Şanlıurfa’nın mütevazi kişiliği ile bilinen Toru Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toru


Şanlıurfa’nın mütevazi kişiliği ile bilinen Toru Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toru ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. İşte İbrahim Toru ile gerçekleştirdiğimiz röportaj:

ŞUTSO: Sayın Toru Öncelikle Kısaca hayatınızdan Bahseder misiniz ve Ticaret hayatına nasıl başladınız?

İbrahim Toru: 2 Mayıs 1976 yılında Şanlıurfa’da doğdum. 11 Çocuklu ailenin 2. Evladıyım. Çocuk yaşta çalışmaya başladım. Ayakkabı boyacılığı dahil birçok işte çalışarak aileme katkı sağlamaya çalıştım. Daha sonra 1992 yılında ben, abim ve Rahmetli amcam ile Japon pasajı girişinde bir dükkanda ticaret hayatına başladık. O zaman ben lise 2 ye gidiyordum. İşte ilk defa ticaret hayatına orada başladım. Amcam 1993 yılında vefat edince iş benle abime kaldı. Boyacılıktan kazandığım (Orta 3’e kadar ayakkabı boyacılığı yaptı) 11 çeyrek altın ve abimin de katkı sağladığı bir sermaye ile o günün parası ile 2524 dolar paramızı birleştirdik ve bu şekilde ticaret hayatımıza başladık. Günlük kazandığımız para ile birikim yaptık. 5500 dolarlık bir birikimimiz ve birinden gelen bir iş ortaklığı ile abimle beraber Dubai’ye gittik. Oradan ilk getirdiğimiz ürünlerden biride oyuncak oldu. İşte oyuncak ile ticari hayatımız başlamış oldu. Hayatta ki başarının sırrı 5 S formülün de saklıdır. Bunu kim yaparsa yapsın başarısız olursa karşıma gelsin neden başarısız olduğunu söyleyeyim. Bunun 1.si hangi işi yaparsa yapsın Severek yapması lazım, 2. Si Samimiyet, 3.sü Sabır, 4.sü Saygı ve 5.si de Sadakattir. Ticarette de yapılması gereken 3. Unsur var, bu unsurlar içerisinde de birbirini pekiştiren yaptığın işi sevmen, 2.si, mutlaka bir hedefinin olması çünkü hedef olmasa günü birlik yaşamına devam eder, ve 3.sü risktir. Eğer siz rakipleriniz içinde adınızdan söz edilmesini istiyorsanız yeniliklere imza atmanız lazım. Tabi bunu başarmak için takım oyunu oynamanız lazım.

ŞUTSO: Medya hayatına nasıl ve neden atıldınız? Niçin Kanalurfa’yı Şanlıurfa’da açtınız ve bundan memnun musunuz?

İbrahim Toru: Medya hayatı maalesef acı gerçeğimiz bu, bizim Doğu ve Güneydoğuda medyacılık çok zor. Ulusal kanallarda Urfa’nın çok güzel yerleri varken bu kanallar Urfa’nın hep kötü yönünden bahsediyorlardı. Ya bir terörle ilgili, ya bir aşiretlerle ilgili ya bir kızların cinayetleri ile ilgili, onlarla hep gündeme gelmiş ve korkutucu bir imaj vermiş. Bu korkutucu durumdan dolayı güzel olan şeylerde kaybolup gitmiş. Bir örnek vermek gerekirse, herkes Karadenizliyim diyebiliyor ama kimse ben Güneydoğuluyum diyemiyor. Urfa’da bile ben Urfalıyım demiyor, ben Viranşehirliyim, ben Siverekliyim, ben Harranlıyım, ben Suruçluyum diyor. Bu bizim en büyük bir eksiğimizdir ve bu kopuş ve dosta düşmana karşı dik durmadığımızın en büyük göstergesidir. İşte bu yüzden televizyona girdim ve o zaman Türkiye’nin 4.büyük ili Adana’da bile uydudan yayın yapan televizyon yokken biz gittik Urfa’ya yakışır ve Peygamberler şehrine yakışır şekilde olması için, balıklıgöl ve tarihimizi daha güzel bir şekilde anlatmak için televizyonu kurduk.

ŞUTSO: Yani bir tepki neticesinde mi kurdunuz?

İbrahim Toru: Yani bir tepki sonucu oldu. Mesela daha önce televizyonda Urfa’dan bahsedilirken hemen arkadaşımızı arar ve televizyonda Urfa’nın çıktığını haber verirdik. O haz, o merak insanın kafasında kalırdı. Bende ilk bowlingi Urfa’da açarken ulusal yayın yapan TV lerin temsilcisi bazı arkadaşlar bana geldiler ve poşu giymiş iki şalvarlı kişinin bowling oynamasını çekmek istediklerini söylediler. Biz bowlingi Urfa’da kurarken bölgede tek idi, buna izin vermedik, Allah’a hamd olsun o imajı kırdık. Neden bowling derseniz, bizde gülle oynanırdı, buda onun büyüğü olduğu için o şekilde yola çıktık. Bu şekilde Türkiye’nin muhtelif yerlerine bunu kurduk ve Urfa’nın markası haline getirdik.

ŞUTSO: Toru Toys’un bu günkü konumu nedir. Kaç işçi çalıştırıyorsunuz ve onlarla diyalogunuz nasıldır?

İbrahim Toru: Şimdi bizim şirketler içinde markalarımız var, özellikle toptan oyuncak kısmında Edirne’den tutun ta Doğubeyazıt’a, Hakkari’den tutun da Çanakkale’ye kadar toptan bağımız var. Allah’a hamd olsun Türkiye’nin her yerine malımız gidiyor. 1992 yılında şirketimiz kuruldu. Kuruluşumuzun 26. Yılı, bu süreçte birçok şeyler başardık. Toru Grup bünyesinde ülkemizin 21 noktasında, Toru Bowling, Toru Toys gibi eğlence mekanlarımız var. Logomuz gülen bir yüz, onu da benim gülen yüzümden aldılar. Bunların yanında tabi ki diğer markalarımız var. Şu anda kendi bünyemizde çalışan sayımız 368 kişidir. Urfacity avm ile birleştirdiğimiz zaman 680, dış çalışanlar ile bu sayı 1024’e ulaşıyor. Onlarla diyalogum konusuna gelince işçilikten geldiğim için onların duygularını çok iyi biliyorum. Onlarla diyalogum çok çok güzel. İş yerinde disiplin olmazsa olmazdır fakat onlarla diyalogum hiçbir zaman asık suratlı bir patron değil de, güler yüzlü arkadaş gibi olmuştur. İş yerlerimizde bazen haftada bir bazen ayda bir toplantı yaparak durum değerlendirmesi yaparız. Bunun en büyük sebebi ise moral motivasyonu kontrol etmektir. Bir işte heyecanınız düşmüşse, haz alarak, severek yapamıyorsanız sorun vardır ve ben o sorunu güler yüzle gidermeye çalışıyorum. Mesela ben kendi iş yerimde param kadar alış veriş yapıyorum. İş içinde ki diyaloguma bir örnek; Bir gün bir müşteri benim oğlumun bir oyuncak istediğini ama parasının yetmediğini gördü. Bende oğluma paran kadar oyuncak alabilirsin dedim. Müşteri de oğluna bak bu amcanın oğlu mal sahibi olmasına rağmen oğluna parası kadar oyuncak alıyor ama sen benden alamayacağım bir şey istiyorsun dedi. Bende müşterinin çocuğuna babanı sakın üzme, mal sahibi olsak ta ancak paramız kadarını alabiliriz dedim. Burada ki amaç çocuk elindekinin kıymetini bilsin ve gücü kadar alış veriş yapmasını öğrensin. Buda benim başımdan geçen ilginç bir anıdır.

ŞUTSO: Özel bir soru olacak ama Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmayı düşünüyor musunuz?

İbrahim Toru: Şu an halk arasında bu durum çok konuşuluyor. Bazı STK’lar anket yapmış ve ismimiz özellikle Eyyübiye Mahallesi başta olmak üzere çok zikredilmiş. Siyaset vebal işidir, hizmet işidir. Zaten siyasetin içindeyiz, vizyonumuz ve düşüncemiz de büyük. Mesela 27. Dönem Milletvekilliği seçiminde 11. Sıra adayı oldum. Memleketimize hizmet için ama olmadı. Biz memleketimize hizmette hep olacağız.

Eğer siz vatandaşa karşı bu görevi yerine getiremezseniz vebali çok büyüktür. Benim bir fıtratım var başarılı olabileceğim işe girerim. Eğer gözüm bir işi kesmiyorsa girmem. Eğer gireceksem yeniliklerle ilklerle adından söz ettirmeyeceksen girmem. Mesela benim bu konular ile ilgili 10 veya 12 projem var. Kim başa gelirse gelsin önemli değil, biz şahsiyetlerle uğraşmıyoruz, önemli olan yapılacak hizmetlerdir. Bu konuda Urfa’mıza faydalı olabilecek kim olursa olsun başta onu tavsiye ederiz.

ŞUTSO: Bize verdiğiniz röportaj için size çok teşekkür ederiz.

İbrahim Toru: Asıl ben teşekkür ederim, bana bu imkanı verdiğiniz için.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 37
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 166078
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES