2019-2021 dönemi Yeni Ekonomi Programı


Ahmet ALTUN

Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2018 Ekim Ayı olağan Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz. Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Ekim ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın 20 Eylül 2018 tarihinde açıkladığı 2019-2021 dönemi Yeni Ekonomi Programı’yla (YEP) ülke olarak ekonomide yeni bir sürece girmiş bulunuyoruz. Dengelenme, disiplin ve değişim kurgusu üzerine oturtulan bu program, ekonominin yeni yol haritası olmuştur. YEP ile Türkiye’yi 2023’e hazırlayacak gerçekçi bir vizyon oluşturuldu, bu durum da ekonomimizdeki hassasiyetleri dikkate alan gerçekçi bir yol haritası konumuna gelmiştir.

Bizler, ülkemizin kalkınma ve gelişme hedeflerinden sapmaması için başta siyasi ve ekonomi kurmayları olmak üzere tüm kesimlerin YEP’e sadakatle uyması gerektiğine inanıyoruz. Kamu ve özel sektörün ciddi bir sınavdan geçtiği bu günler, kamuda tasarruf, özel sektörde de yatırım vaktidir. Biz iş dünyası temsilcileri olarak bu süreci yakından takip ederek, ülkemizin geleceği açısından tarihi bir süreçten geçtiğimiz bu döneme, şahitlik edeceğiz. Umuyoruz ki tüm kesimler ekonominin ayakları yere basan bu yeni yol haritasında üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirecektir.

Değerli Meclis Üyeleri,

Öncelikle reel sektör ile finans sektörünün güç birliği yaptığı önemli bir proje olan Nefes Kredisi’nin devamı niteliğindeki, KOBİ Destek Kredisi” başvurularının başladığını ifade etmek istiyorum.

Odamız ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) yüzde 85 teminatıyla hayata geçirilen Nefes Kredisi’nin devamı niteliğindeki, KOBİ Destek Kredisi” için biz oda olarak 3 Milyon TL aktardığımız kaynak ile yaklaşık 24 milyon TL’lik bir finansman sağlamış olacağız. Yani üyelerimiz 24 Milyon TL’lik bir kredi kullanabilecek. Şanlıurfa ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ’lere destek olacağına inandığımız bu kredi kampanyası, piyasalara hareketlilik kazandıracak, zor bir süreçten geçen üyelerimize de ciddi katkı sağlayacaktır.

Değerli Meclis Üyeleri,

Odamız üyesi KOBİ'lerin kredi için öncelikle Oda'ya müracaat ederek üzerinde KOBİ Destek (Nefes) Kredisi içindir ibareli faaliyet belgesi almaları gerekiyor. Bu belgeyle Odamız tarafından anlaşmalı olan, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası’ndan birine müracaat edecek olan şirketin başvurusu, banka tarafından değerlendirilecek ve olumlu sonuçlanması halinde 6 ay anapara ödemesiz aylık 1.85 (yıllık 22.2) faiz oranı ile 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli krediden yararlanabilecek.

Protokol gereği, kredi değerlendirme sürecinde Odamızın kredi onayına ilişkin herhangi bir etkisi ve referans olma durumu olmayacaktır. Kredinin yüzde 85’i hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak.

Yani KOBİ’lerimizin çok ciddi bir teminat sıkıntısı olmayacak. Bu projeyle ilimizdeki KOBİ’lerimiz kazanacak, ilimiz ve ülkemiz kazanacak.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 15
2018 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 92416
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2018 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES