SİGORTA HAFTA’SINDA, ŞUTSO’DA BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

28 Mayıs 2019 | 658
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) 28. Meslek Komitesi ve Sigorta Bileşenleri, ‘Sigorta Haftası’ etkinlikleri kapsamında, Basın Açıklaması gerçekleştirdi.

ŞUTSO Göbeklitepe Toplantı Salonu’nda Gerçekleştirilen Basın Açıklamasına, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Direkçi, Şanlıurfa Sigorta Acenteleri Derneği (ŞURSAD) Başkanı Nihat Fırathan, 28. Meslek Komitesi Başkanı Âdem Köroğlu ve ŞUTSO Meclis Üyelerinin katılımıyla Basın Açıklaması gerçekleştirdi.

Basın Açıklamasında konuşan ŞURSAD Başkanı Nihat Fırathan, sigorta sektörünün en büyük misyonlarından birinin de, güvenli ve refah içinde bir geleceğin kurulmasını sağlamak olduğunu ifade eden ŞURSAD Başkanı Nihat Fırathan, şunları kaydetti: “Değerli Basın Mensubu Arkadaşlar, 27 Mayıs – 02 Haziran 2019 tarihleri arasında kutlanacak olan “Sigorta Haftası” ile ilgili Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 28. Meslek Komitesi ve Sigorta Bileşenleri olarak düzenlediğimiz, basın toplantımıza hoş geldiniz.

Ülkelerin gelişmişlik seviyesinin önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilen sigorta sektörü, sadece ekonomilerinin değil toplumu oluşturan bireylerin yaşamında da son derece önemli bir yer tutmaktadır. Yarattığı istihdam ve fonlarla ülke ekonomisine de kaynak sağlayan sektörümüz, bir yandan istihdam ve yatırımlara destek verirken, diğer yandan bireylerin sağlığını ve varlığını güvence altına almaktadır.

Refah içinde daha az risklerin olduğu bir dünya için çalışan sektörümüzün en büyük misyonlarından biri de, güvenli ve refah içinde bir geleceğin kurulmasını sağlamaktır. Bu misyonun yürütülmesinde ise sigorta bilincinin tabana yayılması büyük önem taşımaktadır. Küresel ekonominin vazgeçilmez unsurları arasında yer alan sigortacılık sektörünün rekabet ortamındaki kıyasıya mücadelede, riskleri bertaraf etmek ve rekabete konsantre olmak başarı oranını büyük ölçüde artırmaktadır.

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlar, Ülkemizde ve ilimizde ne yazık ki sigorta sektörü hızla büyüme eğiliminde olsa da sigortalılık oranı hala istenilen ve yeterli düzeyde değil. Bu durumun en önemli sebebi ise; sigorta bilincinin yeterince aşılanmamış ve gelişmemiş olması. Toplumda sigorta bilincine katkı sağlanması ve bu bilinci arttırmaya yönelik olarak mayıs ayının son haftasını ‘’Sigorta Haftası’’ olarak kutlanmaktadır. Sigorta Haftası’nda, sigorta şirketleri, sigorta acenteleri ve çeşitli sigortacılık dernekleri sigortanın genel ve özel şartları gibi konularda bilinçlendirme ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

Tüketicilerde sigorta bilincinin arttırılması için, tabi ki sigorta haftası tek başına yeterli değil. Ancak günümüz ekonomisi ve sosyal hayatımızda önemli bir yer içeren sigortacılık sektörüne gereken önemin verilmesi; ilimiz ve ülkemiz sigortacılığının geliştirilmesi, sigortacı ve sigortalı arasındaki bağın güçlenmesi, güvene dayalı sigortacılığın gelişmesi için önemli bir zemindir. Bu bağlamda sigortacılık son yıllardaki düzenlemeler ile saygın bir meslek olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlar, Buradan sizlerin aracılığıyla kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Esnafın, tüccarın, sanayicinin kısacası bütün iş dünyasının ve ülke ekonomisine katkı sağlayan tüm dinamiklerin başına gelebilecek felaketleri tek başlarına üstlenmeleri mümkün değildir. İşte bu noktada çok küçük primler karşılığında onların bu risklerine ortak olmak suretiyle sigorta devreye girmektedir. Sigorta acenteleri aynı zamanda birer risk yöneticileridir. Sizler de sigorta bilincinin farkına vararak; mal varlığınızı, özel sağlık sigortası ile sizi ve sevdiklerinizi koruyacak sigortaları Acentelerde yaptırmayı ihmal etmeyin. Unutmayalım ki sigorta kâra değil riske ortaktır, keşke dememek için sigortanızı acenteden alınız.” dedi.

28. Meslek Komitesi Başkanı Adem Köroğlu ise toplantıda şöyle konuştu: "Saygı değer basın mensupları ve kıymetli meslektaş arkadaşlarım, Sigorta kavramı, sağladığı faydalar ve sigorta ürünlerine nasıl ulaşılabileceği gibi konularda toplumda bilinç oluşturulması, bu bilincin tabana yayılması, sigortalıların hak ve yükümlülükleri ile bilgilendirmeler yapılması amacıyla,sigorta sektörünün hak ettiği konuma gelmesi için  düzenlenen Sigorta Haftası, ülkemizde her yıl Mayıs ayının son hatasında kutlanıyor. Bizlerde ŞUTSO 28. Meslek komitesi olarak her yıl düzenli olarak odamıza ve mesleğimize yakışır bir şekilde çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. 

Sigorta, çeşitli risklerin gerçekleşmesi sonucunda bireylerin uğrayacakları maddi zararların belirli bir düzeyde karşılanması ve ülke ekonomisine sağladığı katkılar açısından son derece önemli bir finansal mekanizmadır. Bu nedenle risklerin giderek arttığı dünyamızda, tüketici nezdinde sigorta bilincinin arttırılmasına ve tanıtımına yönelik gerçekleştirilen faaliyetler son derece önemlidir. Sigorta, ileride ortaya çıkabilecek risklerin şimdiden garanti altına alınmasını ve bunun sonucunda da gelir istikrarını sağlamaktadır. Bu yönüyle, hem maddi olarak hem de verdiği güven duygusu ile manevi olarak rahatlatan ve yaşam kalitesini arttıran, yarına güvenle bakılmasını sağlayan bir sistemdir. Gelecekte sigorta bilincinin toplumumuzda daha fazla yaygınlaşması temennisiyle Sigorta Haftası’nı kutluyor, herkesten Sigortalarını ertelememelerini ve mutlaka zamanında SİGORTA acentelerinde  yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Sigorta haftası münasebetiyle 28.Meslek Komitem adına başta Şanlıurfa il ve ilçelerinde olmak üzere tüm Türkiye'de sigorta sektöründe çalışan meslektaş arkadaşlarımın sigorta haftasını kutluyor, saygılarımı sunuyorum." dedi.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 18
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 122251
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES