ŞUTSO 2019 OCAK AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

10 Ocak 2019 | 698
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Ocak Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen Meclis Toplantısı’na Şanlıurfa TEKNOKENT Genel Müdürü Prof.Dr. Kasım Yenigün de katılarak, TEKNOKENT'in kuruluş amacı, özellikleri ile yatırımcılar için destek ve teşvik uygulamaları hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

Prof.Dr. Kasım Yenigün'ün sunumunun ardından Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Üyeleri Hamza Tavas, Cemal Yazar ve Mehmet Paydaş gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Sunumun ve konuşmaların akabinde olağan meclis toplantısına geçildi.

Ocak Ayı Meclis Toplantısı, 2018 Aralık ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2018 Aralık ayı mizanının görüşülmesi, Ölen, ticareti terk eden ve odaya olan aidat borglarim yangin, sel, deprem ve benzeri tabii afetler gibi iradesi dışında meydana gelen mücbir sebeplerden dolayı ödeme güçlüğü içinde olan üyelerin aidat borçlarına uygulanan gecikme zamlarının affı, 2018 yılı fiili gelir ve gider bütçesi, mizan, bilançonun ibrası, 1.Sınıf kafeteryalar ve 1.sınıf Sade Yağlı tatlı çesitleri azami fiyat tarifeleri, Şanliurfa Teknokent A.Ş Genel Müdürü Prof. Dr Kasım Yenigün'ün Teknokent tanıtım Sunumu, Aralık 2018 Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2019 Ocak Ayı olağan Meclis Toplantısı’na hepiniz hoş geldiniz.  Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Ocak ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Öncelikle 2019 yılının sizlere ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyor, yeni yılın ilimizin ve ülkemizin geçirdiği müreffeh bir yıl olmasını diliyorum. Malumunuz 2018 yılının son günlerinde çok kıymetli Meclis Üyemiz Mehmet Gökmen’in ve 1997 -2001 yılları arasında Meclis Başkanlığı görevini yürüten, Muhacirler Derneği Kurucu Başkanı Ahmet Revan’ın vefatları bizleri derinden üzdü. Onlara bir kez daha Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Meclis Üyemiz Mehmet Gökmen ve Meclis Eski Başkanımız Ahmet Revan’ın aziz hatıralarına sahip çıkmak, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın tüm fertlerinin önceliği olacaktır.

Değerli Meclis Üyeleri,

Yeni yıla girerken, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, otomotiv ve beyaz eşyada ÖTV, mobilya ve konutta KDV indirimlerinin 3 ay daha devam edeceğini bildirdi. Bakan Albayrak'ın açıkladığı ÖTV ve KDV indirimlerine 3 ay devam kararı, ekonomimize canlılık katacağına inanıyoruz. Mobilya, beyaz eşya, otomotiv ve inşaat gibi lokomotif sektör yatırımcılarının 2019’a yeni bir moral ile girmelerini sağlayan bu karardan dolayı, Şanlıurfa İş Dünyası temsilcileri olarak Sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan "İmar Barışı" düzenlemesine başvuru süresi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile 31 Ekim'de, 31 Aralık'a kadar uzatılmıştı. Başvurular normal şartlarda 31 Aralık 2018 tarihinde sonra erecekti ancak alınan yeni bir kararla başvuru süresi 6 ay daha uzatıldı. Vatandaşlarımız için büyük bir fırsat olan imar barışı düzenlemesinin de ekonomimize yeni bir dinamizm oluşturacağını düşünüyoruz.

Ayrıca, 26 Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bölgesel istihdam teşviklerinin bir yıl daha uzatıldığını açıklayarak, "Bu destek, 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 101 lira, 500'ün altında sigortalı çalıştıran iş yerleri için ise 150 lira olacaktır" dedi. İlimizin de aralarında bulunduğu 51 il ve 2 ilçede önceki yıllarda 9 ay uygulanan bu destek 2019 yılında 12 ay uygulanacak. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İ.Halil Peltek, mevcut işverenlerin taleplerini; Ticaret, Sanayi ve Teknoloji Bakanlarımıza ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na birebir ulaşarak aktarmasıyla bu desteklerin uzatılmasında ciddi katkıları olmuştur. Gösterdiği çaba ve gayretlerden dolayı ona da teşekkür ediyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri,

Sizlere önemli bir hususu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. 17 Ocak 2019 tarihine Ankara’da Hilton Otel’de İlimizin Sorunlarını ve Çözüm Önerilerini, milletvekillerimize aktaracağımız önemli bir toplantı gerçekleştireceğiz.  Toplantımızın hemen akabinde yine Ankara’da, TOBB’un organize ettiği bir eğitim programı var, katılmak isteyen meclis üyeleri isimlerini yazdırmış, biliyorsunuz bu gibi program ve etkinlilerin bir kısmı odamız tarafından finanse ediliyor. Ancak geçtiğimiz Antalya programına ismini yazdırıp katılamayan üyelerimiz nedeniyle odamızın ödeme yapmak durumunda kalmıştır. Bu durum da, bizlerin aidatları ile gelir sağlayan odamızın bir mağduriyetine neden olmamak adına, meclis üyelerimiz için maddi bir yaptırımı gerekli kılmıştır. Yani, programa katılacağım diye isim yazdırıp sonra katılamayacağını beyan eden meclis üyelerimiz,  odanın yaptığı ödemeyi kendisi karşılayacaktır.

Ayrıca yarın saat 14’te, Meclis Toplantı Salonumuzda, 117 Meslekte zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesi için bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştireceğiz. Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya, TOBB – MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, İŞKUR ve SGK İl Müdürleri ile Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştireceğimiz toplantıda, ev sahibi olmamız hasebiyle bulunmamız gerekiyor. Buradan tüm meclis üyelerimizi yarınki toplantıya davet ediyorum.

Bu iki önemli hususu sizlerle paylaştıktan sonra, gündemimize geçebiliriz.

Ahmet Altun’un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Hayırlı, 2018 Aralık Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

10.12.2018 - 07.01.2019 tarihleri arasında Odamıza;

103 yeni üye kaydedilmiş,

169 üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

30 üyenin kaydı silinmiştir.

07.01.2019 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 9650

II- KATILDIĞIMIZ TOPLANTILAR VE TÖRENLER

 1. 18.12.2018 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Türk Hava Yolları Şanlıurfa Satış Müdürü Hasan Malik Aydıner’le bir araya gelerek uçuş problemlerini iletti.
 2. 19.12.2018 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İ.Halil Peltek, Resmi Gazete'de yayımlanan Hal Yasası ile ilgili Şanlıurfa Ticaret Borsası'nda düzenlenen Haller Bölge Toplantısı'na katıldı.
 3. 20.12.2018 tarihinde Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Kilis ve Osmaniye ticaret ve sanayi odaları birleşiminden oluşan Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ev sahipliğinde 16. kez toplandı. Toplantıda Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nı Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek temsil etti. Toplantıya Genel Sekreter Vekili Nihal Dörtkardeş de katıldı.
 4. 28.12.2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Gaziantep Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen Oda Borsa Koordinasyon Toplantısına katıldı.
 5. 28.12.2018 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Gaziantep’te Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohum ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya ile bir araya geldi.
 6. 28.12.2018 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Meclis Üyelerinden oluşan 15 kişilik heyet, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye Esnaf Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'in katılımıyla Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ev sahipliğinde düzenlenen, İş dünyası İstişare Toplantısına katıldı.
 7. 28.12.2018 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Gaziantep’te bir araya geldiği Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ilimiz sorunlarını dosya halinde sundu.  
 8. 04.01.2019 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Başkan Ahmet Altun, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinden oluşan heyet, 71 ilden 130 firmanın katıldığı Ulusal Gıda İl İl Yöresel Ürünler Fuarı açılışına katıldı.

III- ODAMIZDA YAPILAN TOPLANTILAR

 1. 11.12.2018 tarihinde 18. Meslek Grubu Aralık ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Mehmet Ali Uyguner başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Mesleki Yeterlik Belgesi, Üye ziyaretleri, Asgarî ücret prim muhtasarlar ve 2019 yılı otomekanik-otoshow fuarlarına katılım sağlanması kararları alındı.
 2. 12.12.2018 tarihinde 21. Meslek Grubu Aralık ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Aziz Fırat başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Tehlikeli ve çok tehlikeli sektörlerde çalışanlar için Mesleki Yeterlik Belgesi alınması zorunluğu hakkında bilgilendirme yapıldı.
 3. 12.12.2018 tarihinde 24. Meslek Grubu Aralık ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Mustafa Yener başkanlığında yapıldı. Toplantıda Mesleki yeterlik belgesi ve 2019 yılı fuarlar hakkında görüşüldü.
 4. 12.12.2018 tarihinde 28. Meslek Grubu Aralık ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Âdem Köroğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündem maddeleri görüşüldü.
 5. 13.12.2018 tarihinde Şanlıurfa’da sanayinin gelişmesi, sanayinin ihtiyaç duyduğu teknik ve mesleki eğitime sahip vasıflı elemanların yetiştirilmesi amaçlarına hizmet sunmak, Mesleki ve Teknik Eğitim Kampüsü’nü inşa etmek ve yönetmek amacıyla kurulan Şanlıurfa Eğitim Geliştirme Vakfı (ŞEGEV) Mütevelli Heyeti, Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Ahmet Altun başkanlığında, 2018 yılının son toplantısını yaptı.
 6. 13.12.2018 tarihinde 5. Meslek Grubu Aralık ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Mehmet Kamil Türkmen başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün ziyaret edilmesi ile komite olarak İstanbul EMİTT Fuarı’na katılım sağlanması kararları alındı.
 7. 18.12.2018 tarihinde 23. Meslek Grubu Aralık ayı olağan toplantısı Komite Başkanı İlhan Eser başkanlığında yapıldı. Toplantıda bakıma muhtaç engellilerin belirlenmesine ilişkin yönetmeliğe madde eklenmesi ve ilimiz Karaköprü ilçesine RAM açılması için Karaköprü Belediye Başkanlığı ile görüşülmesi kararları alındı.
 8. 19.12.2018 tarihinde 7. Meslek Grubu Aralık ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Süleyman Çiçek başkanlığında, Star Fuarcılık Genel Müdürü Musa Öztürk ve Koordinatör Ülker Selviler'in katılımı ile gerçekleştirildi.  Toplantıda, Kuyumculuk Fuarı’nın ilimizde açılması için istişarede bulunuldu.
 9. 22-23.12.2018 tarihlerinde Mentör Adayları Eğitimi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirildi. ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu'nda Uzman Eğitmen H. Haluk Gökmen tarafından gerçekleştirilen eğitim, 2 gün sürdü.
 10. 24.12.2018 tarihinde 2. Meslek Grubu Aralık ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Engin Okçu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Mobilyacılar Sitesinin Kurulması, Mesleki Yeterlik Belgesi, Üye ziyaretleri ve kısmi katılımlı üyeler ile istişare toplantısı yapılması kararları alındı.
 11. 25.12.2018 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Başkan Yardımcıları Kadir Kılıçoğlu, Mehmet Yetim ve Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Karakuş gerçekleştirilen Basın Toplantısı’nda, Basın Mensuplarıyla bir araya geldi. ŞUTSO Yönetimi, Göbeklitepe Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda, 19 Nisan 2018 tarihinden bu güne gerçekleştirilen ve 2019 yılında gerçekleştirmeyi planladıkları hizmetleri basın mensuplarıyla paylaştı.
 12. 02.01.2019 tarihinde 14. Meslek Grubu Ocak ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Mustafa Güneşler başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 2019 yılı 1. Sınıf Kafeteryalar için belirlenen azami fiyat tarifesi görüşüldü.
 13. 02.01.2019 tarihinde 15. Meslek Grubu Ocak ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Berat Karaca, Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 1. Sınıf sadeyağlı tatlı çeşitlerinin 2019 yılı azami fiyat tarifesi görüşüldü.
 14. 03.01.2019 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen destek programları kapsamında desteklenen ve toplam bütçesi 29.5 Milyon TL olan 9 proje için sözleşme imza törenine katıldı.
 15.  04.01.2019 tarihinde 8. Meslek Grubu Ocak ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Emin Göllü başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 6 aylık dönemler halinde kamuoyunun bilgilendirilmesi, Yapı denetim Yönetmeliği ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapılması, Otopark yönetmeliği için ilçe belediyeler ile görüşülmesi kararları alındı.

IV- ODAMIZA YAPILAN ZİYARETLER

 1. 11.12.2018 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Şube Müdürü Mustafa Köçebeler ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Aydın Aydemir, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’e ziyaret gerçekleştirdi.
 2. 14.12.2018 tarihinde TED Şanlıurfa Koleji Okul Müdürü Reşat Kızılateş ve beraberindeki heyet, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. ŞUTSO Meclis Başkan Yardımcısı Vedat Polat, TED Şanlıurfa Koleji İdari İşler Müdürü Hüseyin Yaşar, Kurumsal İletişim Sorumlusu Betül Çetin'in de hazır bulunduğu ziyaret, yaklaşık yarım saat sürdü.
 3. 18.12.2018 tarihinde AK Parti Büyükşehir Belediye Adayı Zeynel Abidin Beyazgül, ŞUTSO Yönetimini ziyaret ederek gündemle ilgili istişarede bulundu.
 4. 24.12.2018 tarihinde Güneydoğu Medikalciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bulut Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i makamında ziyaret etti. ŞUTSO Meclis Üyesi Abdülkadir Güllü’nün de hazır bulunduğu ziyarette sektördeki sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

V-ODAMIZCA YAPILAN ZİYARETLER

 1. 21.12.2018 tarihinde 8. Meslek Komite Meclis Üyeleri Mehmet Paydaş ve Cemal Beyaz, Yapı Denetimler Birliğini ziyaret etti. Ziyarette yapılacak yapı denetim çalıştayı için istişarelerde bulunuldu.
 2.  24.12.2018 tarihinde 7. Meslek Komitesi Komite Başkanı Süleyman Çiçek, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Belit ve Star Fuarcılık Temsilcisi Ülker Selviler, Gruptaki üyeleri ziyaret ederek ilimizde planlanan kuyumculuk fuarı için istişare bulunuldu.

VI-DİĞER

 1. 01.12.2018 tarihinde Üyelerimize daha hızlı ve etkin hizmet sunmak amacıyla Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 0850 532 63 63 numaralı Çağrı Merkezi hizmete girdi.
 2. 10.12.2018 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Çağrı Merkezi hizmetinden sonra, bölgede bir ilk olan Üye Çalışma Odası’nı hizmete sundu.
 3. 14.12.2018 tarihinde 7 – 14 yaş grubundaki öğrenciler için Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tedarik edilen toplam 40 bin TL tutarında kışlık giyim yardımı gerçekleştirildi. ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Üyesi Ş.Müslüm Korkmaz ve Eyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir ilçeye bağlı Hancığaz İlkokulu’nda düzenlenen dağıtım törenine katıldı.

 

2018 ARALIK AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

 

YAPILAN İŞLEM

Aralık

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

2

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

1

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

6

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

64

4.429

567

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

45

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

26640

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

1

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

1

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

6

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 21
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 123990
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES