Çıraklıktan Vergi Rekortmenliğine Uzanan Bir Başarı Öyküsü “Selçuk Karakuş”


Kuşkusuz hayatta her şey para demek değil. Ama kim milyoner olmak istemez ki? İş hayatının rutininden çıkıp, gelecek endişesi olmadan yaşamak hepimizin hayali. Bu hayalin çok da zor olmadığını gösteren kişiler de var. İşte onlardan biri! Selçuk Karakuş..

Selçuk Karakuş’ta herkes gibi hayallerinin peşinde koşarken pek çok zor virajdan geçmiş. En dipten zirveye çıkış yolunu bulabilmiş. Karakuş’un girişimcilik hikâyesi pek çok kişiye ilham verecek ipuçları içeriyor; işte çıraklıktan vergi rekortmenliğine uzanan o girişimcilik öyküsü...

Selçuk Karakuş 1967 yılında Şanlıurfa ili Bozova ilçesinde doğdu. Babasının memur olması dolaysıyla Adıyaman iline bağlı Samsat ilçesinin karşısında sular altında kalan Geçit başı köyünde ilkokulu bitirdi.

Köyün sular altında kalması o günlerde büyük kriz yaşatsa da belki de Karakuş'un hayatının dönüm noktası o yaşanılan kriz olacaktı. Sular altında kalan köyden göç etmek zorunda kalan aile Bozova ilçesine yerleşti.

Burada orta ve lise öğrenimini tamamlayan Karakuş okul yıllarında Bozova’da bulunan tek traktör tamircisinde tamirci çıraklığına başladı. İlk başlarda boş zamanı geçirmek için gittiği tamircide çıraklık, kalfalık derken 14 yaşına geldiğinde kendini o kadar işe vermişti ki ustası ona usta diye seslenmeye başladı.

Küçük bir ilçe olan Bozova’da tek traktör tamircisi var ama yedek parça satan yer bulunmuyordu. 14 yaşındaydı ama kendini öyle yetiştirmişti ki, usta olarak çalıştığı işyeri sahibi ile görüşerek ayrı bir yerde yedek parça dükkânı açmaya karar verdi.

Karakuş, sadece tek yüzüğünü sermaye edip, yedek parça dükkânı açtı. 1981 yılında Traktör yedek parçaları ile başlayan serüven 1987 yılına gelinceye kadar sürdü. Artık Karakuş’un vatani görevini yapma zamanı gelmiş yaş 20 olmuştu.

1987 yılında askere gidip 1988 yılında tekrar Bozova’ya döndü. Karakuş, Vatani görevini tamamladıktan sonra ticari hayata daha farklı pencerelerden bakmaya başladı. Uğraştığı tarım makine ve ekipmanlarının yanı sıra tarım alanında farklı neler olabilir diye araştırmaya konuldu. Ve araştırmalar sonucunda yine bölgenin ihtiyacı olan kimyevi gübre zirai ilaç bayilikleri açmaya karar verdi. Yedek parça yanı sıra bu işyerlerini de tek başına büyük uğraş ve azimle açan Karakuş, bununla da yetinmeyerek hafriyat kamyonları alarak Urfa havalimanının alt zemininde yapılan, düzleme faaliyetlerinde çalıştırmaya başladı.

Artık evlilik yaşı gelmişti 1990 yılında hayatını Hatice Korkmaz ile birleştirdi. Daha sonra bu evlilikten 3 kız 2 erkek evlat sahibi olacak karakuş evliliğin ilk ayında geçirdiği kaza sebebiyle burnunu kırdı ve İstanbul’da ameliyat olması gerekiyordu işleri bir yana bırakıp İstanbul’a götürülen Karakuş'u ameliyata alan doktorlar körfez krizinin çıktığını ameliyat öncesi söylediler.

Sağlık ve ardından ekonomik krizin sinyallerini alan Karakuş evlilikle beraber istenmeyen olayları yaşamaya başlamıştı.

Sağlığına kavuşan ve Urfa’ya dönen Karakuş kendi başına kurduğu işletmelerde artık orta çaplı bir sermaye sahibi olmuştu.

Ama bu işlerle yetinmemek gerektiğini aynı alanda farklı neler yapılabilir diye düşünürken bir gün yedek parçasını sattığı firmanın müdürlerinin Urfa ziyaretini öğrendi.

Urfa'da açılacak çok büyük bir tesis çalışması için heyet şeklinde Urfa’daydılar, misafirperver bir toplum ve bu toplumun bireyi olarak yaklaşık 50 kişilik heyeti bulunduğu ilçeye yani baraj gölü eteklerinde bulunan Bozova'ya davet etti.

Karakuş'un davetini kırmayan heyet başkanı ve üyeleri Karakuş'un ilçede yapmış olduğu faaliyetleri önceden biliyorlardı ancak birde yerinde görünce akıllarına yeni bir öneri getirdi.

Şanlıurfa'da açılacak bu büyük tesiste yaptığı çalışmalarla bugüne kadar göz dolduran Karakuşun da yer alması gerekiyordu bu yönde tekliflerini sundular. Önceleri sıcak bakmayan Karakuş, büyümek için burada olması gerektiğine karar vererek teklifi kabul etti.

1998 yılında, Şanlıurfa merkez de New Holland satış, yedek parça tesisi kuruldu. Karakuş burada yedek parça kısmını işletecekti nihayetinde öyle başladı. Bu arada Bozova ilçesinde bulunan yedek parça işyerini de kapatmadı bunun iki nedeni vardı. İlk neden geldiğim yeri unutmamak ve ikinci neden Urfa’da açılacak olan tesiste olası bir aksilik durumunda kaldığı yerde devam etme düşüncesiydi.

Urfa’da firma bu büyük tesisin tamamının işletilmesi konusunda karar değiştirdi ve buranın satış yedek parça tüm alanların devrini Karakuş'a yaptı.

New Holland satış bölümünü kayınbiraderi olan Müslüm Korkmaz’dan aldığı borçla kabul eden Karakuş, daha sonra bu tesise Müslüm Korkmaz ile ortaklık yaparak devam etti.

Karakuş bu sürede 12 yıl boyunca Bozova ilçesinden Urfa’ya her gün git gel yaptı. Yıl 2012 ‘ye gelince artık evini Şanlıurfa merkeze taşımaya karar verdi. Bozova’da bulunan işyerini kapatmayarak ilçeye vefa borcunu ödemeye çalışıyor. Karakuş “Bozova’da bulunan işyerimin benim için çok büyük manevi önemi var” diyor.

Şanlıurfa’da bulunan büyük tesisi kiralama yaparak rüştünü bir kez daha ispatlayan Karakuş'a Case marka adı altında yeni bir traktör ve ekipman bayiliği teklif edildi. İşlerin artması ve zamanın yetersiz olması nedeniyle bu teklifi yine kayınbiraderi ile ortaklık yaparak yürütmeye karar verdi. Şanlıurfa merkezde farklı bir alanda bu bayiliğin plazasını ortağı Müslüm Korkmaz ile beraber açtı.

Yıllar birbirini hızla kovalarken geçen zamanda Karakuş'un 2 erkek 3 kız evladı olmuştu. Çocuklarını kendi işine uyarlı mesleki eğitimlere yönlendirmeyi düşündü. Büyük oğlu yüksek puan almasına rağmen Makine mühendisliğine gitmesini isteyen Karakuş, kızlarının Ziraat mühendisliğine ve sağlıkçı olmalarını istedi. Ve nihayetinde istediğine kavuştu. Liseye giden küçük oğlunun mesleğinin de Hukukçu olmasını istiyor.

Çocuklarının kendi uğraştığı ticaret alanıyla eğitim almalarını isteyen, Karakuş bunun sebebini emekli olunca işlerden anlayan aile bireylerinin işleri idare etmesi gerektiği olarak açıklıyor.

Karakuş 25 metrekarelik alanda başladığı yedek parça dükkânından bugün kiraladığı 41 bin metrekarelik plazada 60 kişiye istihdam sağlıyor. İstihdamın yanı sıra ilin vergi rekortmenleri arasındaki yerini yıllardır üst seviyeye taşıyor.

İngilizce bilen Karakuş ildeki başarısını bölgeye taşıyarak Adıyaman, Elâzığ, Mardin, Diyarbakır, Siirt, Malatya, Batman illerinde bağlı bulunduğu bayiliğin temsilcisi konumunda. Yarınlara dair hedeflerini sorduğumuz Karakuş 'un verdiği cevap çok anlamlıydı.

Karakuş " Telaşım yok! yarınlara dair beklentim insanlığa nasıl hizmet ederim diye düşünüyorum. Ticaret ve Sanayi Odası 18. Gruptan Meclis üyesi seçildim bugün tekrar aynı gruptan meclis üyesiyim ancak bu kez yönetim kurulunda başkan yardımcısı olarak görev yapıyorum. Bu görevi seçme nedenim memleketime bölgeme ve ülkeme nasıl bir değer katabilirim insanlığa daha faydalı hizmetleri nasıl yapabilirim diyeydi ticaretime değil insanlığa katkımız olduysa ne mutlu bize"

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 29
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 364519
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES