SGK'DAN 7020 SAYILI KANUN İÇİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

2017-06-15 17:19:32
Okunma Sayısı: 83

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü, 7020 sayılı Bazı alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin Kanunun getirdiği yeniliklerle ilgili SGK'da bir bilgilendirme toplantısı yaptı. Gerçekleştirilen toplantıya Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı M. Şefik Bakay, ASKON Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin, Müsiad Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Barut ile davetliler katıldı.

Gerçekleşen toplantıda Sosyal Güvenlik Kurumu Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü, geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 7020 sayılı yasa'nın SGK’ ya borcu bulunan vatandaşlara büyük avantajlar sağladığını ifade etti. Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Ünlü yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Yapılan düzenleme ile prim borçlarından dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanamayanlar, borçlarını yapılandırmaları halinde 60 günden fazla prim borçları bulunmamak kaydıyla, borçlarının ilk taksitini ödemelerinden sonra eş ve çocukları ile birlikte sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayacaklardır. Borçlarını yapılandıran işverenler, borcu yoktur yazısı alabilecek, bu borçlarından dolayı haklarında icra takibi ve haciz işlemi yapılmayacak, en önemlisi teşviklerden yararlanabileceklerdir. Kısaca söylemek gerekirse yapılandırma yap avantajı kap diyebiliriz" dedi.

İsmail Ünlü, vatandaşların daha ayrıntılı bilgi için Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine müracaat edebileceğini, borçluların, kapsama giren kurum alacaklarını yapılandırabilmeleri için 30/6/2017 tarihi mesai bitimine kadar şahsen, posta veya 30/6/2017 saat 23.59 a kadar e-sigorta yoluyla başvuruda bulunmaları gerektiğini ifade etti. İsmail Ünlü, ayıca, 31 Mayıs 2017 tarihine kadar 6736 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılıp da ilk taksit ya da peşin seçilmiş olması halinde peşin ödemeyi yapmayanların bu kanun (6736) kapsamındaki yapılandırılmış borçları 7020 sayılı Kanun kapsamında borçları yapılandırılmayacağını, GSS borçlarının da bu kapsamda sayılmayacağını sözlerine ekledi.