ŞUTSO 2019 HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

13 Haziran 2019 | 385
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Haziran Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Üyeleri Hamza Tavas ve Ali Eyyüpoğlu, gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların akabinde olağan meclis toplantısına geçildi. Haziran Ayı Meclis Toplantısı, 2019 Mayıs ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2019 Mayıs Ayı mizanının görüşülmesi ve 2019 Mayıs Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2019 Haziran Ayı olağan Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.  Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Haziran ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Öncelikle; başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan mübarek Ramazan-ı Şerifi ve Ramazan Bayramını geride bıraktık, Ramazan Bayramınızı bir kez daha tebrik ediyor, tüm İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum. Geçtiğimiz Meclis Toplantımızın hemen akabinde 19 Mayıs’ta, Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşlarıyla Samsun’a çıkarak ilk adımlarının atıldığı Milli Mücadele’nin 100. yılını kutladık. “Siyasî, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, iktisadi zaferler ile taçlandırılamazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda söner.” Vecizesi ile bizleri iktisadi zaferlere ulaşmayı ve o zaferlerin de tıpkı Milli Mücadele gibi topyekûn bir gayretle ulaşabileceğini ifade eden, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve şükranla yâd ediyorum. Bugün biz iş insanlarına düşen, bölgemizde ve ülkemizde ekonomik zaferlere ulaşmak ve ne olursa olsun bu zaferleri kalıcı kılmak olmalıdır.

Değerli Meclis Üyeleri,

Ülke ekonomimize baktığımızda döviz baskısı, ülkemizin ABD ve Rusya ile ilişkileri, İran Ambargosu gibi konular ekonomik olarak kasvetli günler geçirmemize neden oldu. Bunların yanı sıra Merkez Bankası'nın aldığı önlemler, enflasyon, işsizlik ve yüksek faiz algısı ekonomide, yapısal dönüşüm ve üretim odaklı tutumu zaruri hale getirmiştir. Artık ülke ekonomimiz, üretim ve ihracat odaklı bir vaziyet çerçevesinde, yüksek katma değer yaratmalı ve ithalata bağımlı olmayan bir üretim modeli ortaya koymalıdır. Son 6 ay zarfında Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıkladığı Ekonomi Paketi ve Yapısal Dönüşüm Adımları, iş dünyası için çok önemli hamlelerdi. Sayın Albayrak’ın 23 Mayıs’ta açıkladığı İleri, Verimli, Milli Endüstri” (İVME)  Finansman Paketi de dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı, ihracat geliri potansiyeli ve ithalat bağımlılığı yüksek, sektörlerin desteklenmesi açısından ciddi bir girişim oldu. Ayrıca, KOBİ’lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortası, teminat bulunamayan sektörlerin sigortalanması için adım atılması, sigortacılık sektörünün daha etkin denetlenmesi için Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun kurulacak olması, yeni vergi sistemi ve 300 ürünün yerlileştirilmesi ile ilgili çalışmaları yakından takip ediyor ve önemsiyoruz. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak, temennimiz bu çalışmaların bir an evvel uygulamaya geçilmesidir. Nihal Hanım buyurun gündeme geçebiliriz”.

Ahmet Altun’un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2019 Mayıs Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Mayıs Ayı Faaliyetlerimiz şöyle;

06.05.2019 -10.06.2019 tarihleri arasında Odamıza;

115 yeni üye kaydedilmiş,

148 üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

19 üyenin kaydı silinmiştir.

10.06.2019 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 8897

 

  1. ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

 

  1. Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

  1. Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

21.05.2019 tarihinde THY Şanlıurfa Satış Müdürü Hasan Malik Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret ederek, THY olarak Şanlıurfa'da yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

 

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

 

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

07.05.2019 tarihinde Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü İsmail Öztoprak ile Müdür Yardımcısı M.Murat Kaçar Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek i ziyaret etti. Ziyarette, Başkan Yardımcıları Mehmet Yetim, Kadir Kılıçoğlu ile Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Direkçi de hazır bulundu.

07.05.2019 tarihinde Şanlıurfa TOBB Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) aylık olağan toplantısı, Yönetim Kurulu Üyesi ve KGK Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı ile GAP İdaresi Başkanlığı İnsani ve Sosyal Gelişme Genel Koordinatörü Adalet Budak Akbaş'ın katılımı ile yapıldı. Toplantıda, GAP idaresi ve KGK'nın ortak yapabilecekleri organizasyonlar hakkında görüşüldü.

07.05.2019 tarihinde Şanlıurfa TOBB Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı ile Kurul Üyelerinden oluşan heyet, Meclis Başkanı Ahmet Altun'u ziyaret ederek, Kurulun yürüttüğü projeler ve çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

21.05.2019 tarihinde Şanlıurfa TOBB Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı ile Kurul Üyelerinden oluşan heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret ederek, Kurulun yürüttüğü projeler ve çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

10.06.2019 tarihinde ŞUTSO Hesapları İnceleme Komisyonu, 2019 Yılı Haziran Ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon tarafından yapılan incelemede, herhangi bir usulsüzlük ve eksikliğe rastlanılmadı. https://www.sutso.org.tr/haber/1491/sutso-hesaplari-inceleme-komisyonu-2019-haziran-ayi-toplantisini-yapti

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

16-18.05.2019 tarihlerinde 8. Meslek Komitesi organizasyonunda Uzman Hasan Aktaş tarafından üyelere yönelik "Yüksek Gerilim (YG) Tesislerinde İşletme Sorumluluğu Eğitimi" verildi.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

08.05.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Kılıçoğlu, gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Bankalarda uygulanan temerrüt faizinin indirilmesi gerektiğini ifade ederek şirket ve yatırımcıların bir de temerrüt faiziyle mücadele etmesi ekonomik daralmayı hızlandırıyor” dedi. www.sutso.org.tr/haber/1482/kadir-kilicoglu-bankalar-temerrut-faizini-indirmeli

  1. İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

09.05.2019 tarihinde 17. Meslek Komitesi Mayıs ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Mehmet Direkli başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Başkonsolosluğu vize departmanına yapılan başvurularda yaşanan sorunlar görüşülerek ilgili kurumlara bildirilmesine karar verildi.

09.05.2019 tarihinde 8. Meslek Komitesi Mayıs ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Emin Göllü başkanlığında gerçekleştirildi. Eyyübiye Belediyesinin imar komisyonuna temsilci talebi, 19-22 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan FAS Kazablanka fuarı ile ilgili bilgilendirme sunumu yapıldı.

28.05.2019 tarihinde 12. Meslek Komitesi Mayıs ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Nihat Fırathan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 2016 tahıl toptan kârlılık oranları hakkında görüş alış verişinde bulundu.

 

  1. ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

 

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

23.05.2019 tarihinde ŞUTSO 28. Meslek Komitesi, 27 Mayıs - 02 Haziran 2019 tarihleri arasında kutlanacak olan "Sigorta Haftası" etkinlik planlamalarını yapmak üzere istişare toplantısı gerçekleştirdi. https://www.sutso.org.tr/haber/1487/28-meslek-komitesi-sigorta-haftasi-istisare-toplantisi-yapti

24.05.2019 tarihinde TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı ile Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü Prof.Dr. Kasım Yenigün arasında, geleceğin kadın girişimcilerine yönelik, TEKNO Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi projesi kapsamında, Mentorluk Desteği Sağlanması İşbirliği Protokolü imzalandı. https://www.sutso.org.tr/haber/1488/tobb-sanliurfa-kgk-ve-sanliurfa-teknokentten-isbirligi-protokolu

29.05.2019 tarihinde ŞUTSO 28. Meslek Komitesi ve Sigorta Bileşenleri, “Sigorta Haftası” etkinlikleri kapsamında, Sigorta bilincini vatandaşlara aşılamak amacıyla, 13.Bölge Sosyal Gelişim ve Eğlence Derneğiyle sosyal etkileşim programı düzenledi.

05.06.2019 tarihinde ŞUTSO Bayramlaşma Programı, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Başkanı Ahmet Altun, Meclis Üyeleri, Belediye ve STK Başkanları ile  personelin katılımıyla gerçekleşti.

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi                                           

10.05.2019 tarihinde Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri Fred Barış Ernst ve Gencay Sarıışık Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret etti.

13.05.2019 tarihinde Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında, SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, Müdür Yardımcıları Kerim Ejder ve Ramazan Akaray, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti.

16.05.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilen ‘Temsili Askerlik Uygulaması Yemin Töreni’ne' il protokolü ile birlikte katıldı. Başkan Peltek, 1 günlük askerlik eğitimini tamamlayan engelli vatandaşların ve ailelerinin mutluluklarına ortak oldu.

16.05.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 'Dursun Ali Erzincanlı Söyleşi ve Şiir Dinletisi' programına, Büyükşehir Belediye Başkanı Z.Abidin Beyazgül, Ak Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, Yazar Abdurrahman Dilipak ile birlikte katıldı.

22.05.2019 tarihinde Denetimli Serbestlik İl Müdürü Ali Güçtekin ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret ederek, kurumun yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

23.05.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, web Haber sitesi GÜNDEM URFA Editörü Dilek Eşki ile röportaj gerçekleştirdi.

23.05.2019 tarihinde ŞUTSO AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Erol Yüncü'nün organize ettiği “Suriyeli Mülteciler ve Yerel Halk ile İftar Buluşması” Cevahir Han Restoran’da gerçekleştirildi. https://www.sutso.org.tr/haber/1486/sutso-ab-bilgi-merkezinden-suriyeli-multeciler-ve-yerel-halk-ile-iftar-bulusmasi

27.05.2019 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 28. Meslek Komitesi ve Sigorta Bileşenleri, bu yıl 27 Mayıs – 02 Haziran 2019 tarihleri arasında kutlanan “Sigorta Haftası” etkinlikleri kapsamında Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret etti.

27.05.2019 tarihinde ŞUTSO 28. Meslek Komitesi ve Sigorta Bileşenleri, Sigorta Haftası etkinlikleri kapsamında, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'in katılımıyla Basın Açıklaması gerçekleştirdi. https://www.sutso.org.tr/haber/1489/sigorta-haftasinda-sutsoda-basin-aciklamasi-gerceklestirildi

28.05.2019 tarihinde ŞUTSO 28. Meslek Komitesi ve Sigorta Bileşenleri, “Sigorta Haftası” etkinlikleri kapsamında, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile birlikte, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’i ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette Heyet, Vali Erin’e Sigorta Haftası ilgili bilgi verdi.

28.05.2019 tarihinde ŞUTSO 28. Meslek Komitesi ve Sigorta Bileşenleri, “Sigorta Haftası” etkinlikleri kapsamında, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile birlikte, Şanlıurfa Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu’nu ziyaret etti.

28.05.2019 tarihinde 28. Meslek Komitesi ve Sigorta Bileşenleri, “Sigorta Haftası” etkinlikleri kapsamında, Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (ŞESOB) Başkanı M.Şefik Bakay’ı ziyaret etti.

28.05.2019 tarihinde GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci ve beraberindeki heyet, programları kapsamında geldikleri Şanlıurfa'da Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret etti. Ziyarette, ilimizin mevcut ekonomik potansiyeli ve ihracat konuşuldu.

 

2019 MAYIS AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

Mayıs

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

2

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

4

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

4

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

1

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

4

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

64

4.429

768

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

30

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

29487

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

2

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

1

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

6


Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 25
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 182199
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES