Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesi Uygulamaları Hk.

02 Ekim 2019 | 236
| | | |

Sayın Üyemiz;

TOBB'dan alına yazı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanarak yürürlüğe giren “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” uyarınca plastik poşetler ücret karşılığında tüketici veya kullanıcıya verilmektedir.

Bakanlığın yaptığı açıklamada, satışa tabi plastik poşetlere dair Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esasların Geçici 4. Maddesinde yer alan “bu usul ve esasların 5. maddesinin onuncu ve on birinci fıkrasındaki şartları sağlayan plastik poşetler en geç 30.06.2019 tarihinden itibaren satışa sunulur ve şartları sağlamayan plastik poşetlerin satışına izin verilmez” hükmü dahilinde:

Ücrete tabi plastik poşetlerin en az bir yüzeyinde çevreci slogan ve Sıfır Atık logosu kullanılması,
Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarının marka ve logolarının bulunduğu yüzey (sap ve körükler hariç) alanının yüzde yirmisini geçmemesi,
Sıfır Atık logosunun Bakanlık web sayfasından temin edilen haliyle veya poşet rengine bağlı olarak görünür olması şartıyla tek renk olarak kullanılması,
Ücrete tabi plastik poşetlerin çift kat kalınlığının 40 mikron ve üzerinde olmasına dair esasların sağlanması gerektiği belirtilmiştir.

Bilgilerinize saygıyla sunulur.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 28
2020 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 154136
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2020 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES