ŞUTSO 2019 EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12 Eylül 2019 | 148
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Eylül Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen Meclis Toplantısı’nda, Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Nezih Türkdili "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında, Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi" ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun akabinde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Üyeleri Hamza Tavas, Ahmet Furkan Yetim ve Mehmet Paydaş gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların sonrasında olağan meclis toplantısına geçildi. Eylül Ayı Meclis Toplantısı, 2019 Ağustos ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2019 Ağustos Ayı mizanının görüşülmesi ve 2019 Ağustos Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2019 Eylül Ayı olağan Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.  Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Eylül ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Ağustos Ayı meclis Toplantımızın sonrasında; özünde paylaşma, kardeşlik ve dayanışmayı barındıran, yardımlaşma ve dayanışmanın yaşandığı Kurban Bayramımızı, ardından Anadolu'nun kapılarının bizlere açıldığı ve mümtaz tarihimizin dönüm noktası Malazgirt Zaferi’nin 948.Yıl dönümünü ve sadece Türk milletine değil, hürriyet ve bağımsızlığı için mücadele veren birçok millete yol gösterici olan, 30 Ağustos Zafer Bayramımızın da 97. Yıldönümünü kutladık.

Geçtiğimiz Pazartesi günü ders zilinin çalmasıyla tatil dönemi sona erdi.  Yeni eğitim ve öğretim döneminin hem öğretmenlerimize hem de çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyor, üzerimizde büyük emekleri bulunan bizleri ve evlatlarımızı yetiştiren öğretmenlerimizi de bir kez daha şükranla anıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

İç ve dış piyasalarda geçen aydan bu yana daha iyimser bir görünüm var. Dış piyasalardaki yumuşamanın iç piyasalara yansımasının yanı sıra enflasyon ve büyüme verilerinin beklentiler paralelinde oluşu bizleri daha umutlu kılmakta.

Bilindiği üzere Merkez Bankası 25 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirdiği Para Politikaları Kurulu toplantısında politika faizini 425 baz puan düşürerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekmişti. Perşembe günü Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplanıyor. Faizlerin tekrar düşeceğini umuyoruz. Merkez Bankası’nın faiz düşüşü doğal olarak banka mevduat, kredi faiz oranları ve gösterge faize de aşağı yönlü etkileyecek, ayrıca, faizler düştükçe dolayısıyla enflasyon da düşecek. Bu durumun, yavaşlayan ekonomiye bir dinamizm kazandırması, TL’ye dönüş ve güvenin oluşması, ekonominin ivme kazanması gibi olumlu sonuçlar biz iş dünyası temsilcilerinin en büyük beklentileri arasında.

Değerli Meclis Üyeleri,

Bildiğiniz üzere, TÜRKPATENT'in kurulduğu 24 Haziran 1994'ten bu yılın temmuz ayı sonuna kadar Şanlıurfa, 25’i odamız tarafından tescil ettirilen 27 ürünün coğrafi işaret onayı alarak bu alanda en çok ürün onayı alan il oldu. Bu kapsamda 19-20-21 Eylül'de Ankara'da, "Anadolu'dan dünyaya" temasıyla "2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" gerçekleştirilecek. Düzenlenecek olan zirvede, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak yerimizi alacağız. Gerçekleştirilecek bu zirvenin, ilimiz ve bölge ekonomimize ciddi anlamda katkı sağlayacağını ümit ediyor, buradan hayırlı olmasını temenni ediyoruz." dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun'un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2019 Ağustos Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi. Gerçekleşen Meclis Toplantısı'nın ardından Meclis Üyeleri Cevahirhan Restoran'da düzenlenen yemek organizasyonuna katıldı.

Ağustos Ayı Faaliyetlerimiz şöyle;

05.08.2019 - 09.09.2019 tarihleri arasında Odamıza;

89 yeni üye kaydedilmiş,

154 üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

19 üyenin kaydı silinmiştir.

09.09.2019 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 9224

 

  1. ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ
  1. Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

  1. Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

05.08.2019 tarihinde Şanlıurfa Kadın Girişimciler ve Trabzon Kadın Girişimciler Kurulları ve AB Bilgi Merkezleri tarafından düzenlenen 'Trabzon'dan Şanlıurfa’ya Girişimci Kadın Buluşması' etkinliğinin İkincisi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

07.08.2019 tarihinde Trabzon'dan Şanlıurfa'ya Girişimci Kadın Buluşması’na katılmak üzere Trabzon’a giden, Kadın Girişimciler Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi ve TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı ve üyeler, Trabzon TSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nu ziyaret etti.

07.08.2019 tarihinde SERA-BİR Başkanı Müslüm Yanmaz, SİAD Şanlıurfa Temsilcisi Abdulsalam Alhaj Ibrahim, Avukat Sinan Velioğlu ve Çukurova SİFED Eski Başkanı Ahmet Akkurt'tan oluşan heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi.

07.08.2019 tarihinde Kadın Girişimciler Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi ve TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı ile TOBB Trabzon Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Nurcan Göç arasında “Kardeş Kurul” protokolü imzaladı.

9-10.09.2019 tarihlerinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, TOBB’un Antalya’da düzenlediği Türk-Arap Odası 3. Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

07.08.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, fizibilite çalışmalarında bulunmak üzere Şanlıurfa ve Birecik’te incelemelerde bulunana Çin heyetine, ilimizin tarım, turizm, sanayi ve 6.Bölge teşvik fırsatlarını anlattı.

08.08.2019 tarihinde Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Ağustos ayı Yönetim Kurulu Toplantısı, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Başkanlığında, Valilik Toplantı Salonu'nda yapıldı. Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek de katıldı.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

07.08.2019 tarihinde Şanlıurfa’da seracılığın geliştirilmesi, yeni jeotermal seraların kurulması fizibilite çalışması ve mevcut durumun değerlendirildiği toplantı, Vali Abdullah Erin Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek de katıldı.

 2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

09.08.2019 tarihinde Kadın Girişimciler Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi ve TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı, RETYKD Direktörü Elçin Demirel, Üretici Kadın Kooperatifi Kurulması amacıyla girişimci kadınların da katılımıyla bir ön toplantı gerçekleştirdi.

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

09.08.2019 tarihinde AK PARTİ MKYK Üyesi Vildan Polat, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, ziyaret ederek, ŞUTSO tarafından tescil edilen coğrafi işaretli ürünler ve OSB altyapı sorunları ile alakalı çözüm odaklı istişarelerde bulundu.

09.08.2019 tarihinde ŞUTSO'da 2. El Motorlu Kara Taşıtları Ticareti Mesleki Yeterlilik Sınavı yapıldı. https://www.sutso.org.tr/haber/1539/2-el-motorlu-kara-tasitlari-ticareti-mesleki-yeterlilik-sinavi-yapildi

20.08.2019 tarihinde ŞUTSO AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen tanıtım etkinliği kapsamında, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları tesisleri ziyaret edildi.https://www.sutso.org.tr/haber/1544/sutso-ab-bilgi-merkezinden-korkmaz-sut-ve-mirzal-gidaya-ziyaret

22.08.2019 tarihinde Sigorta Acenteleri Kurultayı TOBB ev sahipliğinde toplandı. Düzenlenen kurultaya, ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Direkçi, Meclis Üyeleri İsa Gökmen, Mehmet Akın'ın da bulunduğu heyet de katıldı. https://www.sutso.org.tr/haber/1545/sutso-heyeti-sigorta-acenteleri-kurultayina-katildi

22.08.2019 tarihinde Akçakale Belediyesi tarafından gündeme getirilen ve Şanlıurfa Valiliği başta olmak üzere Kamu Kurumları ile Sivil Toplum Kuruluşları tarafından desteklenmesine karar verilen Pamuk Festivali organizasyon çalışma toplantısı yapıldı. Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek de katıldı. https://www.sutso.org.tr/haber/1547/pamuk-festivali-icin-start-verildi

04.09.2019 tarihinde 1.25. ve 26. Meslek komiteleri eylül ayı ortak olağan toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda gruptaki üyelerin güncel bilgileri ve yurt dışı fuarları hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

05.09.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek; Şanlıurfa Matbaacılar Derneği Başkanı Ramazan Tahsin Birgül, 22. Meslek Komitesi Üyeleri ve matbaa sektörü temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Sektör Sorunları ve Çözüm Önerileri konulu istişare toplantısına katıldı.

05.09.2019 tarihinde 12. Meslek Komitesi Eylül ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Nihat Fırathan başkanlığında yapıldı. Toplantıda grupta bulunan üyelerin güncel bilgileri,  yurt içi fuarı, Ekmek imalathanelerinin denetimi ve Ulusal Hububat Çalıştayı düzenlenmesi görüşüldü.

09.09.2019 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Hesapları İnceleme Komisyonu, 2019 Yılı Eylül Ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon tarafından yapılan incelemede, herhangi bir usulsüzlük ve eksikliğe rastlanmadı.

  1. ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

09.08.2019 tarihinde ŞUTSO Üyelerine Şanlıurfa TED Koleji'nden %5 İndirim. Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek TED Şanlıurfa Koleji adına İdari İşler Müdürü Hüseyin Yaşar arasında imzalanan protokolde, 2019 -2020 yılı Eğitim ve Öğretim yılı kayıt ücretinde %5 indirim imkânı sağlanacak. https://www.sutso.org.tr/haber/1538/sutso-uyelerine-sanliurfa-ted-kolejinden-5-indirim

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

11.08.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerimiz Şanlıurfa Valiliği’nin bayramlaşma programına katıldı.

12.08.2019 tarihinde ŞUTSO'da Kurban Bayramı Bayramlaşma Töreni gerçekleştirildi. Bayramlaşma Töreni'nde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim bayram tebriklerini kabul etti. https://www.sutso.org.tr/haber/1542/sutsoda-kurban-bayrami-bayramlasma-toreni-yapildi

19.08.2019 tarihinde Yemyeşil Bir Urfa Platform Üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret ederek platformun projelerini sundu. Ziyarette, Platform Üyeleri Hüseyin Eriş, Mustafa Tepe, Veysel Polat, Faruk Akbaş, Abdurrahman Kırıkçı, Zeki Kurt, Mehmet Sarmış ile Meclis Üyemiz Ahmet Sambur da bulundu.

19.08.2019 tarihinde Ak Parti Milletvekili Dr. Halil Özcan, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. Ziyaretin ardından, Meclis Başkanı Ahmet Altun ve Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile birlikte geçtiğimiz günlerde işyeri yanan ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çalışkan’a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

20.08.2019 tarihinde Ak Parti Milletvekili Ahmet Akay ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, ilimizin yerel gündemi değerlendirildi.

26.08.2019 tarihinde Şırnak İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım ve Bölgenin Kanaat önderlerinden Beşir Tatar, programları kapsamında geldikleri ilimizde, Yönetim Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. Ziyarette, Meclis Üyesi Mehmet Aslan da hazır bulundu.

26.08.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek,  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası 19 No’lu Meslek Komitesi (Yurtiçi Yük ve Eşya Taşımacılığı) Başkanı Muazzez Araç, programı kapsamında geldiği ilimizde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. Ziyarette, ilimizin lojistik potansiyeli ile güncel konular konuşuldu.

27.08.2019 tarihinde İskenderun LİMAKPORT Transit İş Geliştirme Müdürü Ali Güneş ve Gümrük Şefi Kahraman Yeniçeri Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’e bir ziyaret gerçekleştirerek, daha hızlı ve daha ucuz liman hizmetleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu. https://www.sutso.org.tr/haber/1549/iskenderun-limakport-limani-yetkililerinden-baskan-pelteke-ziyaret

28.08.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş'nin düzenlediği "Travel Turkey İzmir Fuarı Komite Çalışmaları" ilk toplantısına katıldı. Toplantıda, İzmir Fuarı katılım yol haritası belirlendi.

28.08.2019 tarihinde Genç Mersaviler Derneği temsilcilerinden oluşan heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim, Meclis Üyeleri Ş.Müslüm Korkmaz ve Kureyşi Çelik'in de bulunduğu ziyarette, Reşat Polat, Başkan Peltek'e "Şanlıurfa'nın Büyük Aşiretlerinden Mersaviler" isimli kitabı hediye etti.

30.08.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valiliği tarafından düzenlenen "30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. Yıldönümü Kutlama Töreni”ne katıldı.

03.09.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek; Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Z.Abidin Beyazgül ve Yönetim Kurulu Üyeleri'nin katılımlarıyla Diyarbakırda gerçekleştirilen Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı'na katıldı.

04.09.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Kılıçoğlu ve beraberindeki heyet, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik'i ziyaret ederek, ŞUTGEM Projesinin sürdürülebilirliğinin ve işlevselliğinin arttırılması amacıyla HRÜ ile yapılabilecek çalışmalar hakkında istişarede bulundu.

05.09.2019 tarihinde Şanlıurfalı Ses Sanatçısı Mahmut Tuncer ve beraberindeki Yusuf Çirkin, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. Güncel gelişmeler ve yerel gündemin konuşulduğu sohbet ortamında gerçekleşen ziyaret, yaklaşık yarım saat sürdü.

06.09.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek; Vali Abdullah Erin, Ak Parti Milletvekili Z.Gülender Açanal, Ses Sanatçısı Mahmut Tuncer ve davetlilerin de iştiraki ile gerçekleştirilen Işıl Koleji açılışına katıldı.

2019 AĞUSTOS AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

Ağustos

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

4

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

5

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

5

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

5

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

51

4.434

885

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

26

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

24703

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

2

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

8

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 48
2019 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 299352
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2019 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES