ŞUTSO 2017 HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

2017-06-14 19:23:01
Okunma Sayısı: 151

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) 2017 Haziran Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.

Haziran Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Üyeleri bilgi aktarımı, önergeler, 2017 Mayıs ayı mizanının görüşülmesi ve 2017 Mayıs ayı faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Mustafa Taş başkanlığında, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Meclis Başkanı Mustafa Taş, yaptığı selamlama ve açılış konuşmasında, Meclis Üyeleri arasına yeni katılan Ramazan Ekinci ve İsmail Yaşar'a hayırlı olsun dileklerini iletti. Meclis Başkanı Mustafa Taş'ın konuşmasının ardından gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Akabinde ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, ŞUTSO Kongre Merkezi ile ilgili son durum hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Başkan İsmail Demirkol'un konuşmasının ardından Genel Sekreter Vekili Vedat Tekatlı, 2017 Mayıs ayı faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

2017 Mayıs Ayı Faaliyetlerimiz şöyle;

04.05.2017-  12.06.2017 tarihleri arasında Odamıza;

134 yeni üye kaydedilmiş,

258 üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

25 üyenin kaydı silinmiştir.

12.06.2017 Tarihi İtibari İle Toplam Üye Sayımız: 8331

II- KATILDIĞIMIZ TOPLANTILAR VE TÖRENLER

 1. 04.05.2017 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Dış İlişkiler ve Projeler Şube Müdürlüğü tarafından Nevali Otel de düzenlenen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı IPA II “İstihdam Eğitim ve Sosyal Politika Sektörel Operasyonel Programı çerçevesinde düzenlenen toplantıya Odamız Dış Ticaret Birimi Sorumlusu Mesut Altınyaprak katıldı.
 2. 05.05.2017 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığında düzenlenen 8. Bölge İlleri İstişare ve Değerlendirme Toplantısına Odamız ekonomik Araştırmalar Birimi Sorumlusu M.Şahner Alataş katıldı.
 3. 10-16.05.2017 tarihinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezinde Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen etkinliğe; Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, eşi Sema Çiftçi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, engelli dernek yöneticileri, engelliler ve aileleri katıldı. Engelliler tarafından hazırlanan el sanatları sergisini gezen Başkan Demirkol, engellilerin çalışmalarını tek tek detaylı olarak inceledi.
 4. 11.05.2017 tarihinde Gaziantep Ticaret Odası (GTO) önderliğinde oluşturulan Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformunun 14’üncü toplantısı Adıyaman’da, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası evsahipliğinde yapıldı. Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformunun toplantısı Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu başkanlığında, Gaziantep, Şanlıurfa, Osmaniye, Kahramanmaraş, Antakya, Kilis ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları veya yöneticilerinin yanı sıra kalkınma ajansları yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.Bölgenin öncelikli alanları hakkında sunumlar ve görüşmeler yaparak farkındalık oluşturma ve çözüm üretmeye çalışan platform, bu kez Adıyaman’da yeni bir sanayi stratejisi olan ‘Sanayi 4.0’ı masaya yatırdı. Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, odalar arasında bölgesel kaynakların etkin kullanılmasını sağlamak amaçlı, turizm, gastronomi ve kültür gibi alanlarda ekonomik ve bölgesel kalkınmaya yönelik işbirliği oluşturma ve proje faaliyetlerimizin sonuçlarını kısa sürede almayı umut ettiklerini söyledi.
 5. 12.05.2017 tarihinde Şanlıuırfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO), Harran Üniversitesi ve Teknokentin katkılarıyla, organize edilen Şanlıurfa Tekonokent’te bu yıl ilki düzenlenen Harran Uluslararası AR-GE Proje Pazarı, Proje yarışmasına 55 üniversiteden 198 proje katıldı. Programın açılış programında konuşan Teknokent Müdürü Hasan Aydoğdu, programın açılışına katılan herkese teşekkür ederken, temel hedeflerinin bunu geleneksel haline getirmek olduğunu söyledi. Teknokent Müdürü Hasan Aydoğdu'nun konuşmasının ardından, ŞUTSO Başkanı İsmail Demirkol, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna konuyla, ilgili birer konuşma gerçekleştirdi. Yaklaşık bir buçuk saat süren açılış programının ardından, Milletvekili Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Vali Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Kırıkçı, Rektör Prof.Dr. Ramazan Taşaltın, ŞUTSO Başkanı İsmail Demirkol, Esnaf Sanatkârlar ve Odalar Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay, Sivil Toplum Kuruluş yetkilileri ve protokol üyeleri, salonda bulunan AR-GE çalışmaları standlarını gezdi.
 6. 12.05.2017 tarihinde Viranşehir'de geleneksel hale gelen "15. Uluslararası Eyüb Nebi Sabır Günü Etkinlikleri" düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol da katıldı. Eyyüp Nebi Mahallesinde Düzenlenen etkinliğe; Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek, Kaymakam Ömer Çimşit, Şanlıurfa İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Kemal Timuroğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet İnan, ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, Viranşehir Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, Viranşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş,  Viranşehir Belediye Başkan Yardımcıları Halef Kete, Mahmut Şık, Arslan Çiftçi İl Müftüsü İhsan Açık, kurum amir ve müdürleri, siyasi parti temsilcileri, STK Başkanları, Gaziler ve vatandaşlar katıldı.
 7. 12.05.2017 tarihinde Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret Borsasının destekleri ve THY’nin ulaşım sponsorluğunda, Şanlıurfa mutfağının vazgeçilmez lezzetleri başında yer alan etli çiğköfte için 400 kadın, açık alanda köfte yoğurup Dünya Kadınlar Rekoru'nu kırdı. Gerçekleşen etkinlikte Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol ve Kayyum Heyeti Üyesi Hasan Fehmi Hayırlı, Meclis Üyesi Bakır Kama da hazır bulundu.
 8. 16.05.2017 tarihinde IPARD II yatırımları temsili sözleşme imza töreni Hilton Otelde yapıldı.  Törene, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Dr. Fatih Çelikkaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol ile çok sayıda bürokrat ve davetli katıldı. Gerçekleştirilen imza törenine yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi.
 9. 18-21.05.2017 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Şanlıurfa Tanıtım Günleri’ programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Şanlıurfa Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği Ankara Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen ‘Şanlıurfa Tanıtım Günleri’ programına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Kayyum Hayeti Başkanı İsmail Demirkol, Kayyum Heyeti Üyesi Hasan Fehmi Hayırlı, Meclis Başkanı Mustaf a Taş ile çok sayıda davetlinin katıldı. Gerçekleşen programda Şanlıurfa'yı tanıtan 50’ye yakın stant kuruldu. 13 ilçe belediye ve bazı kuruluşlar tarafından kurulan stantları gezenlere kentin tarihi ve kültürü ile ilgili broşür ve kitaplar dağıtıldı. Haliliye Mehter ekibi ile Büyükşehir Belediyesi sıra gecesi ekibinin de yer aldığı tanıtım günlerinde stantları gezen vatandaşlara çiğköfte ikram edildi.
 10. 23-24.05.2017 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) delegeleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 73. Genel Kurulu'na katıldı. Aralarında ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, Meclis Başkanı Mustafa Taş'ın da bulunduğu ŞUTSO delegeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı 23 - 24 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen TOBB 73. Genel Kurulu’na katıldı. 81 ildeki oda ve borsa başkanları, genç ve kadın girişimcilerin davetli olarak katıldığı genel kurul iki gün sürdü. Gerçekleşen Genel Kurul’a  ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol ve Meclis Başkanı Mustafa Taş'ın yanı sıra Genel Kurul Delegeleri M. Reşat Karadeniz, Kadir Kılıçoğlu, Mehmet Erdem, Ahmet Sambur, Mustafa Sarı, Kemal Süt, Mehmet Aslan, Mehmet Çalışkan, Mahmut Akaslan, Vedat Polat, Genel Sekreter Vekili Vedat Tekatlı, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Halil Görgün, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birim Sorumlusu İbrahim Acıkaya ile Personel Cemil Esen katıldı.
 11. 25.05.2017 tarihinde Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından Dedeman Otelinde düzenlenen Şanlıurfa İhracat Stratejisi ve Eylem Planı toplantısına Odamız Dış Ticaret Birimi sorumlusu Mesut Altınyaprak katıldı.
 12. 26.05.2017 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Ar- Ge Tasarım Merkezi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısına Odamız Dış Ticaret Birimi sorumlusu Mesut Altınyaprak katıldı.
 13. 26.05.2017 tarihinde Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Nevali Otel de Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın katılımı ile düzenlenen Mesleki Eğitimler Sertifika Katılım Belgesi Dağıtım Törenine Odamız Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol katıldı.
 14. 26.05.2017 tarihinde Şanlıurfa Valiliği ve Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu işbirliğinde Suriyelilere yönelik Ramazan Yardımı için basın toplantısı düzenlendi. Valilik Konferans Salonundaki toplantıya Vali Güngör Azim Tuna’nın yanı sıra; Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol,  İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, Platform Sözcüsü Adil Saraç, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, kamu kurumlarının yöneticileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
 15. 08.06.2017 tarihinde Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı, Diyarbakır Valisi Sayın Hüseyin Aksoy başkanlığında, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol’un katılımıyla Diyarbakır’da yapıldı.

III- ODAMIZDA YAPILAN TOPLANTILAR

 1. 05.05.2017 tarihinde ŞUTSO 24. Meslek Komitesi, Kamu Hastanelerinin medikal firmalardan temin ettiği tıbbı malzemelerin ödemesi hakkındaki gündemle, Komite Başkanı Ahmet Böke Başkanlığında, Göbeklitepe Toplantı Salonu'nda bir toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda Komite Başkanı Ahmet Böke, Başkan Yardımcısı Mustafa Beyazkuş ile ŞUTSO Meslek Komite Sorumlusu İsmail Aktaş hazır bulundu. Toplantıda, 24. Meslek Grubu üyelerinin ödemede yaşanan mağduriyetlerinin giderilebilmesi adına, yaşanan sorunların Türkiye Kamu Hastaneler Birliği Kurumu Başkanlığı'na ve Şanlıurfa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekterliğine iletilmesi için ŞUTSO Yönetim Kurulu'ndan olur alınması kararı alındı.
 2. 08.05.2017 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) ilimizin öncelikli yöresel ürünleri, bu ürünlerin tespiti ve ayırt edici özelliklerinin belirlenmesi adına geniş katılımlı bir toplantıya ev sahipliği yaptı. ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol Başkanlığında gerçekleşen toplantıda; Karaköprü Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Aslan, Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürü Necmi Karadağ, Harran Üniveristesi temsilcisi Yrd. Doç. Dr A.Sabri Ünsal, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü temsilcisi Adem Yelken, ŞUTSO Meclis Üyesi Müslüm Köse, ŞUTSO Personeli Nesrin Karakaş ve diğer paydaşlar hazır bulundu. Toplantıda; coğrafi işaretlerin önemi, üretimin canlandırması yönü, ürünlere sağladığı katma değer yönü, sürdürülebilir istihdam ve ekonomik kalkınmaya sağlayacağı katkılar ele alındı.
 3. 10.05.2017 tarihinde ŞUTSO 2. Meslek Komitesi, Komite Başkanı Yusuf İzzettin Hayırlı Başkanlığında, Sektörde yaşanan sıkıntılar hakkındaki gündemiyle Göbeklitepe Toplantı Salonu'nda bir toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda, ŞUTSO Meclis Üyeleri Yusuf İzzettin Hayırlı, İbrahim Halil Aykan, Komite Üyeleri Zeliha Toprak Deniz ve Haşim Kılıç ile ŞUTSO Meslek Komite Sorumlusu İsmail Aktaş hazır bulundu. Toplantıda,  Sektörde yaşanan sıkıntılar ile gili görüş alışverişinde bulunuldu ve Gaziantep Ticaret Odası ile Ortak Meslek Komite İstişare toplantısı için resmi yazışmaların yapılması kararı alındı.
 4. 10.05.2017 tarihinde 28. Meslek Komitesi, Sigortacılık Haftası hakkındaki gündem maddeleriyle ilgili Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Göbeklitepe Toplantı Salonu'nda bir toplantı yaptı. Yapılan toplantıda ŞUTSO Meclis Üyeleri Mustafa Direkçi, Mehmet Erdem, Mehmet Gökmen, 28. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Emin Atmaca, Komite Üyesi Mehmet Kartal, Şanlıurfa Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Nihat Fırathan, ŞUTSO Meslek Komite Sorumlusu İsmail Aktaş hazır bulundu.Toplantıda,İlimizde bulunan tüm sigorta acenteleri ile sektörde yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri için 20 Mayıs 2017 Cumartesi 14.00- 18.00  saatleri arası istişare toplantısının yapılması kararı alındı.
 5. 10.05.2017 tarihinde ŞUTSO 27. Meslek Komitesi, Komite Başkanı Serdar Eren Başkanlığında, Göbeklitepe Toplantı Salonu'nda istişare toplantısında biraraya geldi. Komite üyeleri, sektörle ilgili güncel konular, yaşanan sektör sorunları ve çözüm önerileri hakkında alışverişinde bulundu. Gerçekleştirilen toplantıda, ŞUTSO Meclis Üyeleri Vedat Polat, Serdar Eren, Komite Üyeleri Turan Gören ve Hasan Yılmaztekin ile ŞUTSO Meslek Komite Sorumlusu İsmail Aktaş hazır bulundu.
 6. 11.05.2017 tarihinde ŞUTSO 1. Meslek Komitesi, Meslek Komite Başkanı Halil Hurma başkanlığında "En Güzel Vitrin Yarışması" gündemiyle Göbeklitepe Toplantı Salonu'nda bir toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda ŞUTSO Meclis Üyesi Mikail Zahit, Komite Başkanı Halil Hurma, Başkan Yardımcısı Mehmet Irmak ile ŞUTSO Meslek Komite Sorumlusu İsmail Aktaş hazır bulundu. Gerçekeşen toplantıda, İlimizde perakende sektörünün canlanması ve ticari hareketlilik yaratılması için “En Güzel Vitrin Yarışması” yapılması önerildi, söz konusu etkinliğin, Şanlıurfa Bahçelievler mevkiinde yürütülmesi kararı alındı.
 7. 11.05.2017 tarihinde ŞUTSO 13. Meslek Komitesi, İlimizde bulunan Suriyeli sığınmacılara yapılan gıda (market) yardımı gündemiyle Göbeklitepe Toplantı Salonu'nda Komite Başkanı Caner Aktar, Komite Başkan Yardımcısı Ramazan Ekinci, ŞUTSO Meclis Üyesi Mustafa Taşdönderen ile ŞUTSO Meslek Komite Sorumlusu İsmail Aktaş'ın katılımıyla bir toplantı yaptı. Yapılan toplantıda, söz konusu yardımla ilgili  Türk Kızılay Derneği Şanlıurfa Şubesi ve Şanlıurfa PTT Şefliğine Suriyeli sığınmacılara yapılacak olan yardımların ilimizdeki yerel marketlerde geçerli hale gelmesi ile ilgili üst yazı yazılmasına ŞUTSO yönetim kurulundan olur alınması karar verildi.
 8. 18.05.2017 tarihinde ŞUTSO 14. Meslek Komitesi, Yöresel Ürünler Hakkında Genelge ve Nitelikli Gıda Kümelenme projesi hakkındaki gündemiyle, Komite Başkanı Mehmet Akkuş Başkanlığında Göbeklitepe Toplantı Salonu'nda bir toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda ŞUTSO Meclis Üyeleri M.Fatih Us, Murat Mesçi, Mustafa Sonekinci, Komite Başkanı Mehmet Akkuş, Komite Başkan Yardımcısı Müslüm Kalkan, ŞUTSO Meslek Komite Sorumlusu İsmail Aktaş ile Sanayi Birim Personeli Aytaç İzgördü hazır bulundu. Gerçekleştirilen toplantıda, Yöresel Ürünler Hakkında Genelge ve Nitelikli Gıda Kümelenme projesi hakkında istişarede bulunularak gerekli çalışmaların yol haritası çıkarıldı.
 9. 20.05.2017 tarihinde Sigorta bilincinin artırılması amacıyla gerçekleştirilen Sigorta Tanıtım ve Bilinçlendirme Haftası, sigortacılık sektör temsilcilerinin yer aldığı ŞUTSO 28. Meslek Komitesi organizasyonuyla çeşitli etkinliklerle kutlandı. Hafta boyu bir dizi etkinlik düzenleyen sigortacılar, Sigorta Haftası’nın son gününde Sektör Sorunları ve Çözüm Önerileri İstişare Toplantısını yoğun katılımla gerçekleştirdi.Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı sigortacılık sektör temsilcilerinin yer aldığı 28. Meslek Komitesi, Sigorta Haftası etkinlikleri kapsamında Sektör Sorunları ve Çözüm Önerileri İstişare Toplantısı düzenledi.  Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı, 28. Meslek Komitesi Başkanı M.Emin Atmaca’nın açılış konuşmasıyla başladı. M.Emin Atmaca konuşmasında, komitenin çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi paylaşımında bulundu. Ardından Sigorta Acenteleri Dernek Başkanı Nihat Fırathan Dernek çalışmalarıyla ilgili, 28. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Osman Elçi, sektörde yaşanan olumsuzluklar ve çözüm önerileriyle ilgili, TARSİM Bölge Müdürü Serdal Doğan TARSİM hakkında bilgi verdi. Son olarak Meclis Başkanı Mustafa Taş Sigorta sektörde yaşanan olumsuzluklar ve çözüm önerileriyle ilgili konuşmalarını yaptı,  Konuşmaların ardından TARSİM Bölge Müdürü Serdal Doğan’a Meclis başkanı Mustafa Taş ve Sigorta Acenteleri Dernek Başkanı Nihat Fırathan tarafından plaket takdim edildi.
 10. 10-11.06.2017 tarihlerinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Turkcell’in destekleriyle organize edilen Geleceği Yazan Kadınlar Projesi,  “Android 201 Proje Yazma Eğitimi” ile başladı.Uzman Eğitmen Faruk Güner tarafından gerçekleştirilen eğitime, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Meclis Üyesi C. Asuman Yazmacı ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) İl Temsilcisi Vildan Polat da katıldı. TOBB ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğinde Turkcell’in destekleriyle yürütülen çalışmayla, kadınların yazılım çağında geri kalmaması ve mobil teknolojileri tanıyıp girişimcilikte öne geçebilmelerini sağlamayı amaçlayan Proje Yazma Eğitimi’nde, lise, üniversite mezunu ve üniversitede okuyan 18 yaş üzeri kadınlar eğitim alacak. Türkiye genelinde 1492 başvurunun alındığı eğitime Şanlıurfa’dan 20 başvuru kabul edildi. 11 kadın girişimci Şanlıurfa’da, 9 kadın girişimci ise Elazığ ve Diyarbakır’da eğitim alacak. Eğitimin ardından kadın girişimciler projelerini yazacak ve kazanan proje, ticarileşme aşamasında desteklenecek.

IV- ODAMIZA YAPILAN ZİYARETLER:

 1.  10.05.2017 tarihinde Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) İl Temsilcisi Vildan Polat ve berberindeki Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO)  Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol'a bir ziyaret gerçekleştirdi.KADEM İl Temsilcilerini, makamında ağırlayan  (ŞUTSO)  Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gerçekleşen ziyarette; KADEM İl Temsilcisi Vildan Polat ve berberindeki Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, KADEM'in misyonunu, faaliyet ve çalışmaları hakkında Başkan Demirkol'a bilgi verdi. Vildan Polat; KADEM'in Kadınların sosyo-kültürel, ekonomik ve siyasal hayata aktif katılımlarını sağlayarak, kadınların demokratik haklarının bilincinde olmalarını destekleyici, mesleki gelişimlerine yönelik projeler ve aktiviteler gerçekleştirerek; araştırma, inceleme ve yayın çalışmalarını teşvik etmek, yürütmek ve yaymayı amaçladığını ifade etti.
 2. 16.05.2017 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü İsmail Ünlü, "15-21 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası" nedeniyle Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol'a bir ziyaret gerçekleştirdi.SGK İl Müdürü İsmail Ünlü'yü ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol karşıladı. Başkan Demirkol gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, 15-21 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle gerçekleştirilen etkinlikler hakkında Başkan Demirkol'a bilgi verdi. 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlarına yapılanma getirildiğini hatırlatan İl Müdürü Ünlü, "Vatandaşlarımıza kurumumuza olan borçlarını ödemeleri konusunda büyük kolaylıklar var. 6770 sayılı kanunla bu kapsamda yapılandırılan borçların taksitlerinin son ödeme tarihleri 4 ay daha ertelendi. Bu erteleme ile vadesi geçmiş taksitlerin 31 Mayıs 2017'ye kadar ödenmesi şartıyla yapılandırmalar geçerli sayıldı. Vatandaşlarımız mağdur olmamaları için bu tarihi kaçırmamalıdır." dedi.
 3. 01.06.2017 tarihinde İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği (İHKİB) temsilcileri, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol'a bir ziyaret gerçekleştirdi. İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Bayramoğlu başkanlığındaki heyeti ağırlayan ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, İHKİB temsilcileriyle yapılan çalışmalar hakkında bilgi alış verişinde bulundu. Toplantıda, Hazır Giyim Organize Kümelenmesi (HOSK)  Bölgesinde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulunan İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Bayramoğlu, "350 dekar alanda devasa bir tekstil adası kurulacak. Şuan bölgede yer tahsisi yapılan firmalardan birinde inşaat tamamlanarak üretime başlanmış, birinde ise inşaat devam ediyor. Bunun yanında, 3 firma kazı çalışmalarına başladı, 4 firmanın ise proje çalışmaları devam ediyor. Ayrıca, bölge içinde yapımı devam eden, içinde meslek yüksekokulu, konferans salonu, gümrük alanı, teknik eğitim alanları ile sosyal tesisler bulunan HOSK Küme Koordinasyon Merkezi’nin de inşaatı devam etmekte" dedi. Gerçekleştirilen toplantıda ŞUTSO Kayyum Heyeti Üyesi Hasan Fehmi Hayırlı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Koordinatörü Yunus Çolak da hazır bulundu.
 4. 05.06.2017 tarihinde Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO)  Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol'a bir ziyaret gerçekleştirdi. İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan'ı, makamında ağırlayan  (ŞUTSO)  Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gerçekleşen ziyarette; ilimizin eğitim potansiyeli, sanayi, ticari ve ekonomik konuları ve güncel konular konuşuldu.ŞUTSO Kayyum Heyeti Üyesi Mehmet Emin Bayaslan'ın da hazır bulunduğu sohbet ortamında geçen ziyaret, yaklaşık 30 dakika sürdü.
 5. 06.06.2017 tarihinde Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Mehmet Alataş, Başkan Yardımcısı Rahime Yaşar ve Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Birsen'den oluşan heyet, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol'a, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği'nce 'Legeni al gel' sloganıyla organize edilen etkinlikteki destek ve katkılarından dolayı teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (Sera-Bir) Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Yanmaz ile Kayyum Heyeti Üyesi Hasan Fehmi Hayırlı'nın da hazır bulunduğu ziyarette, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Yönetimi'nce Başkan Demirkol'a plaket ve 400 Kadın ile kırılan Çiğköfte Yoğurma Rekor Beratı takdim edildi.

V-ODAMIZCA YAPILAN ZİYARETLER:

 1. 07-09.05.2017 tarihlerinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) organizasyonu ile gerçekleştirilen, Şanlıurfalı iş adamları ve sanayicilerin birlikte katıldığı, Eskişehir teknik inceleme ve iş gezisi düzenlendi. Karacadağ Kalkınma Ajansı koordinesi ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) organizasyonu ile Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, Organize Sanayi Bölge Müdürü Yunus Emre Aksu, ŞUTSO Meclis Başkanı Mustafa Taş, Kayyum Heyeti Üyesi Mehmet Emin Bayaslan, Meclis Üyeleri Mehmet Çalışkan, Adil Kılıç, Mahmut Akaslan, Bedir Süzer, Genel Sekreter Vekili Vedat Tekatlı, Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Yunus Çolak, ASKON Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin, Şanlıurfa Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mithat Arhan, Şanlıurfa Evren Sanayi Kooperatifi Başkanı Mustafa Arslan’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişilik heyet, Eskişehir’e gerçekleştirdiği teknik inceleme ve iş gezisini tamamlayarak Şanlıurfa’ya döndü.

VI-DİĞER

 1. 09.05.2017 tarihinde ŞUTSO AB Bilgi Merkezi, Avrupa Günü kutlamaları dolayısıyla gerçekleştirdiği etkinlikler çerçevesinde, Nazlı Çevik Azazi ile “Masal Saati” programı gerçekleştirildi. Etkinlikte ilk olarak final okulları 4 ve 5. Sınıf öğrencileri İstanbul’dan gelen Eğitmen-Tiyatrocu Nazlı Çevik Azazi’nin öğretici hikâyelerini dinledi. Amaçlarının dinleyicilerin üreticilik yönlerini geliştirmeleri olduğunu belirten Nazlı Çevik Azazi: “Hikâye anlatmak demek dinleyiciye hayal kurdurmak demektir” dedi. Öğleden sonra ise özel bir konuk evinde kadınlara girişimcilik ruhunu geliştirici hikâyeler anlatıldı.Program sonunda katılımcılara Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Koordinatörleri Evrim Uygun ve Erol Yüncü tarafından hikaye kitapları, telefonluk gibi promosyon malzemeleri dağıtıldı.