ŞUTSO 2019 ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

14 Şubat 2019 | 488
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Şubat Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen Meclis Toplantısı’na Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli de katılarak, KGF'in kuruluş amacı, yapısı ve destek unsurları hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli'nin sunumunun ardından Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Üyeleri Hamza Tavas, Mustafa Taş, Abdurrahman Acı, C.Atilla Meral, Cemal Yazar ve Mehmet Paydaş gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Sunumun ve konuşmaların akabinde olağan meclis toplantısına geçildi. Şubat Ayı Meclis Toplantısı, 2019 Ocak ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2019 Ocak Ayı mizanının görüşülmesi,  Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli'nin sunumu ve Ocak 2019 Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2019 Şubat Ayı olağan Meclis Toplantısı’na hepiniz hoş geldiniz.  Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Şubat ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Öncelikle geçtiğimiz pazartesi akşamı İstanbul Çekmeköy’de meydana gelen helikopter kazasında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Bildiğiniz üzere Ocak Ayı Meclis Toplantımızın ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’ne katıldık. Seminer boyunca; TOBB’un Kurumsal Yapısı, Küresel Gelişmeler ve Türkiye, Kredi Garanti Fonu, TOBB ETÜ Sunumu, TOBB Tahkimi ve Arabuluculuk, TOBB İştirakleri, Türk Ekonomisindeki Gelişmeler, İş Hayatında İletişim, Etkili Yönetim Becerileri, E-Ticaret ve Sosyal Medya, Finansal Yönetim, Medya İlişkileri, Protokol Kuralları gibi konularda uzmanlar tarafından bilgilendirme yapıldı ve Eski Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Söyleşi gerçekleştirildi.

Eğitimin son gününde ise, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, meclis üyeleriyle bir araya geldi. Hisarcıklıoğlu, meclis üyelerinden, TOBB ve oda/borsalar tarafından yapılan çalışmaların üyelere duyurulması konusunda destek istedi.​ TOBB olarak 365 oda/borsa başkanı ile bölge bölge bir araya geldiklerini de ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu toplantılarda Oda ve borsalardan gelen talep ve sıkıntıları başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm bakanlara tek tek ilettiğini aktardı.

Sohbet etme şansı bulduğumuz meclis üyelerimiz, etkinliğin çok faydalı ve verimli geçtiği görüşünde birleşti. Meclis üyelerimizin oldukça yoğun geçen seminerden memnun kalmış olmaları bizleri ayrıca mutlu etti. Böylesi bir projeye imza atan başta TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Seminerin hemen akabinde yine Ankara’da düzenlenen Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı ve bir konuşma yaptığı TOBB Ekonomi Şurasına Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. İ.Halil Peltek ile birlikte katıldık. Katıldığımız tüm program ve etkinliklerde ilimizi hakkıyla temsil etmeye gayret ettik, Şanlıurfa iş dünyasının sesi olduk.

Değerli Meclis Üyeleri,

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yine biz iş dünyası temsilcileri için, 10 Ocak 2019 ‘da düzenlenen tanıtım toplantısı ile KOBİ Değer Kredi paketinin ayrıntılarını açıkladı. Başta imalatçı ve ihracatçı firmalar olmak üzere, yıllık cirosu 25 milyon TL'nin altında olan mikro ve küçük ölçekli KOBİ'lere yönelik uygun şartlarda finansman desteği sağlanacağını, imalat ve ihracat sektöründeki işletmelere azami 1 milyon TL, diğer ticaret ve hizmet sektöründeki firmalara da azami 500 bin TL'lik kredi verileceğini duyurdu. 6 ay ana para ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve aylık 1,54 faiz oranıyla bu kredi; belirlenen bankalar tarafından kullandırılacak.

Değerli Meclis Üyeleri,

Öte yandan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Seracılık Paketi’ni açıkladı. Toplamda 7 yıla kadar vade olabilecek. Yatırımın yüzde 75'ine kadar, yüzde 8.25 faizle kredi verilecek. 10 milyon TL'ye kadar olan yatırımlarda hazine desteği olacak. Kredi de 2 yıl geri ödemesiz olacak. Seracılığın yoğun olarak yapıldığı ilimizde bu kredi uygulaması 08 Şubat 2019‘dan itibaren başladı ve bu destek 2020 yılına kadar devam edecek.

Şanlıurfa YİKOB tarafından rayiç kira bedelinin % 10’u fiyatı ile talep toplanmaya başlanan, her biri 3.360 m2 toplam kapalı alana sahip 13 adet Fabrika Binası ve Tedarikçi Firmalar için 7 Adet Dükkân hali hazırda Ayakkabı Sektöründe faaliyet gösteren firmalara uygun maliyetle kiralanacak. Şanlıurfa’da 6. Bölge bölgesel destek unsurlarından yaralanması, genç işgücü potansiyeli, uygun maliyetli altyapısı ve üst yapısı hazır yerlerinin olması, ilk yatırım maliyetlerini oldukça düşürmesi ve sektörün Şanlıurfa'ya gelmesini kolaylaştırması, hasebiyle ciddi fırsatları bünyesinde barındırmakta, yatırım yapmak isteyen meclis üyelerimizi de bu konuda bilgilendirmiş olalım.

Ayrıca, bildiğiniz üzere; 7 Ocak 2019’da odamız resmi web sitesi, twitter ve Facebook adreslerinde de duyurduğumuz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği,  Şanlıurfa İl Kadın Girişimciler Kurulu Şanlıurfa İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Seçimleri; 27 Şubat 2019 Çarşamba günü 10.00-16.00 saatleri arasında Odamızda gerçekleştirilecek. Meclis Üye sayımızın 80 kişi olması sebebi ile Odamız, TOBB Şanlıurfa İl Kadın Girişimciler Kurulunda ve TOBB Şanlıurfa İl Genç Girişimciler Kurulunda ayrı ayrı 80 kişi ile temsil edilecektir. Seçime girecek tüm adaylara başarılar diliyorum" dedi.

Ahmet Altun’un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Hayırlı, 2019 Ocak Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

2019 Ocak Ayı Faaliyetlerimiz şöyle;

07.01.2019 – 08.02.2019 tarihleri arasında Odamıza;

104 yeni üye kaydedilmiş,

1482 üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

27 üyenin kaydı silinmiştir.

07.01.2019 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 8473

1. ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

1.1Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

1.2 Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

18.01.2019 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, TOBB'da düzenlenen Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerlerine katıldı. https://www.sutso.org.tr/haber/1416/sutso-meclisi-tobbda-seminerlere-katildi

2-BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

20.01.2019 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, ŞUTSO Yönetim ve Meclis Üyeleri ile bir araya geldi.​ https://www.sutso.org.tr/haber/1417/tobb-baskani-hisarciklioglu-sutso-meclis-uyeleri-ile-bir-araya-geldi

29.01.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına katıldı.

01.02.2019 tarihinde Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Esra Siverekli ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret etti.

04.02.2019 tarihinde Ziraat Bankası Şanlıurfa Bölge Yöneticisi Halil Yüksel Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret etti.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

17.01.2019 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim, Meclis Başkanı Ahmet Altun, Meclis Başkan Yardımcısı Vedat Polat, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinden oluşan yaklaşık 65 kişilik heyet, Ankara’da düzenlenen toplantıda, ilimizin acil çözüm bekleyen sorunları ile ilgili milletvekillerine bilgi verdi. https://www.sutso.org.tr/haber/1415/sutso-ilimizin-sorunlarini-ankaraya-tasidi

28.01.2019 tarihinde Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Uğur, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret etti.

07.02.2019 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Meclis Başkanı Ahmet Altun, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Belit, Mehmet Çalışkan ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Yunus Çolak'tan oluşan ŞUTSO Heyeti, GSO MEM'i ziyaret ederek Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal ve Koordinatör Zeynep Sağım'dan Mesleki Eğitim Merkezi'nin kuruluş aşaması hakkında bilgi aldı. https://www.sutso.org.tr/haber/1425/sutso-heyeti-gso-memi-ziyaret-etti

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

16. 01.2019 tarihinde 1. Meslek Komitesi Ocak ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Halil Hurma başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, üyelerin ziyaret edilmesi sorunların dinlenmesi taleplerin alınması kararları alındı.

16. 01.2019 tarihinde 19. Meslek Komitesi Ocak ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Aziz Karakeçili başkanlığında yapıldı. Toplantıda, ilçelerdeki üyelerin ziyaret edilmesi komite çalışmaları hakkında bilgi verilmesi üyelerin DATA verilerin alınması kararları alındı.

16.01.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı.

16.01.2019 tarihinde 23. Meslek Komitesi Ocak ayı olağan toplantısı Komite Başkanı İlhan Eser başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, 8. Meslek komitesi ile ortak istişare toplantısı yapılması ve RAM’da yaşanan sorunların çözümü için Şanlıurfa Valiliği ziyaret edilmesi kararları alındı.

17.01.2019 tarihinde 18. ve 19. Meslek komitelerinde alınan kararlar sonucunda ŞUTSO ve TOBB Meybem ile yapılan protokol kapsamında Odamızda teorik (yazılı) Yener Sağlık Ürünleri İşletmesinde Uygulamalı Çelik Kaynakçası (S3) Sınavları gerçekleştirildi.

29.01.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, İl İstihdam Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısına katıldı.

30.01.2019 tarihinde 22. Meslek Komitesi Ocak ayı olağan toplantısı Komite Başkanı M.Emin Akçadaşoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantı akabinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ziyaret edilerek, komite çalışmaları hakkında bilgi verildi.

31.01.2019 tarihinde “Mahir Eller Projesi” Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Kılıçoğlu’nun katılımıyla Şanlıurfa’da tanıtıldı. Proje ile kişilerin beceri haritasının çıkartılıp, mesleki yetkinlikleri belirlenmesiyle 3 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor. https://www.sutso.org.tr/haber/1421/3-bin-kisinin-istihdamini-hedefleyen-mahir-eller-projesi-sanliurfada-tanitildi

02.02.2019 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO)  28. Meslek Komitesi ve Şanlıurfa Sigorta Acenteler Derneği (ŞURSAD) işbirliğiyle Şanlıurfa genelinde bulunan acentelere yönelik, Türkiye'de devlet destekli tarım sigortası poliçelerinin üretim ve hasar işlemlerinin yapılması, riskin paylaştırılması ve reasürans koruması için kurulan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. https://www.sutso.org.tr/haber/1423/sutsoda-tarsim-bilgilendirme-toplantisi-yapildi

05.02.2019 tarihinde 27. Meslek Komitesi olağan toplantısı Komite Başkanı Kamil Ekinci başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda. Grupta bulunan üyeler ile kısmi istişare toplantısı yapılması ve Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası ile toplantı yapılması kararları alındı.

05.02.2019 tarihinde Ticaret Bakanlığı ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) işbirliğiyle “İhracatta Devlet Destekleri” konulu bilgilendirme toplantısı ŞUTSO’da gerçekleştirildi. https://www.sutso.org.tr/haber/1424/ihracatta-devlet-destekleri-sutso-uyelerine-anlatildi

05.02.2019 tarihinde 14. Meslek Komitesi olağan toplantısı Meyve ve Sebze Komisyoncular Dernek Başkanı Faruk Akbaş'ın katılımı ile komite başkanı Mustafa Güneşler başkanlığında yapıldı. Meşrubat ve İçeceklerde alınan %10 ÖTV’nin kaldırılması için girişimlerde bulunulması ile MYK'nın hazırlamış olduğu taslak hakkında görüş bildirilmesi kararları alındı.

05.02.2019 tarihinde 24. Meslek Komitesi olağan toplantısı Komite Başkanı Mustafa Yener başkanlığında yapıldı. Toplantıda, 28-30 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul'daki Medikal Fuarı’na ve Almanya'nın Dusseldorf şehrinde Medica Dusseldorf 2019 fuarına katılım sağlanması kararı alındı.

06.02.2019 tarihinde 26. Meslek Komitesi Şubat ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Suphi Palmanak başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, 2018-2019 sezonu pamuktaki randıman ve fire oranları tespit edilip kararı alındı.

07.02.2019 tarihinde 8. ve 23. Meslek Komiteleri Şubat ayı ortak olağan toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Altun ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Direkçi’nin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda, Kamu ve özel sektör yapılarının engelli kullanımı uygun hale getirilmesi, ilimiz sınırları dahilinde kalan tüm yolların engelli kullanımına uygun hale getirilmesi, ilimizde kapanan hastaneler ve tıp merkezlilerinin açılması için girişimlerde bulunulması, 4- 21 Mart Down Sendromu farkındalık etkinliğinin yapılması, 10-16 Mayıs Engelliler haftasında yapılması, iş sağlığı ve iş güvenliği denetimlerinin artırılması, organik ve ekolojik yapıların yapılması, ilgili kurum ve kuruluşlara bildirmesi kararları alındı.

08.02.2019 tarihinde 19. Meslek Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Ş.Müslüm Korkmaz, Meclis Üyesi Bedir Süzer ve Komite Başkanı Aziz Karakeçili'nin katılımı ile ilçelerde 19.Grupta bulunan firmalara ziyarette bulunuldu. Güncel DATA bilgileri, talepleri, şikayetleri ve önerileri alındı.

08.02.2019 tarihinde 23. Meslek Komitesi Meclis üyeleri Abdurrahman Acı, Cemal Yazar, Komite Başkanı İlhan Eser, Komite Üyesi Nilay Altun’un katılımı ile Gruptaki üyelere ziyarette bulunuldu. Ziyaret kapsamında komite çalışmaları hakkında bilgi verildi. Öneri, şikâyet ve talepleri alındı.

2.6-İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

10.01.2019 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Sürekli Eğitim Merkezi tarafından “Mesleki Yeterlilik Belgesi” Genel Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. https://www.sutso.org.tr/haber/1414/sutsoda-mesleki-yeterlilik-belgesi-bilgilendirme-toplantisi-yapildi

21.01.2019 tarihinde Türkiye Ekonomi Şurası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili Bakanların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirildi. Düzenlenen Ekonomi Şurası’nda Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile Meclis Başkanı Ahmet Altun temsil etti. https://www.sutso.org.tr/haber/1418/baskan-peltek-ile-meclis-baskani-altun-ekonomi-surasina-katildi

28.01.2019 tarihinde DENPRO Tekstil Genel Müdürü Tolga Gürsoy Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret etti.

30.01.2019 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek bir basın açıklaması yaparak, THY’nin gönderdiği resmi yazı ile ek seferleri karşılayamayacağını, Pegasus Hava Yolları’nın da Şanlıurfa - İzmir karşılıklı seferlerini yaz sezonunda açmayacağını bildirmesinin resmen üvey evlat muamelesi olduğunu, bu durumun da kabul edilecek bir durum olmadığını söyledi. https://www.sutso.org.tr/haber/1420/baskan-peltek-bu-durum-sanliurfaya-uvey-evlat-muamelesidir

3-ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

15.01.2019 tarihinde Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İ.Halil Görgün ve beraberindeki kurul üyeleri Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Meclis Başkanı Ahmet Altun’u ziyaret ederek gündemle ilgili istişarede bulundu.

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

31.01.2019 tarihinde Yönetim Kurulu İ.Halil Peltek, 23. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na (EMITT) katıldı.

01.02.2019 tarihinde 5. Meslek Komitesi Üyeleri,  13.12.2018 tarih ve 8 sayılı almış oldukları komite kararı ile 2019 Yılı Turizm EMİTT Fuarı’na Katılım sağladı.

 

2019 OCAK AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

 

YAPILAN İŞLEM

Ocak

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

1

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

4

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

6

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

61

4.438

607

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

40

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

28083

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

1

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

1

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

7

 

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 18
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 22280
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES