BAŞKAN PELTEK HAL YASASI İLE İLGİLİ TOPLANTIYA KATILDI

20 Aralık 2018 | 917
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı İ.Halil Peltek, Resmi Gazete'de yayımlanan Hal Yasası ile ilgili Şanlıurfa Ticaret Borsası'nda düzenlenen Haller Bölge Toplantısı'na katıldı.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı İ.Halil Peltek’in yanı sıra Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, TÜRKHAL Federasyon Başkanı Yüksel Tavşan, Şanlıurfa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ŞASEMKOM) Başkanı Faruk Akbaş, Batman, Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve İstanbul Hal Pazarı Dernek Başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını ŞASEMKOM Başkanı Faruk Akbaş gerçekleştirdi. Hallerdeki fiyatların marketlere yansıyan fiyatlarla aynı olmadığını aktaran, Faruk Akbaş "Önce üretimin dengelenmesi lazım. Türkiye'nin tarım envanteri çıkarması lazım. Tarım envanteri çıkartıldıktan sonra ikinci ayak olan denetim, sürekli denetim sağlanır” ifadelerini kullandı.

Adıyaman Hal Pazarı Dernek Başkanı Mehmet Baki Kutlu, Kahramanmaraş Hal Pazarı Dernek Başkanı Halit Orhan, İstanbul Dernek Başkanı Nevzat Dayan, Hal Yasasıyla ilgili düşüncelerini dile getirdikleri birer konuşma gerçekleştirdi.

Toplantıda ŞUTSO Başkanı İ.Halil Peltek de bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Peltek konuşmasında şunları kaydetti: "Bir pazara giderken pazarı bilen biriyle pazar gitmek lazım, aksi halde yanılırsınız. Biz hiçbir zaman devletin halkının karşısında olduğunu düşünemeyiz. Ancak yanlış bir yönlendirme var. Pazarı bilmeyenler bu projenin üzerinde olunca yanlış yönlendirme var. Bu esnaf hepimizin esnafı. Bu yapılan faaliyette en başta yer almak üzere sorunları bildirmek için gerekli bütün yerlere gideceğiz. Bu Urfa'nın çiftçisini ilgilendiren, yörenin kalkınmasıyla ilgili bir sektör olduğunu biliyoruz. Bu konuda esnafın arkasındayız" sözlerine yer verdi.

Hal komisyoncusunun üreticiyle birlikte çalıştığını ve desteklediklerini söyleyen TÜRKHAL Federasyon Başkanı Yüksel Tavşan ise, "Şanlıurfa Hal Camiası olarak bu birlik ve dirliğiniz bozulmasın. Hal camiasında aileden bu işi alanlardayız. Bende bir hal komisyoncusuyum, esnafım. Eğer haklarımız bilinçli bir şekilde savunmazsak bundan hiçbir şekilde fayda göremeyiz. Bizim görevimiz bu işi kamuoyuna doğru şekilde anlatmak, yanlışları ifade etmek. Bazı hallerin yenilenmeye bazı hallerinde düzenlenmeye ihtiyacı var sermaye gerekiyor. Kalan hissede öncelik esnafımızın olsun, dışarıya bu şekilde açılmasın. Ama bugün için özelleştirme ciddi bir tehlike olarak görülüyor. Bu işi en iyi yapan halciler ve komisyoncular olduğu için hal komisyonu var. Bu işle yazıyla kışıyla mücadele eden, uzman olmuş, üretiminde yanında olan, perakendede gerekli yerlerde olan bir esnaf grubumuz var. Hal komisyoncusu üreticiyle dayanışıyor, omuz omuza veriyor, çalışıyor. Gerekirse vergiyi cebinden ödüyor, veresiye veriyor" dedi.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 20
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 120926
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES