BAŞKAN PELTEK GÜNDEM URFA'NIN SORULARINI YANITLADI

23 Mayıs 2019 | 282
| | | |

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek ile röportajımızı gerçekleştirdik. Merak ettiğiniz soruları sizler için sorduk.

Şanlıurfa’nın en güçlü kuruluşu olan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası yani ŞUTSO Başkanı olarak kendinizi tanıtır mısınız?

1961 yılında Şanlıurfa'da doğdum. Öğrenimimi Şanlıurfa'da tamamladım. Son teknoloji seracılık ve tarıma dayalı sanayi dallarında faaliyetlerim devam etmektedir. Evliyim, İngilizce Arapça dillerine hakimim.

20 yıldır aktif siyaset ile ilgileniyorum, 1987-1992 yılları arasında Urfa İl Genel Meclisi Üyeliği, Ankara Genel Meclis Birliği Genel Başkanlığı, 1992-1997 yılarında Şanlıurfa Ziraat Odası Meclis Başkanlığı, 1997-2000 yıllarında Şanlıurfa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2004 yılında GAP Seracılığı Birliği Derneği Kurucu Başkanlığı, 2013-2014 Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Bakan Yardımcılığı gibi pek çok görevde bulundum.

2002 Türkiye Genel Seçimlerinde AK Parti Şanlıurfa 8.Sıra Milletvekili Adayı, 2014 Yılında Eyyübiye Belediye Başkan Adayı oldum. 19 Nisan 2018'den beri Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevini yürütmekteyim.

Bugüne kadar pek çok görev de bulundunuz Milletvekilliği adaylığınız, Eyyübiye Belediye Başkan Adaylığınız mevcut çok yönlü bir insansınız ekip arkadaşlarınızı belirlerken hangi kriterleri baz alıyorsunuz?

Liyakat ve dürüstlük en temel ilkelerimiz, ama bazen içinde bulunduğunuz şartlar bu tercihleri yapmanıza engel olabiliyor. İmkânlar dâhilinde bu temel ilkelerden vazgeçmediğiniz sürece ve iyi niyetli düşünce ile birleşince başarı ortaya çıkmaya devam edecektir.  Karşınızdakine iyi niyet ile samimiyet ile yaklaştığınızda hayatınızda ne kadar çok şeyin olumlu yönde değiştiğini göreceksiniz. Bu ilke insani ilişkilerde altın kuraldır.

2019' un ilk 5 ayını tamamladık; yıl nasıl başladı. Şanlıurfa’mızın gelişmesi anlamında yeterli bir dönem miydi?

2019 yılı ilk 5 ayı ekonomik anlamda yine iç ve dış saldırılara maruz kalmış ancak istikrarlı duruş ve programlarla bunun önüne geçilmiştir. Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan payını almaktadır. Ancak ekonomisi tarıma dayalı olan şehrimiz, bu dalgalanmalardan en az etkilenen illerin arasında diyebiliriz.

Türkiye'ye gelen yabancı sermaye ne oranında? 2019'da Türkiye'ye ilgi artar mı? Şirketlere yatırımda TL ucuzladı, yabancı için daha cazip miyiz?

Türkiye barındırdığı potansiyel ile her zaman yabancı yatırımcıların ilgisini çekmiştir. Çekmeye de devam ediyor dünya genelinde yaşanan e-ticaret savaşları normale döndüğünde yatırımcı daha çok ülkemize gelecektir. Şuan için cazip kelimesi yetersiz kalıyor Türkiye şirketlerde, yatırımlarda müthiş bir fırsat konumundadır.

Şanlıurfa’mızın ekonomi alanlarında yaşadığı sıkıntılara müdahale girişimleriniz halk ve iş adamları tarafından takdirle karşılanmakta. Uçuşlar hakkında ciddi sorunlar var bu anlamda girişimleriniz oldu. Bu sorunun çözümü hususunda çalışmalarınız ne aşamada?

Şanlıurfa uçuş sayılarının eksikliği ve farklı illere ve ülkelere uçuş eksikliği konusunda Cumhurbaşkanımıza tüm havayolu şirketlerine, ulaştırma bakanlığına, bakanlıklara, milletvekillerine durumu anlatan ve şehrin potansiyelini belirttiğimiz yazı göndererek ek seferlerin ve yeni bölgelere uçuşların olmasını talep ettik. Şanlıurfa kamuoyunda da bu konu sürekli gündeme geldi. Sonuç olarak uçuş sayılarımız arttı Anadolujet İzmir’e direkt uçuş başlattı, Kıbrıs, Antalya, Yurtdışı direkt uçuşları için çalışmalarımız devam ediyor.

Şanlıurfa’mızın gelişmesi anlamında KOSGEB ve İŞKUR desteklerini yeterli buluyor musunuz, bu anlamda ek paketlere ve desteklere gerek var mı?

Bölge teşvik paketinde olan Şanlıurfa çok cazip teşviklerle dolu bunu yanı sıra KOSGEB ve İŞKUR desteklerinin olması yatırımcılar için hele de işbaşı eğitimleri konusunda büyük bir fırsat. KOSGEB destekleri yeni girişimlerin önünü açmakla beraber yatırımların yerelde yapılmasına fırsat veriyor.

Bakan Berat Albayrak Reform Paketi’ni açıkladı, birçok sektör ele alınıyor, sizin değerlendirmelerinizi alalım neler dikkatinizi çekti?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından açıklanan reform paketleri ekonomimiz için ciddi önem taşımaktadır. 2019 yılı için başlatılan istihdam seferberliği ilimiz başta olmak üzere ülkemiz için çok önemli bir girişim oldu.

Özellikle tarımdaki son teknoloji, seracılık ve tarıma dayalı sanayi dallarında faaliyet gösteren biri olarak 2019 Türkiye’sinde tarımı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye Turizmde sanayi de ve Özellikle Tarım da büyük önem kazanmış ülkeler arasındadır. Yüksek teknolojinin hayatımıza girmesi ile bu teknolojiyi kullanan ülkeler tarımda bir adım önde oluyor. Ülkemizde bu teknolojileri yakından takip ediyor üretimden tüketime kadar her aşamasında teknolojinin üne çıktığı günümüzde Türkiye tarımdan genel anlamda istediği payını almaya hazırlanıyor diyebiliriz.

Hedefleriniz, hayalleriniz nelerdir, sizi aktif hayatın öznesi olarak görmeye devam edecek miyiz?

Hedefim, bulunduğum görevi, temsilcisi olduğum kurumu layıkıyla temsil edebilmek, bugün içinde bulunduğumuz konumun sorumluluğunun en iyi şekilde yerine getirmektir.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek sorularımızı yanıtladı. Kendisine Gündem Urfa ailesi olarak samimi cevapları için çok teşekkür ediyoruz.

Dilek Eşki/Gündem Urfa

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 12
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 121025
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES