İstanbul’da bir sorun olarak görünüyorsa demek ki çok eksiğimiz var." ifadelerini kullandı.  
 
'Bununla ilgili arayışlarımız olacak'
Pamuk kalitesinin İstanbul'da tartışıldığını söyleyen Erdal Bahçıvan, "Şanlıurfa'nın kendisine ait üretimi, daha zengin bir ürün haline getirmenin, katmanı daha değerli bir ürüne getirmenin birinci önceliği, şu imajı ortadan kaldırmaktır. Bunun da kararını aldık. İstanbul’da 2-3 ay içerisinde üreticinin de olduğu, pamuk işletmecilerinin de olduğu, Borsanın da olduğu, Odamızın da olduğu bu konunun çözümü konusunu dert edineceğim ve arayışlarımız ona göre olacak. Bizim yapmamız gereken sızlanmak değil, sorunların adını koyup çözüme odaklanmamız lazım. Sorunun masada kalması lazım. Bizim için Şanlıurfa'nın pamuğunun üzerinde bir leke olarak görülen jüt olayını kaldırmamız lazım." diye konuştu.
 
'İlaçların yarısından çoğu sahte'
Bahçıvan, sahte ilaç konusuna da değinerek, "Beni burada rahatsız eden konulardan biri de sahte ilaç konusudur. Şanlıurfa'da satılan tarım ilaçlarının yarısından çoğunun sahte olduğu belirtiliyor. Bu ülkenin en değerli topraklarında benim çiftçimin kullandığı ilaçların yarısı sahte. Böyle bir şey olabilir mi ya!" sözlerine yer verdi.  
 
Bodur: Şanlıurfa'yı ancak sanayi ile artırabiliriz
Şanlıurfa'nın sanayi ile yeşermesi gerektiğine vurgu yapan İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur, "Dünya tarihini değiştiren Göbeklitepe ile birlikte burada tarım, hayvancılık, sanayi ve turizmle birlikte bölgenin çekim merkezi. Hepimiz buradaki ticaret erbabını ve kabiliyetini çok yakından görebiliyoruz. Artık ülkemiz birtakım problemleri geride bırakıp ileriye umutla bakıp ekonomiyi canlandırmak, dünya sahnesinde daha önemli bir yer elde edinmek için argeneravasyonu teşvik etmekle uğraşmamız gerekir. Türkiye bu anlamda aslında iyi teşvikler de veriyor birçok ülkeyle kıyasladığımız zaman bu anlamda katma değeri arttırmak önemli, bu çerçevede de mutlaka Şanlıurfa'da da yapılacak çok fazla iş, ve imkân vardır. Mutlaka sanayinin çeşitlenmesi, sanayi dokusunun gelişmesi çok önemli. Her ne kadar tarım önemli bir faaliyet ise de buradaki katma değeri ancak sanayi ile arttırabiliriz. Bölgenin istihdam ihtiyacını da düşündüğümüz zaman sanayinin bu bölgede yeşermesi ve kök salması için hep beraber hep birlikte gayret göstermek zorundayız." şeklinde konuştu.

ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, ziyaretlerinden dolayı İSO Heyetine teşekkür etti. Ülkemizin ve bölgelerimizin kalkınması adına gerçekleştirilecek her türlü çalışmada, biz Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak işbirliğine hazırız” dedi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek başta olmak üzere Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerine bize gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür ederim” dedi.

İSO Heyetini, ŞUTSO Meclis Başkanı Ahmet Altun, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’in yanı sıra, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Kadir Kılıçoğlu, Mehmet Yetim, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Belit, M.Sait Aydın, Selçuk Karakuş, Meclis Üyeleri Abdurrahman Acı, Adil Kılıç, Ahmet Demirtaş, Ahmet Sambur, Ali Eyyüboğlu, Bakır Kama, Bedir Süzer, Fethi Şeker, Hamza Tavas, İ.Halil Külahlı, İ.Halil Şaz, M.Necmi Şelli, Mahmut Akaslan, Mahmut Hancıoğlu, Maruf Karadağ, Mehmet Akın, Mehmet Aslan, Mustafa Oruç, Mustafa Sonekinci, Mustafa Taş, Mustafa Zahit karşıladı.

Toplantı, karşılıklı hediyeleşme ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 32
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 221021
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES